Nový systém pro elektronické dálniční známky bude stát 128 milionů korun. Bude propojen s Portálem občana a bude do něj částečně zapracován elektronický obchod, který vzešel z lednové programátorské akce hackaton.

Novinářům to v pondělí řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla před odletem na návštěvu Estonska.

"Podle informací, které mám, je odhad, že ta zakázka nás bude stát třetinu původní ceny," řekl Babiš. Původní návrh počítal s náklady 402 milionů korun. Babiš kvůli tomu kritizoval a následně i odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO).

Dzurilla upřesnil, že vybudování systému pro elektronické dálniční známky bude stát 40 milionů korun, následný provoz 88 milionů. Státní správa podle něj nepřevzala celý systém, který zdarma vytvořili účastníci hackatonu, využije ale některé jeho prvky, například uživatelské rozhraní.

Zdrojové kódy programu má stát podle Dzurilly k dispozici a nyní řeší způsob jejich využití, včetně spojených právních otázek. O rozsahu zapojení materiálu, který programátoři vytvořili, bude definitivně jasno první březnový týden.

Podle Dzurilly bude systém pro elektronické dálniční známky součástí Portálu občana, který má lidem umožnit digitální komunikaci se státní správou. Řidiči budou prostřednictvím portálu dostávat upozornění na blížící se konec platnosti dálniční známky a budou ji tam moct koupit.

Dzurilla připomněl, že v současnosti má k Portálu občana přístup zhruba půl milionu lidí s digitální identitou, do konce roku by se tento počet měl zdesetinásobit, protože se lidé budou moct přihlašovat i pomocí svých přihlašovacích údajů pro elektronické bankovnictví.

Vláda kvůli sporné zakázce na dálniční známky rozhodla, že od února musí ministerstva předkládat všechny zakázky na informační technologie odboru hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra.

Babiš v pondělí řekl, že bude chtít příští týden od všech ministrů znát veškeré IT zakázky, které zadali od svého nástupu do funkce nebo jejichž zadání zvažují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist