V přírodních rezervacích žije příliš mnoho zvířat, okolní krajina je pro ně "nepoužitelná". Některé druhy zvířat mizí, protože nedokážou konkurovat jiným druhům. Právě tyto "mizející" zvířata vyhledává zoolog Tomáš Jůnek. Jezdí do deštných pralesů, aby dokumentoval zvířata, kterým hrozí bezprostřední vyhynutí. "Deset procent ze zhruba 2500 druhů savců, ptáků a obojživelníků západní a střední Afriky je přímo ohroženo vyhynutím," říká Jůnek, který se v létě v rámci Expedice Neuron vydá na misi do Konga, kde prozkoumá zatím neprobádaná místa.

HN: Zajímáte se o ohrožená zvířata v jejich přirozeném prostředí. Jaké jsou nejčastější cíle vašich misí?

Nejzásadnější je pro mě navštívit místa, na kterých se stále vyskytují volně žijící zvířata. Vybírám si druhy, kterým hrozí bezprostřední vyhynutí. Hledám mizející zvířata, zjišťuji, co je ohrožuje a jakým způsobem by se tomu dalo zabránit. Místo s největší urgencí, kam je potřeba jet, pro mě vždy představoval Madagaskar a obecně ostrovy, jako třeba Filipíny nebo Indonésie.

Prostě takzvané hotspoty světové biodiverzity. Místní obyvatelé tam dlouhodobě ničí krajinu, kácejí deštné pralesy a půda už je tak zničená, že se prales nedokáže rozšířit sám bez pomoci. Ochrana přírody tam prakticky nefunguje, protože je to chudý stát a často se tam navíc mění politická reprezentace.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.