Pardubická krajská policie se zabývá trestním oznámením, které podalo ministerstvo práce a sociálních věcí na chemickou firmu Synthesia ze skupiny Agrofert kvůli dotacím z evropského sociálního fondu. Ve středu to řekl Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, které případ od června dozoruje. Skupinu Agrofert vložil do svěřenského fondu jeho původní vlastník premiér Andrej Babiš (ANO). Generální ředitel Synthesie Josef Liška uvedl, že dotace byla určena na vzdělávací program, pochybení ale odmítá.

"Vzdělávací program pro zaměstnance jsme ani nedokončili. Z vlastní iniciativy jsme ho zastavili, protože úplně nesplnil naše očekávání. Dotací jsme kvůli tomu ani nečerpali," uvedl Liška. Dodal, že společnost s policií spolupracuje.

"Postoupili jsme věc na krajské policejní ředitelství do Pardubic za účelem prošetření oznámení," uvedl Hochmann. Výsledek prověřování lze podle něj očekávat za několik měsíců. "Každé oznámení se musí prověřit, doba prověřování záleží na rozsahu a složitosti dané věci. V současnosti nelze říci, za jakou dobu bude oznámení prošetřeno a kdy bude vydáno ve věci meritorní rozhodnutí. Lze to očekávat v řádu měsíců," dodal Hochmann bez dalších podrobností.

Informace o případu tento týden zazněla i na jednání senátní komise pro objasnění možného střetu zájmů premiéra Babiše. Informaci komisi písemně poskytla náměstkyně MPSV pro evropské fondy Martina Štěpánková. Trestní oznámení podle ní bylo na chemičku podáno letos v červnu pro podezření ze spáchání dotačního podvodu. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Barbora Hanousek Eckhardová uvedla, že MPSV jako poskytovatel dotace podalo na firmu trestní oznámení kvůli pochybnostem, zda byly splněny podmínky pro udělení dotace.

"Trestní oznámení na společnost Synthesia bylo ze strany MPSV, jakožto poskytovatele dotace, podáno v souvislosti s realizací projektu z důvodu pochybnosti, zda byly splněny podmínky pro udělení dotace, neboť se v žádosti o finanční podporu objevily nejasnosti, které zatím nebyly relevantně vysvětleny," sdělila mluvčí ministerstva.

Server iROZHLAS.cz v úterý uvedl, že důvodem podání oznámení jsou "nepravdivé nebo zkreslené údaje" v žádosti o dotaci ve výši téměř dvou milionů korun, kterou MPSV přikleplo firmě před třemi roky. Na případ podle Neovlivní.cz upozornila v jednom ze svých auditů Evropská komise. Projekt byl nakonec kvůli podezřením zastaven a firma dotaci nečerpala.

Okolnosti, kvůli kterým bylo podáno oznámení na firmu Synthesia, jsou podle médií podobné jako v kauze Farmy Čapí hnízdo, v níž byl pro podezření z dotačního podvodu stíhán premiér Babiš. Synthesia jako velký podnik by neměla na dotaci nárok. Angažováním malého zámečnictví se její šance zvýšily a firma dotaci díky tomu získala. Poté, co na případ upozornila Evropská komise, bylo proplacení dotace zastaveno a padlo trestní oznámení. V kauze Čapí hnízdo pražské městské státní zastupitelství v polovině září stíhání Babiše i dalších obviněných zastavilo. Rozhodnutí je pravomocné. Usnesení ještě může zrušit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.