Opoziční TOP 09 povede další dva roky poslankyně a dosavadní první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. Delegáti sněmu jí v nedělní volbě stranického předsedy dali přednost před senátorem Tomášem Czerninem, který byl zvolen na pozici prvního místopředsedy. Dosavadní řadový místopředseda byl jediným kandidátem.

Pekarová Adamová vystřídala v čele TOP 09 Jiřího Pospíšila. Pospíšil se o předsednické křeslo znovu neucházel a nezískal ani pozici řadového místopředsedy strany.

Nová šéfka TOP 09 dostala ve volbě předsedy 96 hlasů, Czernin o 15 méně. Hlasovalo 178 delegátů, jeden lístek byl prázdný. Pekarová Adamová se stala čtvrtým předsedou nyní druhé nejmenší opoziční sněmovní strany. TOP 09 by měla vést i do příštích voleb do sněmovny v roce 2021 a už příští rok do krajských a senátních voleb.

Pekarová Adamová bývá řazena k liberálnějším politikům oproti Czerninovi, jehož orientace je konzervativnější. TOP 09 se jejím zvolením stala jedinou parlamentní stranou, v jejímž čele stojí žena.

Místopředsednický post neobhájil ani Marek Ženíšek. Místopředsedy TOP 09 delegáti zvolili starostu Roztok u Prahy Jana Jakoba, předsedu karlovarské krajské organizace Lukáše Otyse, senátora Herberta Paveru a poslance a zastupitele Vlastimila Válka.

Europoslance Pospíšila a někdejšího poslance Ženíška delegáti nezvolili navzdory tomu, že oba kandidáty podpořila nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vyhověli jen jejímu přání, aby se místopředsedou stal i Pavera.

"Problémy rozhodně nevěštím," komentovala Pekarová Adamová před novináři volbu místopředsedů. Připomněla, že byla tajná a demokratická. "Měli jsme natolik silné kandidáty, že mé doporučení nebylo vyslyšeno," konstatovala v souvislosti s Pospíšilem a Ženíškem. TOP 09 odjíždí ze sněmu podle nové předsedkyně sjednocena.

Pavera obdržel 153 ze 177 hlasů, Jakob 118 hlasů, Válek 108 hlasů a Otys 106. Pospíšilovi dalo hlas 97 delegátů a Ženíškovi 64.

Pavera před volbou uvedl, že straně nabízí své zkušenosti z parlamentu, ze školství a především ze svého působení v samosprávě. Malým městům a obcím chce dokázat, že TOP 09 myslí i na jejich problémy - například na rozvoj služeb na venkově nebo na ochranu půdy proti erozi.

Jakob hodlá voličům nabídnout čitelnou TOP 09 a prezentovat témata strany navenek jednodušeji a moderněji. Jakožto starosta Roztok se chce také zaměřit na komunikaci s komunálními politiky. Válek plánuje cílit na mladé voliče z řad vysokoškolských studentů a podporovat vědu a výzkum. Otys prohlásil, že bude hájit do posledního dechu práva malých a středních podnikatelů.

"Věřím, že spolupráce našich stran v Poslanecké sněmovně a Senátu bude pokračovat stejně tak úspěšně jako v minulých letech," blahopřál političce na Twitteru předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. Její zvolení ocenil i předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan. "Tak jak jsem ji poznal za poslední dva roky ve sněmovně, mohu s klidným srdcem říci, že bude kolegům dobrou šéfkou. A TOP 09 pod jejím vedením partnerem pro další spolupráci demokratických stran," uvedl.

Rezervovaněji se ke zvolení Pekarové Adamové do čela TOP 09 vyjádřil předseda KSČM Vojtěch Filip. "Nezbývá než pogratulovat. Patří ke slušnému vychování popřát, je však k čemu?" dotázal se řečnicky. V projevech na sjezdu TOP 09 podle něj zazněly nástiny programu a tím je výzva pro pravici, aby se spojila proti premiérovi a těm, kteří se TOP 09 nelíbí, KSČM nevyjímaje. "Rozhodnutí občanů, vycházející z řádných voleb, je pro ně jen cár papíru. Diktát strany, která je na hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny, je neuvěřitelným příkladem nadutosti a nesoudnosti," uvedl Filip v tiskové zprávě.

"Naše strana nevzkvétá," řekl Czernin v kandidátském vystoupení, čímž napodobil slova prezidenta Václava Havla v jeho prvním novoročním projevu o tehdejším Československu. TOP 09 se podle Czernina nedaří prosazovat z opozice svůj dobrý program. "Máme pocit, že naše práce nemá cenu a lidé nám nenaslouchají," uvedl.

Jeho klíčovými tématy by byly, jak uvedl, ochrana klimatu a přírodních zdrojů, bezpečnost včetně ochrany demokracie a lidských práv po celém světě, vzdělání, věda a výzkum a podpora podnikatelů. "Připravíme důchodovou reformu a reformu zdravotnictví," řekl Czernin. TOP 09 bude podle něho i garantem solidnosti členství Česka v EU.

Czernin chtěl sestavit tým odborníků z řad TOP 09, kteří by představovali stínovou vládu. "Máme skvělý program a skvělé lidi," řekl. Volební potenciál TOP 09 se podle Czernina pohybuje v dvouciferných číslech, chtěl by ho dosáhnout. Nyní průzkumy přisuzují TOP 09 kolem pěti procent hlasů, což je hranice vstupu do sněmovny.

Pekarová Adamová, která se k řečnickému pultíku postavila po Czerninovi, uvedla, že jí udělalo radost, jak se v poslední době probudila občanská společnost. Zmínila protivládní demonstrace na Letné. Mladé lidi, kterým jsou vlastní hodnoty sametové revoluce, vyzvala, aby rozšířili řady TOP 09. "Přidejte se k nám, jste vítáni," vzkázala jim.

Česká republika podle ní zlenivěla, a to hlavně v tom, že si přestala klást vyšší mety a cíle, které jsou přitom základem odpovědné politiky. Jednou z dalších takových met je pro Pekarovou Adamovou vstup do eurozóny.

"Připojení k eurozóně je posledním krokem, abychom se stali plnohodnotným členem elitního klubu EU," zdůraznila. Euro je podle ní další pojistkou proti snahám zavléct Česko "opět někam na východ".

Česko podle nové předsedkyně TOP 09 zaspalo v otázce kvalitního vzdělávání. Další z klíčových témat, která by podle ní strana měla prosazovat, jsou vědecké názory a apely ohledně životního prostředí. TOP 09 by se měla stát vedoucí silou v ochraně přírodních zdrojů, dodala. "TOP 09 má cíl. Společně nejenže vydržíme, ale našeho cíle dosáhneme. My to dáme," řekla v závěru svého projevu. Delegáti sněmu ji odměnili potleskem podobně dlouhým, jaký předtím věnovali Czerninovi.