Prezident Miloš Zeman v pondělí 28. října ocenil 42 lidí, kteří od něj získali státní řády a medaile za různé zásluhy. Takovým počtem vyznamenaných prezident překonal rekord z loňského roku, kdy ocenil 41 osobností. Večerním udělováním státních vyznamenáním vyvrcholily oslavy 101 let od vzniku samostatného československého státu.

Zeman nejdříve ocenil osm osobností, které získaly nejvyšší Řád bílého lva. Této pocty se dostalo válečnému veteránovi Emilu Bočkovi, bývalému prezidentovi republiky Václavu Klausovi či bývalému slovenskému prezidentovi Rudolfu Schusterovi. Zbývajících pět, tedy generálporučík Jaroslav Selner, generál justiční služby Bohuslav Ečer, československý průmyslník Jan Antonín Baťa, válečný veterán Josef Ocelka a bývalý starosta Vídně Helmut Zilk, dostali toto vyznamenání in memoriam.

Zeman v projevu, který pronesl nezvykle vsedě, zmínil mimo jiné názor, že pokud někdo dostává státní vyznamenání, mělo by být vždy první třídy. "Necítím se kompetentní, abych rozhodoval o začlenění do tříd. Nižší třídy mohou být vnímány i poněkud ponižujícím způsobem," uvedl Zeman s odkazem na nedávný rozhovor s válečným veteránem Emilem Bočkem. Ten dostal v minulosti Řád bílého lva třetí třídy a nechápal proč. Proto mu prý prezident nedávno slíbil, že tentokrát dostane ocenění první třídy.

Ocenění získal také například hokejista Jaromír Jágr, fotograf Jan Saudek, ředitel Národního muzea Michal Lukeš nebo freestyle motokrosař Libor Podmol. Medaili za hrdinství získal například vojenský kynolog Tomáš Procházka, který loni v říjnu padl v misi v Afghánistánu, nebo šestadvacetiletý David Michajlak. Ten se loni při potyčce na koupališti v Dubí zastal jedné ženy, a zbila ho za to skupina mužů.

Prezident nepozval řadu poslanců

Na večerní slavnostní ceremoniál, který se konal na Pražském hradě, prezident nepozval poslance ODS, Pirátů, TOP 09, STAN nebo KDU-ČSL. Pozvánku nedostali ani místopředsedové Poslanecké sněmovny Petr Fiala (ODS) a Vojtěch Pikal (Piráti). "Na rozdíl od předchozích let nedostala řada nejvyšších představitelů ODS, včetně jejího předsedy (a místopředsedy Poslanecké sněmovny) Petra Fialy, pozvání na slavnostní předávání státních vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října. Předsednictvo ODS považuje tuto skutečnost za bezprecedentní," komentovala to ODS na svém Facebooku.

Stéprvní výročí vzniku Československa v pondělí si představitelé státu připomněli například u Národního památníku na pražském Vítkově, kde položili věnce. Pietní akce se odehrály také na Hradčanském náměstí nebo v Brně. Prezident Miloš Zeman jmenoval sedm mužů do generálských hodností. Již počtvrté ale vynechal ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku, kterého navrhla vláda. Zeman o Koudelkovi dřív prohlásil, že není člověkem na svém místě a výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za "plácání".

Koudelka k tomu v pondělí na sociální sítě napsal, že sloužit vlasti je pro něj jako sloužit rodině. "Je to stejně nezištné a samozřejmé. Přesto děkuji Vládě ČR za generálskou nominaci. Je to čest a závazek. BIS bude chránit tuto zemi stejně jako dnes povýšení generálové, kterým z celého srdce gratuluji," uvedl ředitel. Premiér Andrej Babiš k tomu uvedl, že je zklamaný, protože mu to Zeman slíbil. "Bohužel jsem ho nepřesvědčil," podotkl.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:02
Ráno proběhla pietní akce na pražském Vítkově

Politici, zástupci armády, váleční veteráni i zástupci spolků si v pondělí u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce prezident Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) i předsedové Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Vojáci na čestný dvůr památníku na Vítkově tradičně přinesli historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu. Nad památníkem prolétly armádní vrtulníky, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách, a za nimi stíhací letouny Gripen.

Vítkov, oslavy

11:15
V Karlíně se uskuteční koncert

Společnost Post Bellum večer pořádá ve Foru Karlín Koncert pro Paměť národa, kterým si chce připomenout i 30. výročí pádu komunismu. Vystoupí například Hudba Praha, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta nebo Jan Burian s Anetou Langerovou.

11:20
Slaví se i v Brně

V Brně si výročí připomněly asi dvě stovky lidí. Primátorka města Markéta Vaňková (ODS) v projevu zdůraznila zodpovědnost, která se pojí se svobodou a nezávislostí. Věnce a kytice k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí položili také zástupci kraje, spolků a brněnských institucí. Shromáždění se zúčastnil také třeba předseda ODS Petr Fiala nebo místopředseda ČSSD Roman Onderka, zástupci Sokola, skautu a armády.

11:32
Trump gratuluje Česku

"Jménem lidu Spojených států amerických blahopřeji lidu České republiky ke 101. výročí vaší samostatnosti v roce 1918. Tento rok je zároveň 30. výročím sametové revoluce, a Spojené státy americké rovněž ctí a oslavují odvážné, oddané a vizionářské občany, kteří pomohli Československu vymanit se ze sovětského vlivu a komunistického útisku a pomohli nástupu éry demokracie a ekonomické svobody," napsal Trump. Dodal, že tyto ideály a hodnoty, které obě země sdílejí, utvářejí základy společné a pevné transatlantické aliance a přátelství.

President Donald Trump speaks during an event on "transparency in Federal guidance and enforcement" in the Roosevelt Room of the White House

11:40
Čaputová: ČSR položila základy slovenské státnosti

"Dnešek je významný i proto, že položil základy i naší vlastní státnosti. V historii je celkem unikátní, že dva blízké národy se rozhodly vytvořit demokratický celek, který měl být pilířem budoucí Evropy," řekla slovenská prezidentka, která v pondělí dopoledne položila věnce k památníku československé státnosti a následně také k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

Zuzana Čaputová Miloš Zeman

12:13
Zeman opět odmítl jmenovat generálem Koudelku

Zeman opět nejmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Odmítl tak již čtvrtý návrh vlády premiéra Andreje Babiše na povýšení šéfa české kontrarozvědky. Premiér Andrej Babiš nad rozhodnutím Zemana vyjádřil lítost. Počítá, že Koudelku vláda opět na generála příští rok nominuje, řekl novinářům.

Ředitele české kontrarozvědky Koudelku Zeman již v minulosti odmítl jmenovat, i když to podle Babiše slíbil. Důvod nejmenování prezident nekomentoval. V minulosti o něm prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za "plácání". Naposledy BIS kritizoval, že by se měla zaměřit na ekonomickou kriminalitu v Česku, místo na fiktivní honbu ruských a čínských špionů. BIS a její pracovníky naopak řada českých i zahraničních institucí ocenila.

Babiš novinářům po skončení ceremoniálu řekl, že se prezidenta snažil přesvědčit, ale že má jiný názor. "Stejně jako já na některé lidi, kteří budou večer vyznamenaní," poznamenal předseda vlády. Připomněl, že mu Zeman Koudelkovo jmenování v minulosti slíbil. "Doufejme, že příští rok to vyjde," dodal. Nevidí důvod, proč by vláda opět šéfa BIS nenavrhla. Doufá, že Zeman změní za rok názor.

12:35
Babiš nesouhlasí s Kuberou

"Pro každého je to připomínka samostatnosti. Hlavně, ono je to už takové klišé, my si myslíme, že už svobodu máme, ale my ji ještě nemáme. Stále se na svobodu útočí ze všech stran pod různými bohulibými záminkami. A jestli si někdo myslí, že už to máme vybojované, tak nemáme," řekl po ceremoniálu předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

"Je to pro mne čest a já si myslím, že je dobře, že tady byla celá politická špička, protože to je samozřejmě důležité výročí a musíme si připomínat lidi, kteří přinesli oběti za naši samostatnost a vznik naší republiky a hlavně v těchto časech, kdy bezpečnost ve světě je velké téma," řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S názorem Kubery nesouhlasil. "Já myslím, že ji máme," dodal.

Záznam z pietní akce:

12:45
Koudelka děkuje alespoň za nominaci

Koudelka na twitteru BIS v reakci na Zemanovo rozhodnutí nejmenovat jej generálem uvedl, že sloužit vlasti je jako sloužit rodině. "Je to stejně nezištné a samozřejmé. Přesto děkuji Vládě ČR za generálskou nominaci. Je to čest a závazek," napsal. Dodal, že BIS bude chránit Česko stejně jako dnes povýšení generálové, kterým poblahopřál.

13:46
Vznik republiky slaví i rektoři

Zhruba 20 zástupců České konference rektorů krátce po poledni položilo květiny a věnce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze. Dopoledne se u sochy vystřídali například zástupci TOP 09, ČSSD nebo někteří senátoři.

14:17
Zeman opět nepozval některé poslance a senátory

Zeman opět na slavnostní večer nepozval řadu svých názorových odpůrců. Pozvánku nedostala řada opozičních politiků včetně místopředsedů Sněmovny nebo předsedů stran. Pozván nebyl ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.  "Připomínám, že od osmi večer se na Hradě slaví Den znárodnění," řekl v reakci na Hradčanském náměstí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

14:43
Zeman vyznamená právníka Smutného, spolupracovníka StB

Pražský právník Pavel Smutný, kterého v pondělí večer podle informací HN vyznamená prezident Miloš Zeman, byl v osmdesátých letech podle materiálů uložených v Archivu bezpečnostních složek veden jako spolupracovník StB. Dokumenty svědčí o tom, že byl v pravidelném kontaktu s tajnou komunistickou policií během studií práv na Univerzitě Karlově, kde byl předsedou celoškolského výboru SSM. Příslušníci StB dokonce plánovali zařídit jeho fingovanou emigraci do Francie a nasazení na Pavla Tigrida. Čtěte více ZDE.

14:52
Steinmeier: Mezi Českem a Německem se vytvořila hluboká důvěra

"Vztahy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo se dnes nacházejí na úrovni, která je historicky snad jedinečná. Mezi Čechy a Němci vznikla mnohá osobní přátelství a mezi našimi zeměmi se vytvořila hluboká důvěra," uvedl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Vyjádřil přání, aby vynikající vztahy zůstaly zachovány i do budoucna.

Uvedl také, že se těší na nadcházející setkání se Zemanem. Všechny prezidenty visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, Steinmeier pozval na 9. listopadu na připomínku 30. výročí pádu berlínské zdi.

Prezident Miloš Zeman přivítal 12. září na Pražskémhradu německého prezidenta Franka-WalteraSteinmeiera

14:58
Stovka lidí oslavila výročí republiky pochodem centrem Prahy

Zhruba stovka lidí oslavila 101. výročí založení Československa pochodem z Malostranského na Hradčanské náměstí v Praze. Akci pořádala TOP 09. Za slunečného počasí prošli Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí, kde položili květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka.

 

15:26
Prezident jmenoval sedm nových generálů
15:45
Zemanovi zaslal přání papež František
 

 

16:09
Chceme obdivovat ambicióznost jdoucí přes hranice morálky?

Ambicióznost by měla mít svoje hranice tvořené základním rozpoznáváním, co je dobré a co špatné. A tyto hranice podle všeho advokát Pavel Smutný, jeden z dnešních oceněných, překročil při svých kontaktech s StB. Smutný zřejmě nechtěl zaníceně bojovat proti nepřátelům režimu, spolupráce s komunistickou tajnou policií pro něj byla hlavně žebříčkem k úspěchu, píše v komentáři Jiří Šťastný.

16:39
Státní svátek oslavuje i Evropská rada
 
17:54
Ředitel BIS poděkoval české vládě za generálskou nominaci

 

18:08
Připomeňte si loňský rozhovor DVTV s paní Šrůtkovou

 

18:55
Zástupci UK si připomněli odkaz Jana Opletala

Několik zástupců Univerzity Karlovy v čele s jejím rektorem Tomášem Zimou si dnes večer připomnělo odkaz studenta Jana Opletala, který zemřel po demonstraci proti německé okupaci, jež se uskutečnila 28. října 1939. U pamětní desky v Žitné ulici položili květinu a zapálili svíčky. Deska připomíná i méně známou oběť nacistických represí z roku 1939, dělníka Václava Sedláčka.

19:05
Prezident vyznamenal sedm nových generálů, Koudelkovu nominaci ovšem odmítl

Vyznamenaní generálové.

19:59
Někteří hosté ještě nedorazili

20191028194818 6Q8A0138

20:01
Ceremonie právě začala, na místě je i Jaromír Soukup

Většina hostů už přišla. Na místě jsou nejvyšší ústavní činitelé, ale i další významní lidé nebo prezidentova rodina a pracovníci Hradu. Dorazil také majitel Televize Barrandov Jaromír Soukup. Na bočních stěnách jsou naistalované obrazovky pro větší komfort hostů v zadních řadách.

20:03
Hradní stráž vešla do sálu

Do Vladislavského sálu dorazila Hradní stráž za zvuků písně Kdož sú Boží bojovníci. Nesou historické prapory. Budou strážit obvod síně. Další vojáci nesou nejvýznamnější vyznamenání samotná.

20:08
Přišel prezident Zeman

Za zvuků fanfár z opery Libuše Bedřicha Smetany přichází Miloš Zeman s chotí. Zaujal čestné místo v první řadě a vyslechne státní hymnu. Pak ho vyzve kancléř k projevu. Po něm nastane udělování státních vyznamenání.

20:11
Kancléř má úvodní slovo

Vratislav Mynář vítá hosty a vyzval prezidenta, aby pronesl projev.

20:12
Zeman u proslovu neobvykle sedí

Zeman vítá hosty, nejprve exprezidenta Václave Klause a dále další ústavní činitele a kardinála Dominika Duku. U proslovu nezvykle sedí. Za to se omluvil s tím, že jej trápí bolest nohou a doufá, že příští rok už bude opět stát.

28. říjen 2019, Zeman, vyznamenání, pražský hrad, řád bílého lva

20:14
Generál Emil Boček nebo Jaromír Jágr

Zeman právě mluví o generálovi Bočkovi, který se nedávno dožil devadesátil let. Ten už Řád bílého lva má, ale III. třídy. Nyní obdrží Řád třídy první. Totéž čeká i hokejistu Jágra. Zeman se prý necítí kompetentní, aby rozlišoval mezi těmito třídami. 

20:17
Na místě je i předseda KSČM Vojtěch Filip

Státní vyznamenání 2019

20:18
Jan Antonín Baťa

Pokračovatel tradice Tomáše Bati, který ale byl obviněný z kolaborace, třebaže finančně pomáhal odboji. Přesto mu byl zabaven majetek, připomněl Zeman. Založil také dvě města v Brazílii a napsal knihu Budujme stát pro 40 000 000 lidí.

20:20
Helmut Zilk

Zilk dostává Řád bílého lva in memoriam. V minulosti už ho měl dostat. Jedná se o bývalého starostu Vídně a velkého přítele Čechů.

20:22
Zeman vzpomíná na Havla

Zeman vzpomíná na Václava Havla, který byl v čele listopadové revoluce a Charty 77. Připomíná tak, že hodlá vyznamenat Václava Klause, prvního ministra financí po pádu komunistického režimu. Prý často zapomínáme na lidi, kteří se na revoluci podíleli. Pronesl: "Kde jsi byl, když hřmělo?" 

20:27
Doporučení na vyznamenání přicházely i od občanů

Zeman připomněl, že vyznamenané vybíral na základě stovek doporučení od občanů, nikoliv pouze od politiků.

20:29
Závěr prezidentovy řeči

"Přeji České republice, aby byla nikoli zemí patologické nenávisti na sociálních sítích a závisti. Přeji jí, aby byla zemí úspěchu," řekl Zeman.

20:31
Jan Antonín Baťa

Vyznámenání přebírá vnuk pana Bati, John Baťa Nash.

20:32
Generál Emil Boček

Generál Boček dostal vyznamenání za mimořádnou zásluhu o obranu státu.

20:34
Generál Bohuslav Ečer

Vyznamenání za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu.

20:34
Václav Klaus

Vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky.

20:34
Generálmajor Josef Ocelka

Vyznamenání za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. In memoriam.

20:35
Generálporučík Jaroslav Selner

Vyznamenání za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající velitelskou a bojovou činnost. In memoriam.

20:36
Doktor Rudolf Schuster

Vyznamenání za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky. 

20:36
Helmut Zilk

Vyznamenání za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky. Bývalý starosta Vídně.

20:37
Podplukovník Jan Jelínek

Vyznamenání za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

20:38
Božena Ivanová

Za hrdinství v boji.

20:38
Jarmila Halbrštatová

Za hrdinství v boji.

20:38
Strážmistr Karel Kněz

Za hrdinství v boji.

20:39
David Michajlak

Medaile za hrdinství za záchranu lidského života.

20:39
Štábní praporčík Tomáš Procházka

Za hrdinství, položil život v Afghánistánu. 

20:40
Kurt Taussig

Za hrdinství v boji.

20:41
Profesor Antonín Doležal

Za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

20:41
Profesorka Helena Haškovcová

Za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

20:41
Petr Hrdlička

Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

20:42
Jaromír Jágr

Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

20:42
Eliška Junková Khásová

Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

20:43
Miroslav Kala

Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

20:43
Josef Kalbáč

Za zásluhy o stát.

20:43
Emil Kusturica

Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

20:44
Kamil Lhoták

Za zásluhy o stát v oblasti umění.

20:44
Michal Lukeš

Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

20:44
Doktor Jaroslav Madunický.

Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

20:45
Petr Martan

Za zásluhy o stát.

20:45
Petr Mašát

Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

20:46
Hana Moučková

Za zásluhy o stát v oblasti výchovy.

20:46
Rudolf Ovčaří

Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

20:46
Milan Pernica

Za zásluhy o stát.

20:47
Profesor Luboš Petruželka

Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

20:47
Vladimír Plašil

Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

20:47
Libor Podmol

Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

20:48
Josef Podstata

Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

20:48
Jiří Rajlich

Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

20:48
Jan Saudek

Za zásluhy o stát v oblasti umění.

20:49
Jan Schneider

Za zásluhy o stát.

20:49
Pavel Smutný
20:50
Jan Struž

Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

20:50
Xu Weizhu

Za zásluhy o stát v oblasti výchovy.

20:51
Josef Zíma

Za zásluhy o stát v oblasti umění.

20:51
Pomoc od vojáků

Hradní stráž některým oceněným pomáhala v chůzi.

20:52
Kancléř děkuje

Vratislav Mynář děkuje všem přítomným za účast a vyjadřuje vděk vyznamenaným. Přípomíná slova na prezidentské vlajce "Pravda vítězí" i slova modlitby "Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím".

20:54
Ceremonie končí

Hradní stráž odchází z Vladislavského sálu. Přítomní stojí. Následuje prezident s chotí. Za ním jde kancléř a hosté z první řady.

21:02
Zeman během proslovu nezvykle seděl

28. říjen 2019, Zeman, vyznamenání, pražský hrad, řád bílého lva

21:05
Klaus byl oceněný jako v pořadí čtvrtý

Státní vyznamenání 2019

21:07
Nechyběli ani pracovníci Hradu - poradce Martin Nejedlý a mluvčí Jiří Ovčáček

Státní vyznamenání 2019

21:15
Zeman udělil nejvíce vyznamenání za své působení v úřadu

Prezident Miloš Zeman dnes udělil nejvyšší počet vyznamenání za své působení ve funkci prezidenta republiky. Ocenil 42 osobností, loni jich bylo o jednu méně. Nejvíce státních vyznamenání udělil v roce 1998 první český prezident Václav Havel, a to téměř 90. Jeho následník Václav Klaus, který dnes od Zemana obdržel nejvyšší vyznamenání Řád bílého lva, pravidelně uděloval lehce nad 20 vyznamenání.

21:16
Komentář Petra Honzejka: Státní svátek podle Miloše Zemana

Seznam vyznamenaných letos sice neobsahoval tolik kontroverzních jmen jako v minulých letech, ale seznam (ne)pozvaných na slavnostní ceremoniál, hladinu sváru bohatě dorovnal. Na Zemanovi byla, vzdor předcházejícímu rekondičnímu pobytu, po celý den patrná únava, projev na Hradě nakonec pronesl vsedě. Ale přesto opět předvedl svůj svět, ve kterém dominuje podpora polarizace společnosti, ze které profitoval a profituje, která ho bavila, baví a bude bavit. Až do poslední chvíle ve funkci. Přečtěte si komentář Petra Honzejka k oslavám na Hradě.

21:27
On-line reportáž končí

Děkujeme, že jste s námi sledovali on-line reportáž k udílení státních vyznamenání. Tímto se loučíme a přejeme pěkný zbytek večera.