Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, někdejší náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý ani bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson se nestali sněmovními nominandy na státní vyznamenání. Dolní komora je z předběžného seznamu kandidátů ve čtvrtek vyškrtla.

Sněmovna nenavrhla prezidentu Miloši Zemanovi na ocenění ani youtubera Karla Kováře známého pod pseudonymem Kovy, zakladatele serveru Manipulátoři.cz Petra Nutila, právníka a muzikálového producenta Oldřicha Lichtenberga a některé další původně zvažované lidi.

Patří k nim zakladatel a ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa a bývalý senátor Josef Kalbáč.

Poslanec ANO Jiří Mašek, který byl navrhován jako zdravotnický záchranář, nominaci na státní vyznamenání odmítl. Rovněž jeho proto sněmovna z předběžného seznamu kandidátů vyřadila.

Konečný sněmovní seznam čítá 37 jmen. Je jich o 11 méně, než jak navrhoval příslušný podvýbor a po něm také organizační výbor.

O některých navrhovaných kandidátech se rozhořela debata. Poslanec KSČM Leo Luzar podotkl, že Robertson byl navržen kvůli tomu, že vedl NATO v době, kdy Česko do aliance vstupovalo. "Všichni víme, co následovalo. Bylo to bombardování Jugoslávie," uvedl. Václav Klaus mladší (Trikolóra) zpochybnil nominaci bývalého náčelníka Generálního štábu Petra Pavla. Poukázal mimo jiné na jeho někdejší členství v bývalé Komunistické straně Československa a na to, že si ho některé politické strany podle něj pěstují jako prezidentského kandidáta. "Voják je výborný, ale politruk je špatný," podotkl na Pavlovu adresu Jaroslav Foldyna (ČSSD). Pavel nakonec na seznamu zůstal, sněmovna podpořila jeho nominaci o dva hlasy. Klaus se opřel také do Kováře a do Nutila, které označil za "internetové politické pracovníky".

Pirátka Olga Richterová se pozastavila nad Maškovou nominací, podle ní není vhodné oceňovat aktivní politiky. Zdeněk Ondráček (KSČM) jí vzkázal, že až v životě dosáhne toho co Mašek, může být také navržena. "Zatím jste nedokázala vůbec nic," řekl. Lidovec Vít Kaňkovský pak označil za nepatřičné, jak se Ondráček do Richterové "navezl". Poslanecký klub ANO si vzal kvůli Maškově nominaci půlhodinovou přestávku. Jeho předseda Jaroslav Faltýnek potom odcitoval jeho vyjádření, že se nominace vzdává. Mašek se ze čtvrtečního jednacího dne sněmovny omluvil ze zdravotních důvodů.

Předkladatelé ještě před hlasováním stáhli nominaci českého exilového politika a publicisty Karla Hrubého, protože byl již dříve oceněn Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Předseda KSČM Vojtěch Filip dodatečně prosadil nominaci energetika Františka Poukara na medaili Za zásluhy.

Prezident návrhům sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni dolní komora navrhla 28 osobností, Zeman vyhověl 11 sněmovním návrhům. Mezi vyznamenané patřili velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý, lékař Rajko Doleček, fotbalový brankář Petr Čech nebo snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.

Návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, jak je schválila sněmovna:

Propůjčení Řádu bílého lva vojenské skupiny:

1) Josef Ocelka in memoriam

2) Jaroslav Selner in memoriam

3) Petr Pavel

4) Vojtěch Luža in memoriam

5) Karel Lukas in memoriam

6) František Chábera in memoriam

7) Miroslav Antonín Liškutín in memoriam

8) Hugo Vojta in memoriam

Propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka:

1) Adolf Rázek in memoriam

2) Bohumil Laušman in memoriam

Udělení medaile Za hrdinství:

1) František Štamprech in memoriam

2) Ignátz Duda in memoriam

3) Jaroslav Poledník in memoriam

4) Josef Bernat in memoriam

5) Štěpán Gavenda in memoriam

6) Kurt Taussig

Udělení medaile Za zásluhy:

1) Leopold Jaroslav Pospíšil v oblasti vědy

2) Helena Haškovcová v oblasti vědy, výchovy a školství

3) Augustin Svoboda v oblasti vědy a školství

4) Vladimír Körner v oblasti kultury a umění

5) Vojtěch Jasný v oblasti kultury a umění

6) Jaroslav Priščák v oblasti sportu

7) Věra Šimková Plívová v oblasti kultury a umění

8) Jaroslav Čvančara v oblasti vědy, kultury a výchovy

9) Tichomir Mirkovič v oblasti výchovy

10) Božena Ivanová v oblasti výchovy a obrany

11) Josef Němec v oblasti výchovy a sportu in memoriam

12) Petr Sáha v oblasti hospodářské, vědy, techniky a školství

13) Josef Šmukař v oblasti kultury a umění

14) Miloš Táborský v oblasti vědy

15) Jaroslav Falta v oblasti sportu

16) Václav Zapadlík v oblasti umění in memoriam

17) Adam Ondra v oblasti sportu

18) Zuzana Holubcová v oblasti vědy

19) Jiří Sozanský v oblasti kultury a umění

20) Emir Nemanja Kusturica v oblasti umění

21) František Poukar v oblasti vědy, hospodářství a techniky