Zemědělské sucho v České republice v posledních dnech díky dešťům mírně ustupuje. Dva nejhorší stupně, tedy výjimečné a extrémní sucho, jsou na 13 procentech území, část republiky netrpí suchem vůbec. Deště ale stačily nasytit jen povrchové vrstvy do 40 centimetrů, dále v hloubce do jednoho metru převládá sucho na většině území republiky, vyplývá z údajů, které v pondělí vědci zveřejnili na portálu InterSucho.

Předpověď pro dalších deset dnů je poměrně příznivá a díky dalším srážkám by mělo sucho nadále ustupovat. Pro zemědělce však přichází deště v mnoha případech pozdě, protože mají již sklizeno nebo jsou těsně před sklizní. Deště mohou pomoct kukuřicím či slunečnicím, které ještě nestačily zaschnout, případně pozdnímu ovoci.

Pojem zemědělské sucho odráží nasycenost půdy do hloubky jednoho metru a aktuální míru sucha vědci určují jako poměr aktuální nasycenosti vzhledem k dlouhodobému průměru pro dané území v letech 1961 až 2010.

Nadále je však v České republice hydrologické sucho. Pode údajů Českého hydrometeorologického ústavu hlásí stav sucha velká část měřicích stanic na řekách, podnormální stav je i v podzemních vrtech.

Aktuálně je nejlepší stav na jindy suché jižní Moravě, která zemědělským suchem netrpí prakticky vůbec. Situace se zlepšila i v části střední Moravy, Vysočiny a jihozápadní části jižních Čech. Velkým suchem naopak trpí s výjimkou Orlických hor Královéhradecký kraj, severní Opavsko, jižní Plzeňsko a severozápad republiky. Hlubší vrstva je poznamenaná suchem prakticky v celých Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Příznivější situace než v červenci už však nemá na výnosy polních plodin či sklizeň ovoce velký vliv vzhledem k pokročilosti vegetační sezony. Některé okresy hlásí postižení porostů nad 40 procent, hodně z nich poškození mezi 30 a 40 procenty. Na Moravě se kvůli několika suchým rokům výrazně rozmnožili hraboši a zničili hodně z toho, co nezničilo sucho.

Tam, kde by déšť mohl mít pozitivní dopad na kukuřici, už někteří zemědělci dříve hlásili usychání porostů či zastavení růstu.

Podobně jako jsou zasažené některé regiony ČR, mají velké problémy se suchem i ve značné části Polska a severovýchodního Německa.

InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist