Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší projekt portálu Czechiana, o kterém HN psaly ZDE, jako megalomanský a nadbytečný. Stál by 449,5 milionu korun. Na zastavení projektu bez postihů a právních důsledků zbývalo podle Zaorálka jen pár dnů. Požadavkům EU lze podle něj dostát za méně peněz, řekl ve čtvrtek novinářům. Portál měl umožnit přístup k obrazovým, textovým, audiovizuálním a zvukovým materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví.

Projekt se připravoval několik let, loni v dubnu zakázku schválila vláda a ještě letos v lednu MK na dotaz ČTK potvrdilo, že se portál s ročním zpožděním spustí letos v říjnu.

Czechiana byla podle Zaorálka největší IT zakázka, která se na MK připravovala. "Celá věc byla spravována velmi podivným způsobem, budeme provádět audit," uvedl ministr. Projekt označil za černou díru.

Na dotazy novinářů, zda mohou následovat kvůli projektu nějaké personální postihy, uvedl, že to záleží na výsledku auditu. Připomněl, že už v roce 2017 upozornilo ministerstvo vnitra resort kultury na to, že projekt Czechiana vykazuje výrazné disproporce mezi náklady a efekty, a žádalo, aby MK zvážilo, zda peníze jsou odpovídající. "MK tehdy reagovalo tak, že to nemůže učinit, protože to není s čím porovnat," řekl ve čtvrtek Zaorálek.

Součástí projektu bylo také dodávání informací do evropského systému Europeana. V něm by měla být v budoucnu přístupná všechna volně šiřitelná kulturní díla unijních zemí. Aktuálně v něm zájemci najdou přes 58 milionů uměleckých děl, artefaktů, knih, videí a zvuků z celé Evropy. Své národní portály mají Slovensko či Maďarsko.

Většina z kulturních institucí, které by měly Czechianě poskytovat materiál, už své digitální archivy mají. Je to Národní digitální knihovna nebo portál eSbírky, který nabízí muzejní sbírky.

Zaorálek ve čtvrtek uvedl, že české národní instituce jsou schopny už bez projektu Czechiana dodávat do Europeany potřebné informace. Peníze, které měly jít do portálu Czechiana, podle něj účelněji využijí jednotlivé české instituce.

Rozpočet projektu byl 449,5 milionu korun, částečně ho měly zaplatit evropské fondy. Veřejná zakázka byla na 269 milionů korun bez DPH. Tato částka měla jít z evropských peněz, ze státního rozpočtu se počítalo s přibližně 160 miliony korun, uvedl ministr ve čtvrtek. Zatím za projekt ministerstvo nic nezaplatilo.

Zaorálek na ministerstvo nastoupil před půl rokem. Ve čtvrtek zmínil, že personální změny mu umožnily zorientovat se i v ekonomických souvislostech jednotlivých projektů. Věc podle něj nesouvisí s výzvou premiéra Andreje Babiše (ANO), aby resorty zkontrolovaly své IT zakázky.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Některá ministerstva měla v posledních týdnech kvůli IT systémům problémy. Ministerstvo dopravy řešilo předražený systém na elektronické dálniční známky, na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) kvůli zadávacímu řízení zasahovala tento týden policie a obvinila dva lidi. Kvůli zakázce na systém k elektronickým dálničním známkám skončil v lednu ve vládě ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Stát měl za systém původně zaplatit 401 milionů korun, Státní fond dopravní infrastruktury ale zakázku po velké kritice zrušil. Kvůli případu vláda rozhodla, že veškeré záměry zakázek na IT u státních institucí v ceně nad šest milionů korun bude schvalovat odbor hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist