Kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy poblíž víceúčelové haly Home Credit Arena v Liberci musela ve středu večer policie evakuovat lidi z okolí v okruhu 750 metrů. Pyrotechnici bombu zajistili kolem půlnoci tak, že je bezpečná. Kvůli jejímu nálezu muselo své domovy podle policejní mluvčí Dagmar Sochorové opustit asi pět tisíc lidí. "Opatření spojená s nálezem munice trvalo zhruba do čtvrteční 1:00," dodala. Evakuace lidí trvala zhruba šest hodin, pyrotechnikům k zajištění pumy poté stačilo zhruba 20 minut.

"Po dalších 30 minutách ji pyrotechnici odvezli do bezpečného prostoru v Ralsku k likvidaci," dodala Sochorová.

Vedoucí městského oddělení krizového řízení Lubomír Kopp ČTK řekl, že podle registru žije ve vytyčené zóně zhruba 5000 lidí. Evakuační autobusy vozily ty, kteří neměli jiné útočiště, do základních škol Dobiášova a Ještědská. Hasiči vyhlásili čtvrtý, nejvyšší stupeň poplachu, řekl ČTK liberecký primátor. Ve vytyčené zóně je i spalovna a teplárna.

Bombu byla nalezena při výkopových pracích. Svoji základnu v Šumavské ulici, kde mají i operační středisko, museli opustit také hasiči. Náhradní zprovoznili v Jablonci.

"Tísňové hovory za nás odbavují kolegové v celé republice, protože technologie to takto umožňuje a samotné operační řízení klasických jednotek a spolupráci s dalšími subjekty vykonáváme v tento okamžik ze záložních prostor v Jablonci," řekl ve středu ČTK krajský ředitel hasičů Luděk Prudil. Do dvou náhradních základen hasiči přemístili i techniku, část k nádraží a druhou k budově ředitelství hasičů v Barvířské ulici.

Policie byla k nálezu předmětu připomínajícího munici přivolána ve středu krátce po 14:30 do Doubské ulice. Pyrotechnik zjistil, že jde o leteckou pumu z druhé světové války, a nařídil evakuaci okolí. Podle údajů z registru v evakuované oblasti žije asi 4500 lidí. Kromě domů se evakuace týkala i nedalekého supermarketu a Sportparku s multifunkční arénou. "Museli jsme během nějakých 30 až 45 minut vyklidit areál, zhruba 1400 lidí jsme museli dostat z areálu," řekl ČTK ředitel sportovního areálu Lukáš Přinda. Ve Sportparku je 35 sportovišť.

Nasazeno bylo 15 jednotek hasičů včetně všech osmi městských, uvedl ve středu primátor Zámečník.

Kvůli zneškodnění pumy bylo nutné uzavřít i přilehlé silnice, upozornila mluvčí. Opatření se dotklo i šestikilometrového úseku rychlostní silnice R35 od obchodního domu Makro ke sjezdu u Globusu.

Evakuaci kvůli munici zažili v poslední době například lidé v Plzni, kde policie spolu s hasiči evakuovala asi 20 tisíc lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici. V listopadu 2016 bylo v Brně evakuováno asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z druhé světové války. Hned dvakrát museli své domovy opustit obyvatelé obcí v blízkosti muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Kvůli explozím v muničních skladech v roce 2014 muselo týden po výbuchu z 16. října 2014 odejít do bezpečí asi 770 lidí z Vrbětic a části obcí Vlachovice a Lipová a také z areálu bývalých Vlárských strojíren. Další evakuace nastala po druhém výbuchu 3. prosince 2014 a dotkla se asi 400 lidí z obcí Lipová a Haluzice i zaměstnanců strojíren.