Česko kvůli šíření koronaviru v Evropě zavádí mimořádná opatření. Bezpečnostní rada státu rozhodla od středy zrušit kvůli koronaviru výuku v základních, středních a vyšších odborných školách, později opatření rozšířila i na vysoké školy. Stát zakázal od úterních 18:00 i akce nad 100 účastníků. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů.

Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. V pondělí ale testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Šlo o pražského taxikáře, u kterého se nákaza zřejmě začala šířit v komunitě.

Rodiče dětí do 10 let, které musí kvůli koronaviru zůstat doma, mají nárok na takzvané ošetřovné, uvedla na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Česko má zatím 64 lidí nakažených novým typem koronaviru. U všech se zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha daří dohledávat původ nákazy a hygienici se stále snaží i najít lidi, se kterými byli v kontaktu. Žádný z pacientů se zatím z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nevyléčil.

V Evropě je nejhorší situace v Itálii, kde je přes 10 tisíc nakažených a více než 600 mrtvých. Italská vláda kvůli tomu nařídila karanténu pro celou zemi.

Novým koronavirem se ve světě nakazilo více než 117 tisíc lidí a přes 4200 pacientů už nákaze podlehlo. Nemoc zvaná Covid-19 se rozšířila z města Wu-chan v čínské provincii Chu-pej, kde je také nejvíce nakažených a zemřelých. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Itálie, Jižní Korea a Írán, kde jsou tisíce infikovaných a stovky mrtvých.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
09:11
Po kontrolách na hranicích putovali tři lidé do karantény

Při kontrolách na vybraných deseti hraničních přechodech na jihu a západě země bylo za uplynulých 24 hodin zkontrolováno 43 382 aut a téměř 15 500 lidem byla změřena teplota. S podezřením na koronavirus policisté odstavili 162 vozidel, do karantény převezli tři lidi. Policie to dnes ráno oznámila na Twitteru. 

08:38
Zápas Manchesteru City s Arsenalem byl odložen

Zápas anglické ligy Manchester City - Arsenal se dnes hrát nebude. Fotbalisté Arsenalu přišli po únorovém utkání Evropské ligy do styku s majitelem Olympiakosu Pireus Evangelosem Marinakisem, který nedávno oznámil, že se nakazil novým typem koronaviru.

08:37
Plzeňský kraj oznámil první případ nakažení

Plzeňský kraj má první pozitivní test na koronavirus. Na Facebooku to potvrdil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Podle aktuálních informací krajské hygienické stanice bylo do dnešního rána v kraji testováno 123 lidí s jedním pozitivním výsledkem. Karanténu nařídili hygienici 165 lidem, u 102 už karanténa skončila. Ve skutečnosti je v karanténě víc lidí. Jsou to ti, kteří museli povinně zůstat doma po příjezdu z Itálie. Počty testovaných se od pondělního rána podle informací hygieniků v kraji zvýšily o 27 lidí.

08:36
V Jihomoravském kraji čekají na výsledky 22 testů

V Jihomoravském kraji přibylo šest nových podezření na koronavirus, celkem zdravotníci odebrali vzorky už 81 lidem. Z toho u 59 je výsledek negativní a u 22 se čeká, řekla dnes vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Na jižní Moravě se zatím žádný případ nepotvrdil. V karanténě je deset lidí.

08:31
Norští lyžaři vynechají Světový pohár

Norští běžci na lyžích vynechají kvůli obavám z koronaviru závěr Světového poháru v Kanadě a USA. Velký křišťálový glóbus tak získá poprvé v kariéře Rus Alexandr Bolšunov.

08:16
V Jihočeském kraji se zatím koronavirus neobjevil

V Jihočeském kraji zatím není žádný pacient nakažený koronavirem. Výsledky testů dalších 17 lidí s podezřením byly negativní. Dnes ráno to řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické hygienické stanice. V kraji bylo s podezřením na koronavirus od začátku února testováno 68 lidí. U nikoho se dosud nákaza neobjevila.

08:00
Počet obětí po zřícení čínského hotelu s karanténou vzrostl na 26

Na dvacet šest vzrostl dnes počet obětí, které si vyžádalo sobotní zřícení hotelu ve městě Čchüan-čou na jihovýchodě Číny. Hotel sloužil k izolaci lidí, u nichž panovalo podezření, že se nakazili novým typem koronaviru. V době neštěstí bylo v hotelu podle čínských úřadů 71 osob. Většinu se podařilo ze suti vyprostit živých.

07:09
V Česku je 64 nakažených

Z nočního testování přibyl jeden další potvrzený případ nového koronaviru, v Česku jich tak je nyní 64. Prvního nakaženého má Plzeňský kraj. Žádný z pacientů se zatím z nemoci COVID-19 nevyléčil, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi. U pacientů se podle něj zatím stále daří dohledávat původ nákazy.

06:46
V USA už je přes 1000 nakažených

Počet případů onemocnění novým koronavirem ve Spojených státech dosáhl podle výpočtu americké televize CNN 1000. Počet zjištěných případů se od neděle zdvojnásobil. Na nemoc zatím zemřelo 31 osob.

06:45
V Jižní Koreji přibylo 242 případů

Počet nových případů onemocnění koronavirem v Jižní Koreji opět výrazně vzrostl, když předchozí den byl počet nových případů nejnižší za 11 dní. Země dnes oznámila nově potvrzených 242 případů onemocnění COVID-19, v úterý jen 35. Celkem již v zemi onemocnělo 7755 osob, uvedlo jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Počet úmrtí stoupl o šest na 60. Korea má v Asii nejvyšší počet onemocnění po pevninské Číně.