Novým předsedou dozorčí rady Českých drah se stal profesor ČVUT Karel Pospíšil. Ve funkci nahradil Petra Moose, který z rady odešel ze zdravotních důvodů. Další změny nastanou v představenstvu společnosti, kde v květnu skončí Michal Heřman, jenž byl zodpovědný za správu majetku. Řízení tohoto úseku bude společnost řešit v následujících dnech. Informoval o tom mluvčí státního dopravce Radek Joklík.

Pospíšila zvolili předsedou ostatní členové dozorčí rady. Po odchodu Moose bude devítičlenná rada neúplná, nového člena bude Řídící výbor Českých drah vybírat nejspíše v červnu. Podle předsedy výboru Tomáše Čočka by měl nový člen být odborníkem na ekonomiku.

Moos přišel do dozorčí rady Českých drah v červenci loňského roku na žádost ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Loni v létě nastala v dozorčí radě výrazná změna, když odešla většina členů spojená s politickými stranami v čele s tehdejším předsedou rady Milanem Ferancem (poslancem ANO). Změny v dozorčí radě vedly nakonec k novému složení představenstva státního dopravce, ve kterém postupně skončili čtyři jeho členové, včetně šéfa podniku Pavla Krtka. Novým předsedou představenstva se stal Miroslav Kupec.

Jedním z nových členů představenstva se posléze stal i Michal Heřman, který ve vedení působí od poloviny ledna. Ve funkci skončí 14. května. Svou rezignaci oznámil členům dozorčí rady dnes. V představenstvu působí od poloviny ledna. Důvod, proč se Heřman rozhodl funkci opustit, společnost nekomentovala.

Dalšími členy představenstva jsou vedle Kupce Michal Vereš, Radek Dvořák a Patrik Horný.

Loňské změny dozorčí rady ministr dopravy Dan Ťok odůvodnil snahou odpolitizovat vedení státního dopravce. V současnosti tak v radě zasedají čtyři zástupci akademické obce. Vedle Pospíšila jsou jimi Lukáš Týfa, Josef Kolář a Tatiana Molková, která v radě čerstvě nahradila Jana Štrofa. Devítičlennou radu doplňují ještě zástupci odborů Jan Pejša, Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb a nominand ČSSD Vojtěch Kocourek.