Na pražské Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) vznikne v lednu Konfuciův institut, který patří pod čínské ministerstvo školství. Oficiálně má vyučovat čínskou kulturu, kvůli špionáži před ním ale varuje například americká FBI. Čínská strana zřízení institutu nabízela i Univerzitě Karlově nebo Vysoké škole ekonomické, tyto školy ale odmítly. Rektorka VŠFS Bohuslava Šenkýřová před prezidentskou volbou poslala 50 000 korun na transparentní účet Miloše Zemana, který záměr na zřízení institutu podpořil při své návštěvě v Šanghaji. Informuje o tom Deník N.
Konfuciův institut je už od roku 2007 na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jeho zřízení iniciovala sama škola.
V představenstvu VŠFS působí ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). "Institutů je po světě více jak 500, jen v USA kolem stovky. VŠFS se zaměřuje na ekonomiku a obchod a v Česku chybí opravdu nestranné a kvalitní hloubkové analýzy, včetně vědeckých výzkumů zaměřených na posouzení ekonomických vztahů mezi Českem a Čínou," sdělil Deníku N ministr.
Financování se podle něj neliší od jiných podobných partnerství, kdy ho obvykle pokrývá univerzita i čínská strana.
Součástí Konfuciova institutu na VŠFS bude i ekonomicko-podnikatelský think tank. "Bude se zaměřovat na česko-čínské obchodní vztahy a vydávat analýzy," uvedla mluvčí školy Magdalena Straková.
UK obdržela žádost o zřízení institutu na přelomu let 2016 a 2017. "Důvodem nezájmu a negativního stanoviska byla informace, že Konfuciův institut je více než jen pouhou institucí na podporu čínské kultury a jazyka, ale že jde též o částečně politicky zaměřený institut," sdělil Deníku N rektor Tomáš Zima. VŠE byla kontaktována několikrát. "Zřízení daného institutu nebylo v souladu s posláním a strategií fakulty," uvedla mluvčí VŠE Martina Mlynářová.
Rektor Univerzity Karlovy ukončil činnost Česko-čínského centra. Bylo spojené se sporným financováním konferencí
Řada zahraničních škol nyní zvažuje, zda Konfuciovy instituty nezrušit. Přistoupila k tomu v USA University of North Florida. Šéf bruselského institutu Sung Sin-ning byl pak kvůli špionáži na osm let vyhoštěn ze schengenského prostoru. V Austrálii působení institutů na univerzitách vyšetřovala vláda.
Sinolog Gerry Groot z univerzity v australském městě Adelaide v červenci řekl, že čínské organizace v zahraničí, například Konfuciovy instituty v areálech univerzit, které vyučují čínskou kulturu, mají podle něj vždy politické cíle. "Musí se držet linie komunistické strany a vykonávají úkoly pracovního oddělení. I když často mají některé prvky nestátních neziskových organizací, v konečném důsledku stejně musí podporovat cokoliv, co si přeje čínská komunistická strana," uvedl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist