To, že se v Česku staví dálnice oproti okolním zemím neúměrně dlouho a draze, je známý fakt. Všechny vlády zároveň pravidelně slibují, že s tím něco udělají a situaci zlepší. Výjimkami nejsou ani současný premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Druhý jmenovaný proto letos na začátku května dosadil do funkce šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Pavola Kováčika, který má dlouholeté zkušenosti z působení ve stavebních firmách i ve slovenské obdobě ŘSD - Národní dálniční společnosti - a který měl výstavbu českých dálnic zrychlit.

Neuplynuly ale ani tři měsíce a už v červenci ministerstvo dopravy v tiskové zprávě bez dalších podrobností oznámilo, že muž, který se měl postarat o rychlé rozrůstání dálniční sítě, požádal o uvolnění z funkce ze zdravotních důvodů a ministr mu vyhověl. Jak teď ale Kováčik přiznává v rozhovoru pro HN, jeho náhlý odchod měl trochu jiný důvod. Přestal si prý rozumět s ministrem Kremlíkem. Spory měli mimo jiné kvůli započaté reorganizaci ŘSD. Kováčik tvrdí, že špatně fungující ředitelství dálnic, bez vlastních odborníků, je jedním z důvodů, proč v Česku příprava výstavby dálnic trvá nebývale dlouho - v průměru 13 let.

HN: Proč jste na konci července z ŘSD odešel? Oficiálně to bylo ministerstvem vysvětleno tak, že jste o vlastní vůli rezignoval ze zdravotních důvodů.

Řeknu to takto: Cítil jsem, že jsem ztratil podporu od pana ministra v realizaci důležitých kroků, na kterých jsme se dříve domluvili. Cíle jsme měli sice totožné, ale začaly se lišit naše pohledy, jak se k těmto cílům dopracovat. Podpora mých kroků slábla, ztratil jsem i prostor věnovat se rodině a začaly se u mě objevovat zdravotní potíže. Proto jsem reálně vyhodnotil situaci a rozhodl se rezignovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.