Česko požádalo o smírčí řízení kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích. Žádost podaly české úřady minulý týden prostřednictvím českých diplomatů v Bruselu, zjistil server iROZHLAS.cz. Evropská komise chce vrátit 1,16 miliardy korun na základě auditního šetření, které se konalo před třemi lety. Podle unijních auditorů Česko nedostatečně kontrolovalo, zda evropské dotace čerpají skuteční zemědělci.  

"Česká republika podala minulý týden prostřednictvím Stálého zastoupení ČR při Evropské unii žádost o smírčí řízení. Jedná se o postup, který má k dispozici členská země, pokud nesouhlasí s výsledky auditního šetření, které Evropská komise uvede ve své závěrečné zprávě," uvedl pro zpravodajský web mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Česko podle Bílého také splnilo obě podmínky potřebné pro vyvolání smírčího řízení. "Je to podmíněno určitou minimální výší částky, kterou Evropská komise navrhne k vyloučení z financování, a dále odůvodněním žádosti, to znamená argumentací, v čem se členská země neztotožňuje se závěry Evropské komise," dodal.

Evropská komise vyměřila Česku sankci po auditním šetření, které probíhalo v září 2017. Brusel tehdy prověřoval, zda unijní peníze čerpají skutečně zemědělci. V EU v té době plošně platila podmínka takzvaného aktivního zemědělce. Jejím cílem bylo zabránit, aby dotace na pozemky nebrali podnikatelé, kteří se zemědělské výrobě ve skutečnosti nevěnují.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se