Advokát Pavel Němec, který zastupuje některé bývalé členy ČSSD ze zrušených organizací v Ostravě, podal ve středu vládě podnět k pozastavení činnosti či rozpuštění sociální demokracie. Vládní strana podle něj mezi lety 2013 a 2019 opakovaně porušovala zákony. Bývalý poslanec za ČSSD Němec řekl, že pokud návrh na pozastavení činnosti nepodá Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) vláda a později ani prezident, podá ho sám. Úřad vlády potvrdil, že Němcův podnět obdržel. Mluvčí ČSSD Barbora Gavenda řekla, že záležitost nebude komentovat, protože se jedná o vnitrostranickou záležitost.

Němec svůj podnět poslal mimo jiné všem ministrům, kontrolnímu výboru sněmovny či Evropské komisi. Uvedl v něm, že ministerstvo vnitra, které má záležitosti politických stran řešit, je v otázkách ČSSD podjaté, protože ho vede předseda této strany Jan Hamáček. Vnitro podle Němce problémy sociální demokracie opakovaně bagatelizuje. Advokát uvedl, že se tento týden odmítlo jeho podnětem zabývat, protože evidence členské základny je interní záležitostí strany.

Z asi desítky konkrétních případů Němec ve svém podnětu pro vládu dovozuje, že činnost orgánů a funkcionářů ČSSD "opakovaně a flagrantním způsobem porušuje práva a svobody členů strany a občanů ČR". Uvádí mimo jiné případ svého vlastního vyloučení či loňský postup ČSSD, kterým předsednictvo zrušilo 17 z 26 ostravských organizací. Němec zastupuje některé ostravské sociální demokraty, kteří se chtějí soudně domoci návratu do strany.

O pozastavení činnosti či rozpuštění strany rozhoduje NSS na návrh vlády. Pokud kabinet návrh nepodá do 30 dnů od doručení podnětu, může ho podle zákona o politických stranách podat prezident. Němec počítá s tím, že pokud návrh nepošlou soudu vláda ani prezident Miloš Zeman, obrátí se na NSS sám. "Pokud mi odmítnou podání z důvodu, že nejsem ani vláda, ani prezident, v tom okamžiku se obrátím na Ústavní soud a navrhnu, aby v zákoně zrušil omezení, podle kterého se mohou na NSS obracet pouze vláda a prezident," řekl.

Němec se jako zastupitel Mohelnice dostal do sněmovny v roce 2009 jako náhradník. Ve volbách o rok později funkci neobhájil. V roce 2013 byl s dalšími straníky vyloučen z ČSSD po kritice sestavení krajské kandidátní listiny jako nedemokratické. Loni Městský soud v Praze rozhodl, že vyloučení bylo neplatné, a Němec se stal znovu členem strany. Aktuálně je opět mohelnickým zastupitelem.

Související