Policie spolu s hasiči evakuovala v Plzni asi 20 tisíc lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy, kterou ve středu našli dělníci při výkopových pracích v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici. Až po skončení evakuace rozhodnou pyrotechnici a způsobu likvidace munice. Město spolu se záchranáři zřídilo pět evakuačních center, kam lidi vozí autobusy. ČTK to řekli krajská policejní mluvčí Markéta Fialová a mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Pumu odkryli stavbaři kolem 13:30 v místě, kde jsou školy, velké internáty, ale také sídliště Skvrňany, třetí největší ve městě. V celé Plzni žije přes 170 tisíc obyvatel.

Evakuační centra jsou v 15. a 33. základní škole ve Skvrňanech, v dopravním učiliště v Křimicích i v areálu DEPO 2015. V případě potřeby je město připraveno přidat dalšímísta. "Evakuační autobusy jezdí od čerpací stanice ONO na Domažlické třídě a z křižovatky Vejprnická - Tylova - Domažlická u Škodovky," uvedl Poncar. Podle něj záchranáři přesvědčují všechny k evakuaci, ale několi lidí ji odmítlo. Vesměs jsou ale místní vstřícní, klidní a pokyny k evakuaci respektují. Fotoreportérovi ČTK někteří říkali, že opravdu nevědí, zda budou ve středu spát doma.

"V oblasti jsou všechny dostupné prostředky a síly složek integrovaného záchranného systému," uvedla Fialová. Policisté, strážníci a hasiči obcházejí domy a vyzývají občany k evakuaci. Situaci monitoruje ze vzduchu vrtulník. V lokalitě pracuje osm dobrovolných a tři profesionální jednotky hasičů, což je zhruba 50 požárníků.

Policie uzavřela páskami oblast ve více než kilometrovém okruhu od místa nálezu. Záchranáři evakuovali tisíce lidí z obytných domů, internátů, sportovního gymnázia, středního odborného učiliště i velkého obchodu. Do oblasti nesmí žádné dopravní prostředky ani pěší. Fialová nedokázala odhadnout, jak dlouho evakuace potrvá. "Až poté pyrotechnik rozhodne, jestli bude pumu likvidovat na místě, nebo ji odveze jinam," uvedla. Problémy s evakuovanými zatím policisté nehlásí. "Snažíme se je teď držet lidi v tom perimetru, aby nám nechodili zpět," řekl Poncar.

Lidé byli evakuováni hlavně z ulic Lábkova, Karla Steinera, Vejprnická, Slovanského údolí a dalších.

Letecká puma je oválná, dlouhá asi metr. Nálezy leteckých pum nejsou v Plzni výjimečné. Město s klíčovým průmyslem za druhé světové války bombardovali spojenci. Například 6. května 2017, kdy ve městě vrcholily každoroční oslavy osvobození, zastavil nález letecké bomby z války provoz vlaků na trati směrem na Žatec. Bomba se našla při opravách na seřaďovacím nádraží u teplárny. Šlo o anglickou leteckou pumu.