Z Václavského náměstí již podeváté vyrazil do ulic Prahy průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Tisíce lidí hýřících duhovými barvami a 21 alegorických vozů se zvukovými systémy se na cestu centrem hlavního města vypravily kolem 12.45. Na Letnou, kde následuje hudební program, dorazili první účastníci průvodu zhruba po hodině a půl. Na pořádek dohlížejí desítky policistů. Provoz po trase se omezil.

Podle policie se akce zúčastnilo 25 000 až 30 000 lidí, organizátoři se přiklánějí k vyššímu odhadu. Loni se pochodu zúčastnilo kolem 40 000 lidí.

Již druhým rokem vyjely v čele průvodu tři duhově ozdobené vozy Mini Cooper, ve kterých se vezou osobnosti oceněné titulem maršál nebo maršálka za podporu a prosazování rovných práv pro komunitu LGBT. Letos titul připadl herci Jiřímu Hromadovi, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou je pak poslankyně ANO Karla Šlechtová a druhým maršálem romský aktivista David Tišer.

V čele průvodu jde i pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti), který se akce zúčastnil i loni a chce tak vyjádřit podporu zástupcům sexuálních menšin, kteří v mnoha zemích stále čelí represi. Hřib před začátkem průvodu uvedl, že v letošním roce jde také o podporu zákona o manželství stejnopohlavních párů, který by měla projednat sněmovna. "Mělo by přinést stejná práva a povinnosti všem," řekl. Zákon podpořil i primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN), který se sobotního průvodu rovněž účastní. 

Za nimi jde také velká "bílá zóna", se svatebním kočárem. Tu zorganizovala iniciativa za manželství pro gay a lesbické páry Jsme fér!. "Každý, kdo má bílé tričko, bílé šaty, je prostě oblečený do svatebního, se může připojit a podpořit Jsme fér!," uvedla mluvčí festivalu Prague Pride Bohdana Rambousková. Kampaň podle ní začala v roce 2017, zákon se podařilo předložit loni v létě. Poté ale poslanci a poslankyně projednávání odložili. "Věříme, že třeba i sobotní účast v bílém sektoru Prague Pride ukáže, že téma společnost zajímá a že by se k němu měla sněmovna vrátit," dodala mluvčí festivalu.

Průvod Prague Pride Parade se v Revoluční ulici potkal asi s desítkou extremistů, policie je oddělila stranou. Řekl to policejní mluvčí Jan Daněk. Před průvodem je také pětice zastánců tradiční rodiny s transparenty.

"Skupinka asi deseti lidí se snažila průvod zastavit, odclonili jsme je stranou a pokračuje se dál," uvedl mluvčí. Podle zpravodaje ČTK z místa se odpůrci pokusili účastníky průvodu napadnout.

Na Letné se koná hudební program, odehraje se na čtyřech pódiích. Zájemci budou moci festivalové dění sledovat i z výšky z ruského kola. Konat se bude jarmark neziskových organizací. Do 21.00 bude možné nechat si zdarma udělat testy na AIDS a další choroby.

Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tematikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.

Protesty ale slábly a v minulých ročnících podél trasy protestovaly pouze skupinky extremistů. Od účastníků je oddělili policisté, na místě byl policejní antikonfliktní tým. Letos protesty nahlášeny nebyly. Na Václavském náměstí se však objevily skupiny lidí, kteří s průvodem nesouhlasí. Dorazily s transparenty odkazujícími k Ježíšovi a s vlajkami, podle kterých by se účastníci pochodu měli bát božího hněvu.

Festival letos připomíná historii hnutí za práva LGBT. Spolek Prague Pride, který přehlídku a pochod pořádá, spolu s dalšími organizacemi podporuje uzákonění manželství i pro gaye a lesby.

Ve sněmovně přes rok čeká na projednání novela občanského zákoníku, která to má umožnit. Poslanci dostali i návrh, který naopak zakotvuje manželství jen jako svazek muže a ženy.

Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá. Tvrdí, že aktivisté slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Organizace oponují tím, že se společnost vyvíjí. Poukazují na výsledky průzkumů. Podle loňských zjištění agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Rostoucí podporu ukazují i jiné výzkumy.