Krajský soud v Praze vynesl verdikt v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Soudkyně Iva Říhová těm, kteří byli odsouzeni v první větvi kauzy, zrušila původní tresty a vynesla souhrnný trest. 

Nejvyšší tresty si odnesla trojice hlavních aktérů - Rath a manželé Petr a Kateřina Kottovi. Bývalé ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Kottové a jejímu manželovi, někdejšímu poslanci ODS, kteří korupční systém řídili, Říhová zvýšila tresty na osm let a každému přikázala zaplatit peněžitý trest 20 milionů korun. Pokud je nezaplatí, odsedí si oba další tři roky navíc. Stejný trest osmi let vězení udělila Rathovi, který musí zaplatit 18 milionů. I jemu se v případě nezaplacení prodlouží trest o tři roky. K tomu nesmí osm let působit v orgánech veřejné správy. 

Rathův advokát Adam Černý označil trest za nesmyslně přísný a poukázal na to, že znalecké posudky došly k tomu, že zakázky nebyly předražené. A nebylo tak z čeho uplácet. "Soud má podrobně zmapován majetek doktora Ratha. Peněžitý trest 18 milionů je fakticky trestem propadnutí veškerého majetku," uvedl. 

Potrestána byla také společnost Metrostav. Ta musí zaplatit peněžitý trest 10 milionů korun a tři roky nesmí uzavírat smlouvy o veřejných zakázkách. "Verdikt jsme nečekali. S rozsudkem se neztotožňujeme a naši právníci se odvolají," uvedl mluvčí firmy Vojtěch Kostiha. Odmítl říci, co by pro firmu tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách znamenal.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se