Silvia Hroncová rezignuje na post ředitelky Opery Národního divadla (ND) a Státní opery. Svoji rezignaci k 23. květnu ve středu doručila řediteli ND Janu Burianovi. Mezi důvody svého kroku uvedla "dlouhodobě nevyjasněnou situaci spojenou s novou sezonou, rozdílné názory na budoucí směřování opery, na její organizační a personální strukturu a obsazení i chod opery". Následovala tak uměleckého ředitele Opery ND Petra Kofroně. ČTK o tom informovala výkonná asistentka ředitelky Andrea Savane.

"Pan ředitel ND Jan Burian má na věci jiný pohled a já ho ve své pozici dosud respektovala, ale v souvislosti s napjatou situací v opeře, která vyvrcholila otevřeným dopisem řediteli divadla, který podepsalo téměř 350 zaměstnanců opery, tuto situaci a vypjaté pracovní prostředí dále nemohu akceptovat," uvedla Hroncová.

Vedení Národního divadla mrzí, že se Hroncová nevyrovnala s dlouho připravovanými změnami, které jsou přirozenou součástí vývoje kulturní instituce. Mluvčí ND Tomáš Staněk to sdělil ČTK v reakci na rezignaci Hroncové. Ředitel Burian podle něj Hroncovou od začátku o chystaných krocích informoval a s její spoluprací počítal. "V dohledné době oznámíme jméno nového správního ředitele opery," dodal Staněk.

Zaměstnanci a umělci ND minulý týden v otevřeném dopise požadovali vysvětlení okolností nástupu uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery Pera Boyea Hansena. Norský divadelní režisér se má funkce ujmout 1. srpna. V dopise zaslaném Burianovi položili 31 otázek k vizi a směřování Opery ND a Státní opery. Dopis podepsalo 339 osobností. Organizátoři dopisu vyjádřili znepokojení nad dosavadní činností Hansena, který byl před nástupem do funkce uměleckého ředitele jmenován poradcem ředitele ND Buriana. "Za devítiměsíční působení v této funkci nepředstavil základní vizi a uvedl soubor opery do krizového stavu," píše se v textu. Mimo jiné Hansenovi vyčítají, že se dosud věnoval úzkému segmentu, zejména výměně českých sólistů za sólisty ze zahraničí, a neseznámil se s českou legislativou, vnitřním chodem divadla a uměleckým provozem.

Hansen po příjezdu do Prahy letos v únoru uvedl, že chce posílit mezinárodní postavení Opery ND, oživit historii české opery, zvýšit počet nových produkcí a profilovat umělecké soubory Opery ND a Státní opery. Hansenův tým, do kterého patří i německý dirigent a budoucí hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens, se soustředí na znovuotevření historické budovy Státní opery po generální rekonstrukci. Divákům se má Státní opera poprvé představit slavnostním operním gala 5. ledna 2020.

Hroncová působila jako ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery od roku 2013. Předtím byla generální ředitelkou Slovenského národního divadla a ředitelkou Divadelního ústavu v Bratislavě.