Bezpečnostní rada státu s platností od úterních 18 hodin nařídila zákaz konání akcí s účastí nad 100 osob. Řada pořadatelů ruší své akce úplně, někteří budou pouze regulovat počet návštěvníků či diváků, tak aby nepřekročil nařízených 100 osob.

Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražská divadla s kapacitou sálu přes 100 diváků. Ruší se také některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu.

Národní divadlo ruší do odvolání představení všech souborů ve všech budovách včetně středeční předpremiéry činohry Stát jsem já ve Stavovském divadle. Vstupné vrací obchodní odbor za zakoupená představení prozatím s termínem hraní do 17. března včetně. "On-line nákupy budou odbaveny bankovním převodem, vstupenky zakoupené fyzicky na pokladně je možné zaslat e-mailem, aby se omezil osobní kontakt," sdělila Ivana Hendrychová z ND. K dispozici bude pokladna na Nové scéně. O dalším postupu bude ND informovat na svém webu.

"Jsme donuceni pro vás nehrát. Nevíme dokdy, protože to nikdo neurčil. Nevíme proč, protože v Česku onemocnělo cca 38 lidí s příznaky lehké chřipky," uvedl v úterý na webu ředitel Divadla na Jezerce Jan Hrušínský. Vstupenky na úterní a případně i další zrušená představení zůstávají v platnosti a divadlo bude hledat náhradní termíny. Na svém facebookovém profilu se Hrušínský ostře pustil do premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha; podle divadelníka opatření vlády bude mít likvidační dopad na malé fungující firmy.

Od úterý přestává hrát Divadlo v Dlouhé nebo Činoherní klub, Městská divadla pražská zatím zrušila úterní představení. Předávání Cen divadelní kritiky, které se bude konat 16. března v Divadle Komedie, se uskuteční bez diváků. Program bude možné sledovat streamovaným přenosem České televize. Divadlo v Dlouhé zrušilo představení naplánovaná na tento a příští týden. Vstupenky koupené v pokladně lze vrátit do konce dubna, platbu za e-vstupenky vrátí divadlo rovnou na účet.

Představení ruší i regionální divadla. Brněnské Divadlo Husa na provázku ruší počínaje úterkem představení ve velkém sále, ale ponechá v provozu sklepní scénu s menší kapacitou. Také brněnské divadlo Polárka ruší představení na velké scéně. Moravské divadlo Olomouc uzavřelo v úterý svou budovu pro veřejnost. Zrušeno je tak již úterní představení Lovci perel i program v následujících dnech.

Všechna představení zrušilo i městské divadlo v Mladé Boleslavi, Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem nebo Horácké divadlo Jihlava. Zavře se také Východočeské divadlo v Pardubicích, v sobotu odehraje premiéru pro divadelní zaměstnance a bez diváků. Západočeské divadlo Cheb neodehraje představení na velké scéně, malou scénu s kapacitou 65 diváků bude divadlo provozovat dále. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zrušilo představení do 18. března.

Společnost Bioscop dočasně ruší distribuci filmu 3Bobule do kin, včetně pražské a slovenské slavnostní premiéry a veškeré naplánované akce spojené s uvedením filmu. "Je nám to samozřejmě líto. Těšíme se na co nejbližší termín, kdy budou moci 3Bobule rozdávat radost, zvláště v této smutné době. Přátelé a Bobule zůstávají," uvedl producent filmu Tomáš Vican. Film měl být po středeční pražské premiéře uveden do kin od 12. března. Náhradní termín zatím není známý.

Odkládá se i premiéra filmu Princezna zakletá v čase, která byla plánována na 19. března. "Prozatím bohužel nemůžeme určit nové datum uvedení snímku do kin," uvedl za produkci filmu Martin Kubišta.

K zrušení veškerých projekcí přikročila už kolem úterní 13. hodiny síť multikin Cinestar. Projekce se ruší ve všech 13 pobočkách v celé zemi. Pokladny všech poboček zůstávají otevřené, aby mohli diváci požadovat vrácení vstupného, uvedl ředitel společnosti Jan Bradáč.

Konkurenční síť Cinema City programovou nabídku neruší, omezí jen kapacitu kinosálů. "Otevírací doba, prodej občerstvení a programová nabídka zůstávají nezměněné," uvedl marketingový ředitel Cinema City Jiří Švancara. Pobočky Cinema City pouze omezí kapacitu svých sálů na maximální počet 100 osob, aby tak respektovaly mimořádná opatření vlády. "Vzhledem k neustálému vývoji situace jsme připraveni reagovat podle aktuálních nařízení," doplnil Švancara.

Některá menší kina na zákaz reagují omezením kapacity svých sálů. Modřanský biograf, jedno z prvních kamenných kin na území Prahy, ujistil na svých facebookových stránkách diváky, že plánované projekce neruší, ale omezí kapacitu pro maximálně 99 osob.

Komorní kino Edison Filmhub na Novém Městě má kapacitu promítacího sálu 75 sedaček, proto zatím provoz neomezuje.

Zákaz se dotkne také filmových festivalů. Pořadatelé již zrušili filmovou přehlídku Febiofest. Pražská část festivalu Jeden svět, který se koná od 5. do 14. března, nadále pokračuje v menších sálech, jako je kino Evald nebo malý sál Světozoru.

Ceny Czech Grand Design kvůli koronaviru mění termín z původně plánovaného 24. března. "Věřím, že přesun na pozdější termín nijak nepoškodí atmosféru večera, jen si budeme muset všichni počkat na vítěze delší dobu," uvedla za přípravný výbor Cen Jana Zielinski. Nový termín pořadatelé oznámí.

Pořadatelé udílení knižních cen Magnesia Litera počítají, že finále letošního ročníku 7. dubna se na Nové scéně uskuteční, případně ale bez diváků. Pořadatelé červnového festivalu Metronome Prague vzhledem k termínu pokračují v plánování a přípravách, sdělila mluvčí festivalu Martha Häckl. 

Vítěze letošních hudebních Cen Anděl vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru vyhlásí v pozdějším termínu. Kvůli zákazu všech sportovních a zábavních akcí nad 100 účastníků, který platí do odvolání, nebude možné uskutečnit slavnostní večer v původně naplánovaném termínu 31. března. Vzhledem k nařízení vlády se ruší Československý-beat festival, který se měl uskutečnit 28. března v pražské Lucerně. 

Provozovatel pražské O2 areny a prostor O2 universum Bestsport momentálně jedná s pořadateli o možných náhradních termínech plánovaných akcí. Informace následně zveřejní na svém webu.  "V případě dotazů ke konkrétním akcím, prosíme návštěvníky/diváky, aby se obraceli přímo na pořadatele dané akce,” říká Robert Schaffer, generální ředitel O2 areny a O2 universum.

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhodl uzavřít pro návštěvníky všechny příspěvkové organizace ministerstva kultury. Zavřou se galerie, knihovny, muzea či památkové objekty. "Nejsme schopni vyloučit, že se v galeriích, muzeích či knihovnách shromáždí větší množství lidí," řekl v úterý Zaorálek novinářům. Zavře se v úterý v 18:00 a bude se vracet vstupné, doplnil.

Ministr a ředitelé největších příspěvkových organizací, tedy Národního muzea, Národního divadla, Národní galerie Praha, Národní knihovny či Národního památkového ústavu, v úterý uvedli, že opatření se týká především veřejnosti. "Hledá se způsob, jak teď na přechodnou dobu zajistit funkci těchto organizací nebo jejich činnost tak, aby fungovaly v maximální možné míře a zároveň, aby se tam nekonaly akce, na kterých by se shromažďovalo větší množství lidí," řekl Zaorálek.

Akce s plánovanou účastí nad 100 lidí, které se měly konat do konce března ruší nebo přesouvá Výstaviště Praha. Podle sdělení na webu informovalo také organizátory Matějské pouti, výstavy Cosmos Discovery a Mořského světa o mimořádném opatření a doporučilo jim se jím řídit. Pro veřejnost v areálu zůstává otevřeno veřejné bruslení, plavecký bazén a badminton. Matějská pouť bude v úterý od 18:00 uzavřena, uvedla za pořadatele Eva Kočková. V dalších dnech se podle ní bude jednat o výjimce, která se vztahuje na veřejná prostranství jako je třeba Václavské náměstí, řekla.

V pražské zoo až do odvolání budou uzavřeny všechny pavilony a vnitřní expozice. Jde o preventivní opatření přijaté v souladu s rozhodnutími Bezpečnostní rady státu a s ohledem na skutečnost, že v uvedených prostorách dochází k větším koncentracím tuzemských i zahraničních návštěvníků a jsou v nich mnohdy specifické mikroklimatické podmínky. Naproti tomu venkovní prostory zoo fungují víceméně jako park. Za pražskou zoo o tom informovala Petra Sivová.

"S okamžitou platností jsem dnes rovněž rozhodl o zrušení všech programů v zoo pro veřejnost, včetně komentovaných krmení, a to také až do odvolání. Slavnostní otevření Darwinova kráteru plánované na sobotu 28. března odkládáme předběžně na sobotu 30. května," sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Hudba

Rock Opera zrušila premiéru rockové opery Troja s Evou Urbanovou, která se měla konat 19. a 20. března. Náhradní termín bude 20. a 21. května, vstupenky zůstávají v platnosti.

Česká filharmonie (ČF) ruší do konce příštího týdne všechny akce v Rudolfinu s účastí nad 100 lidí. Naopak programů pro mateřské školy a komorních koncertů pro méně než 100 posluchačů se opatření nedotkne. Koncerty prozatím do konce března zrušil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu zrušil úterní koncert kanadské houslistky Leily Josefowiczové a uvažuje o zrušení koncertu Slavné balety ve filmu, který se měl konat 19. března v pražském Foru Karlín. PKF - Prague Philharmonia neodehraje příští úterý koncert v prostorách pražské Národní technické knihovny.

Neuskuteční se koncerty brněnského JazzFestu s plánovanou větší účastí, nedělní amerického saxofonisty Joshuy Redmana a příští čtvrtek francouzského trumpetisty Erika Truffaze. Nejbližší koncerty JazzFestu v menších sálech by se měly konat podle původního harmonogramu. Představení ruší i Pardubické hudební jaro, které mělo zahajovat ve čtvrtek.

Hrady a zámky

Od středy bude do odvolání uzavřena část objektů na Pražském hradě, turisté se nepodívají třeba do hradní obrazárny, Rožmberského paláce nebo si neprohlédnou expozici Příběh Pražského hradu a Expozici Svatovítský poklad. Přístupný bude Starý královský palác, bazilika svatého Jiří, Zlatá ulička, katedrála sv. Víta a věž katedrály.

Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. V úterý to řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů.

K objektům, které jsou otevřené celoročně, patří třeba zámek v Třeboni, zámek Sychrov, zámek v Mníšku pod Brdy, hrad Nové Hrady, zámek Hluboká nad Vltavou nebo hrad Karlštejn.

Církevní akce

Česká biskupská konference v úterním prohlášení uvedla, že bohoslužby se mohou z rozhodnutí českých a moravských biskupů rozdělit tak, aby na žádné z nich nebylo více než 100 lidí.

Věřící mohou také svou nedělní povinnost mše svaté splnit poslechem přenosu bohoslužby v televizi, rozhlase či na internetu. 

Biskupové doporučili věřícím také dbát na hygienické návyky a být tak ohleduplní ke svým bližním.

Vyzývají je, aby byli připraveni pomoci těm, kdo to potřebují. "Nyní například tak, že pomůžeme s hlídáním dětí, které nemohou kvůli karanténě do škol, a jejichž rodiče musí jít do zaměstnání. Nakonec nezapomínejme na modlitbu za brzké ukončení šíření současné nákazy," uvedli biskupové.

Sportovní akce

Fotbalové zápasy organizované Fotbalovou asociací ČR (FAČR) a krajskými a okresními svazy se zatím nebudou odkládat. Na úterním zasedání o tom rozhodl výkonný výbor FAČR. Pořadatel je povinen zajistit, že se utkání zúčastní maximálně 100 osob. FAČR organizuje v Česku soutěže od třetí ligy níže včetně mládežnických a také domácí pohár MOL Cup. Profesionální soutěže, první a druhou ligu, řídí Ligová fotbalová asociace, která by se aktuální situací měla zabývat na středečním zasedání ligového výboru.

Fotbalová asociace naopak zrušila slavnostní vyhlášení tradiční ankety Fotbalista roku 2019, které se mělo v Praze uskutečnit 22. března. Vítězové jednotlivých kategorií budou oznámeni skromnějším způsobem.

Osud soutěží řízených Českým hokejem včetně extraligy i první ligy je zatím nejasný. Podle původního rozhodnutí měly pokračovat podle rozpisu s maximální návštěvou do 100 diváků, jak oznámil prezident ČSLH Tomáš Král po úterním jednání s vedením soutěží. Později však Král uvedl, že není jasné zda se do nařízené stovky počítají pouze diváci.

"Dostali jsme zprávu, že na ministerstvu vnitra se diskutuje o tom, jestli by do té stovky lidí neměli být zahrnuti všichni. Pokud dostaneme oficiální rozhodnutí, že se do toho počítají všichni, tak hokej v tuto chvíli skončil," řekl Král.

České nejvyšší basketbalové soutěže mužů a žen se budou hrát bez diváků. K podobnému opatření přistoupil i volejbalový svaz, který ale pro diváky uzavřel zápasy všech soutěží. Házenkářský svaz k úplnému uzavření zápasů nesáhl. Pořadatelský klub je povinen zajistit, aby na utkání dorazilo maximálně 100 osob, jak ukládá vládní nařízení.

Neuskuteční se běžecké akce naplánované na nadcházející víkend. Stejně zřejmě dopadne Pražský půlmaraton, na který se 28. března chystá více než deset tisíc účastníků s výrazným podílem zahraničních běžců. Nebude ani sobotní galavečer smíšených bojových umění MMA Oktagon 16 v Ostravě.

V sobotu měl v Českých Budějovicích začít populární seriál běhů pro veřejnost Run Tour, ale jeho úvodní závod byl zrušen. "V tuto chvíli řešíme, jaký další postup v této situaci zvolíme. Je několik variant, které máme připraveny, a všechny nyní pečlivě zvažujeme. O dalším postupu vás budeme včas informovat," uvedl pořadatel na oficiálních stránkách.

Nepoběží se ani tradiční závod na 10 kilometrů v Pečkách, kterého se loni zúčastnila zhruba tisícovka běžců. "Zda-li se tento ročník přeloží na jiný termín (možná 28. října), nebo bude úplně zrušen, to se teprve rozhodneme. Jak budeme postupovat s již uhrazeným startovným, taktéž," uvedl za pořadatele Petr Lhota.