Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tento týden ostře vystoupil proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Kritizuje, že odmítla prakticky veškeré připomínky žalobců k ministerské novele zákona o státním zastupitelství. Tu sice připravil už její předchůdce Jan Kněžínek, ministryně v ní ale udělala několik zásadních změn. "Nelze se zbavit dojmu, že účelem toho zákona je zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby (Pavel) Zeman, (Ivo) Ištvan a (Lenka) Bradáčová skončili co nejdříve po účinnosti zákona," uvedl Zeman. A k jeho kritice se nyní připojil i šéf Unie státních zástupců ČR Jan Lata.

Jak na vás působí současná situace, kdy ministerstvo odmítlo prakticky všechny připomínky Nejvyššího státního zastupitelství k novele zákona o státním zastupitelství? Sdílíte obavy nejvyššího státního zástupce, že se paní Benešová chce zbavit jak jeho, tak obou vrchních žalobců? Vždyť slíbila, že Zemana neodvolá, a ten tak má jisté ještě více než čtyři roky ve funkci.

Máte pravdu, že ten zákon je v tuto chvíli nastaven tak, že ke změně na postu nejvyššího a vrchních státních zástupců by mělo dojít po konci volebního období této vlády. I tak se ta možnost ale otvírá. Nerozumím ale jedné věci. Všichni se zaštiťují tím, že by se postavení státního zastupitelství mělo posílit. A že jeho posílení je i důvodem té novely. Podoba té novely tomu ale neodpovídá.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se