Od minulého čtvrtka by měli lidé z obecních vývěsek a webů vyčíst, kde přesně budou moci 24. a 25. května volit budoucí členy Evropského parlamentu. Adresy volebních místností se však většinou nemění, zůstávají stejné jako pro jiné typy voleb. Lidé, kteří se hlasování nemohou zúčastnit ve své domovské obci, mohou pomocí voličského průkazu odvolit kdekoliv jinde. Musejí o něj však písemně zažádat do 17. května, případně si jej osobně vyzvednout do 22. května. 

Voličský průkaz, který umožňuje hlasování v kterékoli volební místnosti v republice, si mohou lidé vyzvednout na radnici nebo obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště, a to nejpozději dva dny před volbami. Pokud o něj chtějí požádat písemně, mohou tak učinit prostřednictvím datové schránky nebo poštou s úředně ověřeným podpisem. Čas na to mají ovšem pouze do pátku, tedy týden před hlasováním. 

Písemnou žádost o voličský průkaz usnadňuje lidem webový formulář na adrese volby.hlidacstatu.cz. Zájemce zde vyplní osobní údaje, adresu trvalého pobytu a příslušného obecního úřadu a aplikace mu automaticky vygeneruje dokument, který doručí na příslušný úřad. Žádost si na webových stránkách Hlídače Státu vytvořilo již přes pět tisíc lidí.

"Aplikace je jednoduchá, rychlá a zcela bezpečná. Žádné osobní informace se neposílají přes internet, ostatně aplikace funguje i offline. Vše je hotové za 2 minuty. Překvapilo nás, že ji za poslední týden využily už tisíce lidí," říká Michal Bláha z iniciativy Hlídač Státu, který je spoluautorem aplikace.

V podobné aplikaci bylo možné na webu Hlídače Státu zažádat o průkaz i v loňských prezidentských volbách. Žádost o voličský průkaz si tímto způsobem vygenerovalo téměř 150 tisíc uživatelů. Letos se na vývoji aplikace podílela skupina dobrovolníků.

Adresu své volební místnosti najdou voliči kromě obecních vývěsek a webů rovněž v obálkách spolu s hlasovacími lístky, které dostanou nejpozději v úterý před volbami. Z přiložených informací se dozvědí také to, do kterého volebního okrsku v obci patří. Okrsků, z nichž každý má svou volební místnost, je zhruba 14 800.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční pátek 24. a v sobotu 25. května. O hlasy voličů se v nich uchází 40 uskupení. Voleb se mohou účastnit občané České republiky a občané jiných zemí EU, kteří mají v Česku přechodný nebo trvalý pobyt. V den voleb jim musí být alespoň 18 let. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist