Firmy by v budoucnu měly kontrolovat přesný počet odpracovaných hodin i u lidí zaměstnaných na dohodu o provedení práce. Navrhuje to novela zákoníku práce, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Ačkoli je novela zákoníku práce prezentována jako předpis, který má zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, v mnoha bodech novely je tomu spíše naopak," říká advokátka Barbora Cvinerová ze společnosti KPMG Legal.

Změní se i výpočet dovolené - místo dnů by se nově určovala v hodinách. To však podle Cvinerové na většinu zaměstnavatelů nijak nedopadne. Větší flexibilitu práce by naopak mohlo zajistit zavedení sdíleného pracovního místa. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby se dovolená nově počítala podle odpracovaných hodin, tedy nikoliv podle dnů jako dosud. O jak velkou jde změnu?

Ačkoli je nová koncepce výpočtu dovolené, se kterou přichází novela zákoníku práce, prezentována jako převratný nástroj k odstranění nespravedlností, ve skutečnosti se čerpání dovolené ze strany zaměstnanců v praxi příliš nezmění. Spíše jen zkomplikuje praxi zaměstnavatelů, kteří budou muset vynakládat nemalé prostředky na změny docházkových systémů a školení svých mzdových účetní a personalistů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.