Novinář Marek Přibil byl obžalován za údajnou pomluvu kvůli článku, ve kterém tvrdil, že někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. V ní čelil obvinění nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl to v pondělí server Deník N. Přibil opíral svá tvrzení o výpovědi policistů. Zmínění policisté ale podle serveru popřeli, že s Přibilem mluvili. Přibil se k obžalobě nevyjádřil, píše Deník N.

"Je (Přibil) obžalován pro pomluvu. Obžaloba byla podána 8. listopadu k Obvodnímu soudu pro Prahu 4," řekla serveru obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová. Další detaily nechtěla komentovat. "Ve věci dosud nebylo žádným způsobem rozhodnuto, nebylo nařízeno hlavní líčení. Spis je u předsedy senátu, který se s jeho obsahem seznamuje. To je vše, co vám mohu v daném okamžiku sdělit," oznámil serveru mluvčí obvodního soudu Michal Dvořák.

Přibil v článku, kvůli kterému je obžalován, na svých stránkách ppmagazin.com psal, že Chovanec s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňoval vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Text článku byl založen na výpovědi čtveřice policistů, podle kterých dal Chovanec pokyn k vyšetřování případu údajného dotačního podvodu Babiše kvůli "zájmu ČSSD, snížit nebo odstranit politickou konkurenci". Podle vyjádření policistů v článku také hlavní vyšetřovatel případu dostal za kauzu post zástupce odboru hospodářské kriminality, jelikož "je tvárný".

"Nikdy jsem s vyšetřovatelem Čapího hnízda nemluvil a nemluvil s ním ani generál Tuhý (Tomáš, tehdejší policejní prezident), aby ho jakkoli úkoloval. Od samého začátku to bylo vylhané," řekl Deníku N Chovanec. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřovala jednání policistů citovaných v Přibilově článku. V březnu dospěla k závěru, že nejsou podezřelí z trestného činu ani přestupku.

Přibil Deníku N už dříve sdělil, že s policisty citovanými v článku nemluvil přímo. "V článku je uvedeno, že jsem s nimi komunikoval prostřednictvím jejich zmocněnce, což je paní Lhotáková. Předala mi jejich stanovisko," uvedl.

Zmíněná Petra Lhotáková působí v Odborové alianci integrovaného záchranného systému a pod článkem, kterého se obžaloba týká, na Přibilově stránce je podepsána.

Stíhání Babiše i dalších osob v případu Čapí hnízdo zastavilo Městské státní zastupitelství v Praze v září. Spisový materiál má nyní k dispozici nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může v tříměsíční lhůtě rozhodnutí zrušit.

Přibil, bývalý novinář Mladé fronty Dnes (MfD) patřící do holdingu Agrofert dříve vlastněného Babišem, figuroval v nahrávkách, které se před dvěma lety objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s tehdejším vlastníkem MfD a ministrem financí Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ČSSD a ODS. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Současný premiér i Přibil odmítli, že by měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz.