Evropská komise konstatuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů i v případě zemědělských dotací a dál ovládá holding Agrofert. Firma tak nemá nárok na dotace z Evropské unie. V pondělí to s odvoláním na vysoce důvěryhodný zdroj napsal server Neovlivní.cz.

Dokumenty jsou podle serveru zatím v anglické verzi, oficiální český překlad se připravuje.

Podle Neovlivní.cz jde o audit, mluvčí ministerstva zemědělství ale pro HN uvedl, že přišly jen podklady pro jednání.

Střet zájmů loni konstatoval i audit, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá.

Podle serveru Neovlivní.cz je i druhý z konečné verze auditů hotový. Připravili jej pracovníci DG Agri (Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova Evropské komise). Do Prahy Brusel podle webu poslal šest kopií zprávy, která je kryta vodotiskem.

"I tato finální zpráva konstatuje, že se český premiér zbavil Agrofertu jen naoko a nadále jej ovládá. Audit proto potvrdil, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Agrofert tedy nemá nárok na zemědělské dotace z unijních fondů," cituje server důvěryhodný zdroj, jehož předchozí informace k unijním dokumentům se ukázaly jako přesné.

"Nové závěry neznám, ale předpokládám, že Česká republika se bude proti nesmyslnému vykládání českého práva Bruselem bránit i nadále. A úspěšně. O žádné peníze tak určitě nepřijdeme," uvedl v pondělí Babiš.

Ministerstvo zemědělství ani Státní zemědělský intervenční fond zatím finální zprávu Evropské komise k auditu zemědělských dotací pro Agrofert nemají. V pondělí to sdělili mluvčí těchto úřadů. Mají pouze materiály na dvoustranné jednání, které je plánované na konec ledna. Situaci nechtějí dále komentovat, protože se ještě prošetřuje.

"Finální audit nepřišel, přišly podklady pro bilaterální jednání, které se koná 28. ledna. Obsah těchto podkladů neznám. Pokud správně chápu postup, bilaterální jednání je jeden z kroků před vydáním finální zprávy," řekl pro HN mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

"Máme konzultace 28. ledna letošního roku, teprve potom dojde k nějaké závěrečné zprávě, v tuto chvíli nemám informace. Audit probíhá, takže já se k němu vůbec nechci vyjadřovat. Je to záležitost Státního zemědělského intervenčního fondu," řekl novinářům před pondělním jednáním vlády ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ani firma nemá žádné informace, v médiích se podle něj objevují jenom nepodložené spekulace. Hanzelka trvá na tom, že koncern, který do února 2017 před vložením do svěřenských fondů vlastnil premiér, postupoval podle zákonů.

"Premiér Andrej Babiš vložil akcie svých firem do svěřenských fondů a naplnil tak vše, co po něm zákon o střetu zájmů požaduje. Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad," sdělil Hanzelka.

Předchozí audit, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU, potvrdil, že premiér porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek.

Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí nebo předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Důvěrnou zprávu auditorů loni v prosinci obdržel i pražský magistrát, protože je jedním z připomínkových míst řízení vedeného EK.

Radní Adam Zábranský (Piráti) novinářům řekl, že částka, o kterou by ČR měla přijít, je prozatím stanovena na více než 285 milionů korun.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že požádá EK o stanovisko, zda může důvěrnou zprávu zveřejnit. Mezitím ale dokument zveřejnila média.

V hledáčku evropských kontrolorů jsou pouze takzvané investiční dotace. Na těch Agrofert přes Státní zemědělský intervenční fond v roce 2018 inkasoval 66 milionů korun. Nešlo přitom jen o evropské peníze – 33 milionů šlo z Bruselu, stejná částka pak z české státní kasy.