Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech bude pokračovat, řekl ve středu během návštěvy Ústeckého kraje premiér Andrej Babiš (ANO). Nehodlá už ale dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (piráti), nýbrž obešle pražské radní. Z jednání s Hřibem má člověk podle Babiše jen psychické trauma.

Primátor po úterním jednání s premiérem prohlásil, že Praha kvůli plánované úřednické čtvrti v Letňanech nedostane od státu vůbec nic, což Babiš ve středu odmítl.

"Nepravdu říkal pan primátor. Znovu opakuji, že zveřejním všechny dopisy, obeznámím všechny radní, aby se seznámili s naší nabídkou," uvedl Babiš. Nabídka státu podle něj prospěje Pražanům, protože vznik úřednické čtvrti uvolní byty a budovy, jež mohou sloužit jako muzea.

"Já se obrátím na radní a nechť si to Praha řeší. Budeme v projektu pokračovat a uvidíme, jestli to stávající vedení magistrátu bude řešit, nebo si počkáme na další, ale pro mě už nemá smysl jednat s panem primátorem, s ním se nedá jednat, protože pak z takového jednání má člověk velké psychické trauma," dodal předseda vlády.

"Pan premiér asi není zvyklý, že s ním někdo nesouhlasí. Demokracie je ale o tom, že různí lidé mají různé názory," reagoval na premiérovo prohlášení o traumatu pražský primátor Zdeněk Hřib na tiskové konferenci. Pokud prý Andrej Babiš opravdu chce, aby úřednický komplex v Letňanech doopravdy vznikl, měl by podle Hřiba akceptovat podmínky vedení města.

"Tohle vstávání od stolu vnímám jako součást jakési šarády. My ale jsme ochotní s panem premiérem jednat a na jeho dopis pochopitelně odpovíme. Jestli ale přijde s nějakou relevantní nabídkou, to už je na něm," prohlásil Hřib. "Nejsou potřeba další setkání ani další písemné nabídky. Je potřeba, aby pan premiér akceptoval ty tři zásadní podmínky," dodal primátor.

Navíc podle něho nejde o témata, o nichž by se mělo diskutovat. Nedorozuměním je, že premiér se domnívá, že jednání již začala, uvedl. "Dokud tyto vstupní podmínky nejsou splněny, tak žádné jednání nezačne," řekl Hřib. Podle primátora požadavky nejsou přemrštěné, neboť jakákoliv výstavba v Letňanech není možná bez toho, aby byly silniční okruhy dokončeny.

Babiš s Hřibem v úterý jednal o možném vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné stanice metra C v Letňanech. Magistrát za to požadoval, aby stát výměnou za pozemky přispěl na dostavbu severovýchodní části Pražského okruhu a vnitřního okruhu a postavil novou nemocnici za 8,5 miliardy, kam by se přestěhovala větší část Nemocnice Na Bulovce.

"Vysvětloval jsem panu primátorovi, že Praha žádnou nemocnici nepotřebuje. Ptali jsme se všech ředitelů nemocnic, Praha je předimenzovaná, ale potřebuje traumacentrum," řekl ve středu premiér. Dodal, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) platí vnější okruh Prahy a primátor má písemně nabídku, že stát zaplatí vnitřní okruh hlavního města, a to formou tendru na PPP, tedy formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru. "A samozřejmě bychom hradili i dohodu s investorem," uvedl premiér.

Podle opozičních ODS a ANO se Hřib při jednání s premiérem o možné vládní čtvrti chová arogantně. Místo toho by měl vyjednat pro Prahu co nejlepší podmínky a o projektu s předsedou vlády dále diskutovat. Ve středu to řekli předsedové opozičních zastupitelských klubů Alexandra Udženija (ODS) a Patrik Nacher (ANO).

"Arogantní jednání pana primátora, které předvádí, a to i vůči nám jako opozici, způsobí, že Praha v budoucnu nedostane od státu ani korunu. Zodpovědný primátor by si měl sednout a vyjednat co nejlepší podmínky. On by se měl především starat o to, aby pro město získal co nejvíc peněz," řekla Udženija.

"Bojovému postoji primátora upřímně nerozumím. Jednání jej asi zastihlo v rozpoložení, kdy bojuje proti všem, včetně svých koaličních partnerů (Praha sobě a Spojené síly pro Prahu), ať už šlo o mýtné, nebo daň z nemovitostí, jinak jeho postoji nerozumím," řekl Nacher.

Stát přišel podle Nachera s návrhem, který je výhodný pro obě strany. Podobnou cestou se podle něj vydaly i další metropole. "Je to trend, který zlepšuje chod státních úřadů a uvolňuje provoz v centru," řekl. Kromě budov pro úředníky by podle něj v Letňanech vznikly i byty a občanská vybavenost. "Je to win-win situace," dodal.

O stavbě vládní čtvrti by mělo vedení města s premiérem a vládou jednat. "Má se o tom nejdříve jednat a mluvit o tom, jak by to vůbec vypadalo, co by tam vzniklo. Ale ne stylem, kterým to dělá pan primátor," řekla Udženija.

Letňany považuje vláda za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až deset tisíc zaměstnanců a Metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist