Po výměně ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a ministra dopravy Dana Ťoka (všichni za ANO) oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) další změny ve vládě. Bude mít dva nové místopředsedy, kteří zároveň nahradí dosavadního místopředsedu kabinetu Richarda Brabce (ANO).

"V rámci obměny vlády navrhuji dva nové místopředsedy. Jednak je to ministryně financí Alena Schillerová jako místopředsedkyně vlády pro ekonomiku a finance a jednak budoucí ministr průmyslu Karel Havlíček jako místopředseda pro hospodářství," řekl premiér.

Přizvání Schillerové a Havlíčka do vedení vlády zdůvodnil potřebou hlouběji se zabývat strukturou českého hospodářství. "Musíme popsat závislost na jednotlivých oborech a řešit problémy pracovní síly," řekl Babiš.

Navržení současného místopředsedy Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace Havlíčka na post místopředsedy pro hospodářství vysvětlil tím, že právě na problémy s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil navazuje podpora vědy a výzkumu. "Ta by měla řešit problémy pracovní síly, robotizace a Průmyslu 4.0," uvedl Babiš.

Havlíček, kterého prezident Miloš Zeman jmenuje ministrem poslední den v dubnu, a nahradí tak Novákovou, potvrdil, že v těchto dnech začal s premiérem řešit možné problémy českého průmyslu. "Mapujeme, jaké jsou největší potřeby českého hospodářství. Jaké jsou největší priority i největší bariéry," řekl Havlíček.

Dohodu o zvýšení počtu místopředsedů vlády potvrdil i první místopředseda kabinetu, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. "Jednali jsme o tom minulý týden," řekl pro HN s tím, že na mocenské rozdělení sil ve vládě mezi ANO a ČSSD nebude mít jmenování nových místopředsedů žádný vliv. Poukázal tak na to, že hlas místopředsedy vlády má stejnou váhu jako v případě ostatních ministrů.

Tiskový odbor vlády zároveň potvrdil, že dosavadní druhý místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec post ve vedení kabinetu opustí. "Budou tak tři místopředsedové," uvedla mluvčí vlády Jana Adamcová.

Podle České televize už prezident Zeman jmenování nových vicepremiérů podepsal, a to ke 30. dubnu.

Nového ministra průmyslu Havlíčka stejně jako nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou by Babiš měl stihnout uvést do úřadu v úterý odpoledne poté co je prezident Zeman jmenuje.

Ceremoniál jmenování ministrů na Pražském hradě se uskuteční dvě hodiny po poledni. Rovnou z Hradu zamíří premiér s Benešovou na ministerstvo spravedlnosti, kde jí bude agendu zhruba hodinu předávat končící Jan Kněžínek. Kněžínek vydržel v čele resortu zhruba deset měsíců, nyní se vrátí na Úřad vlády. Minulý týden uvedl, že nikdy netoužil po politické kariéře a rezignaci zvažoval dlouho.

Asistovat u předání agendy pak bude Babiš postupně také na ministerstvu průmyslu a dopravy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist