Tři bývalé ministry Topolánkovy vlády si předvolala na úterý soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová, která řeší kauzu nákupu čtyř nákladních letounů Casa od španělského konsorcia EADS. V ní čelí obžalobě bývalá ministryně obrany – a předtím i spravedlnosti – Vlasta Parkanová a šéf sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Žalobce Jan Kořán je viní z toho, že předraženým nákupem způsobili státu škodu přes 800 milionů korun. To by se nemuselo podle něj stát, kdyby si nechali udělat znalecký posudek na výhodnost transakce, který by je na předražení upozornil.

K soudu dorazili bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) spolu se svými dvěma kolegy, tehdejším ministrem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou (ODS) a Pavlem Svobodou (KDU-ČSL), který řídil legislativní radu vlády. Všichni tři byli členy vlády, která na doporučení Parkanové nákup v dubnu 2009 odsouhlasila. S výjimkou Alexandra Vondry, který po Parkanové řídil resort obrany, ale soudu prakticky nic neřekli.

"Detaily jednání na vládě před deseti lety si už nepamatuji," uvedl Schwarzenberg, který proto v soudní síni strávil jen několik minut. A podle něj tak bylo zbytečné, že ho soud vůbec zval. Jediné, na co si po dotazu soudu vzpomněl, bylo to, že vláda tehdy měla dvě nabídky – kromě španělského výrobce EADS i nabídku italské Alenia Aeronautica, která nabízela svůj Spartan. "Ale víc jsem to neřešil," řekl s tím, že pro něj bylo důležité pouze to, že obě nabídky byly z důvěryhodných zemí.

Ještě před ním vypovídal další vládní kolega, ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Svoboda. Jeho výpověď byla ještě kratší – nevzpomněl si vůbec na nic.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč podle Vondry vláda upřednostnila španělské letouny Casa před italskými Spartany, které preferovali vojáci, a jakou roli v tom hrály bitevníky L-159?
  • Kolik svědků ještě bude v případu CASA vypovídat a dají se očekávat střety mezi znaleckými posudky?
  • A proč část důvodů pro obžalobu nejspíše neobstojí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se