Květnových voleb do Evropského parlamentu se chce zúčastnit 27 procent voličů v Česku, zjistil průzkum agentury STEM/MARK. Jeho autoři ale upozornili, že skutečná účast je většinou nižší než ta, kterou lidé předem slibují. Volit plánují častěji pravidelní voliči, muži, lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé Prahy. Mezi nejznámější lídry kandidátek patří Jiří Pospíšil, Jan Zahradil, Pavel Telička či Jaromír Štětina. V pátek to sdělil Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

V předchozích volbách do europarlamentu v roce 2014 volební účast mírně přesáhla 18 procent. "O své účasti je v tuto chvíli přesvědčena více než čtvrtina (27 procent) oprávněných voličů. Je však nutné upozornit, že deklarovaná účast (zvláště u voleb takzvaného druhého řádu) je většinou o něco vyšší než ta skutečná," uvedla agentura STEM/MARK.

Mezi nejznámější lídry kandidujících subjektů patří podle agentury Jiří Pospíšil z koalice STAN, TOP 09 a dalších partnerů, Jan Zahradil z ODS, Pavel Telička z hnutí Hlas či Jaromír Štětina z uskupení Evropa společně.

"Z analýzy STEM/MARK vyplývá, že šanci uspět ve volbách do Evropského parlamentu mají díky svým lídrům (a současným europoslancům) i neparlamentní subjekty, jako jsou hnutí Hlas či Evropa společně," uvedla agentura.

Štětina byl v minulých volbách zvolen za TOP 09 a STAN, Telička za ANO. Podle Buriance je nynější Teličkovo a Štětinovo uskupení ochotno volit kvůli jejich lídrům 12 procent potenciálních voličů, pro které nejsou tak podstatné strany, ale spíše jejich kandidáti.

Zájem o volby do Evropského parlamentu (graf se po rozkliknutí zvětší):

Zdroj: STEM/MARK

Jak respondenti vnímají téma bezpečnost:

Zdroj: STEM/MARK

Podle průzkumu agentury Median, zveřejněného ve čtvrtek, se při čtvrtinové účasti v evropských volbách může vyrovnat zisk středolevých a konzervativních stran ANO, ČSSD, KSČM a SPD se středopravou a liberální opozicí, kam Median řadí piráty, ODS, lidovce a koalici TOP 09, STAN a zelených. Pokud by byla podle Medianu účast ještě nižší, zisk středopravé a liberální opozice by jasně převážil.

Nižší účast by podle volebního modelu Medianu neprospěla zejména hnutí ANO, komunistům a sociálním demokratům, pomohla by naopak koalici TOP 09, STAN a zelených, lidovcům a ODS. Zisk pirátů se při všech možných volebních účastech pohyboval kolem 14 procent, SPD by dosáhla nejlepšího výsledku při čtvrtinové účasti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist