Farmáři v celém Česku posledních pět let zápasí s vyprahlou půdou. Ekologický zemědělec Petr Marada své pozemky u jihomoravské vinařské obce Šardice přizpůsobuje suchu už od roku 2007. Bojovat musí spíše s okolními zemědělci, kterým se snaží vysvětlovat, že jejich způsob hospodaření s půdou není dlouhodobě udržitelný a poškozuje všechny okolo.

Maradova ekofarma může sloužit jako vzor dobrého hospodaření s vodou a půdou. Svědčí o tom například ocenění Adaptační opatření roku 2015, které získal od ministerstva životního prostředí, nebo zlatá medaile v programu Pestrá krajina 2018 udělovaná Asociací soukromého zemědělství.

Na pozemcích u Šardic je možné narazit na ovocné sady, mokřady, aleje i zatravněné tůně. "Na své pozemky jsem umístil takový 'nábytek', který mi dnes generuje odpovídající vlhkost, i když neprší. A funguje to," říká v rozhovoru pro HN Petr Marada, který kromě zemědělské činnosti působí také jako akademický pracovník na Mendelově univerzitě v Brně. Na jeho farmě se daří nejen rostlinám, ale i bažantům, zajícům, koroptvím, polnímu ptactvu, motýlům a dalším zvířatům, která v okolní krajině přežívají jen stěží.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.