Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt v žalobě tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie je neplatná. Výpověď podepsal pověřený ředitel galerie Ivan Morávek, který k tomu podle Fajta neměl oprávnění. Vyplývá to z textu žaloby v úterý odeslané Obvodnímu soudu pro Prahu 1, kterou má ČTK k dispozici.

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal v polovině dubna ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to pochybeními v hospodaření galerie a muzea. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Fajt v žalobě uvádí, že funkci ředitele NGP vykonával řádně až do 18. dubna, kdy ho ministr odvolal. Výpověď pak dostal 22. května, ale dokument podle Fajta není platný. "Důvod neplatnosti výpovědi spatřuje žalobce (Fajt) v tom, že právní jednání (výpověď) nebylo učiněno oprávněnou osobou," píše se v žalobě.

Bývalý ředitel to zdůvodňuje tím, že pod výpovědí je podepsán Morávek jako "generální ředitel pověřený řízením", ale podle statutu NGP může za galerii jednat pouze generální ředitel jmenovaný ministrem kultury. Výpověď by podle Fajtovy argumentace mohl řediteli NGP případně dát statutární zástupce generálního ředitele, ale tato funkce v danou dobu nebyla obsazena. "Formulace 'generální ředitel pověřený řízením' je zcela nesmyslná," uvádí žaloba.

Staněk podle ní nemohl nikoho pověřit řízením galerie. "Ministr kultury zcela účelově vybočil ze svých pravomocí a postupoval nezákonně. Není v pravomoci ministra kultury pověřit jinou osobu řízením Národní galerie v Praze. Takovou pravomoc zákon ministru kultury, jako zástupci zřizovatele, nepřiznává. Ministr kultury má toliko právo jmenovat řádného generálního ředitele," píše se v žalobě. "Nerespektováním zákonných ustanovení, respektive jejich obcházením, ministr kultury způsobil neplatnost výpovědi," uvádí dokument.

Ministr Staněk v květnu po kritice odvolání Fajta a Soukupa rezignoval ke konci měsíce. Prezident Miloš Zeman ale jeho konec neakceptoval. Nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu "závažná ekonomická pochybení" a neměl by být za tato odhalení trestán. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.

Staněk dostal ještě před rezignací od vedení ČSSD za úkol, připravit do konce května výběrové řízení na šéfa NGP. V pondělí ministr novinářům řekl, že řízení bude vypsáno, až se odborná veřejnost shodne na jeho podmínkách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist