Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu po setkání s prezidentem Milošem Zemanem oznámil změny ve vládě.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu skončí Marta Nováková (za ANO), potvrdil také konec Dana Ťoka (za ANO) na ministerstvu dopravy.

Novákovou podle premiéra Babiše nahradí předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. "Pan prezident pana Havlíčka zná dobře," řekl Babiš po setkání s prezidentem. "Jsem připraven resort vést. Nebudu požadovat žádných 100 dnů hájení, spíše 100 hodin," řekl pro Českou televizi Havlíček.

Karel Havlíček

Absolvoval stavební fakultu ČVUT.

Doktorské studium ukončil na Fakultě podnikohospodářské VŠE, kde se na Fakultě financí a účetnictví habilitoval na docenta.

Manažerská studia absolvoval na Pražské mezinárodní manažerské škole (PIBS) při Manchester Metropolitan University.

V současnosti je místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace, spoluzakladatelem a předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Je též děkanem Fakulty ekonomických studií a členem vědecké rady na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS).

"V každém případě musíme dotáhnout živnostenský balíček," uvedl ve středu ke svým prioritám Havlíček.

"Jasně se musí říct, kde a kdy se sníží administrativa. Živnostníci musí vidět velmi rychle určité výsledky. Samozřejmě je to i otázka exportu a exportní politiky, která je v tuto chvíli z nemalé části právě na resortu průmyslu a obchodu. Je to také otázka dotažení fúze jednotlivých
státních agentur a jejich zeštíhlení," řekl.

V energetice je podle něj nepochybné, že peníze půjdou do jaderné energetiky.

"Pravděpodobný scénář je takový, že se bude investovat do dalšího bloku, ne-li dvou bloků v Dukovanech. Na to je třeba všechno připravit, připravit vztah mezi vládou a ČEZ," doplnil. Energetický mix bude podle něj nutné ale doplnit i dalšími zdroji. "Musíme počítat s plynem a s obnovitelnými zdroji," dodal.

Regulace velkoobchodních cen mezi operátory je podle Havlíčka jedním z kroků, jak se postavit vysokým cenám mobilních dat.

Uvedl také, že počítá s tím, že kvůli ministerskému postu skončí jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Vladimír Kremlík

Vladimír Kremlík vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

Pracoval pro advokátní kancelář Volopich, Tomšíček a spol., měl také samostatnou právní praxi.

Byl členem dozorčí rady společností Letiště Praha, ČD Cargo nebo Západočeská plynárenská.

V roce 2007 působil na ministerstvu dopravy za ministra Aleše Řebíčka ve funkci ředitele správního úseku ministerstva.

Koncem 90. let byl Kremlík členem organizace Mladých sociálních demokratů. Byl aktivní v sekretariátu ministra zdravotnictví Ivana Davida za vlády Miloše Zemana. Poté působil v poradenském týmu někdejšího premiéra Vladimíra Špidly.

Ťoka nahradí právník a náměstek na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík.

Ke Kremlíkovi Babiš řekl, že ho zná už z doby, kdy byl ministrem financí. Poznamenal, že dostal mnoho anonymů s informacemi, které se Kremlíka týkají. Je přesvědčen o tom, že si je dostatečně prověřil. Zdůraznil, že Kremlík má prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné.

Podle mluvčího ČSSD Petra Vurbse byl Kremlík v letech 2005 až 2015 členem sociální demokracie.

Dopravní experti se shodli na tom, že Kremlíka čeká mnoho práce. Měl by se podle nich zaměřit na zjednodušení dopravní výstavby a legislativy nebo liberalizaci železnice.

Kremlík pokládá nominaci za ocenění své práce. "Této nabídky si velmi vážím, je pro mě oceněním mého dlouholetého působení ve prospěch státu," řekl.

O dalších změnách ve vládě se Babiš s prezidentem nebavil. "Nevylučuji nic, ale přinesl jsem tato dvě jména," odpověděl Babiš na otázku, zda s prezidentem řešil i konec ministra Jana Kněžínka (za ANO) na ministerstvu spravedlnosti, o němž se v minulosti spekulovalo.

"Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí," uvedla ve středu Nováková.

"Termín ukončení mého působení ve funkci je na dohodě pana předsedy vlády s panem prezidentem. Informovala jsem pana premiéra o rozpracovaných projektech, které jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem. Další komentář poskytnu po dnešním jednání na Pražském hradě," dodala. Prezident Zeman se sešel s premiérem Babišem ve středu ve 13:00.

Konkrétní důvody výměny nechtěl Babiš komentovat. "S paní Novákovou jsem o tom mluvil, není jednoduché přijít z privátního sektoru do státní správy, která funguje úplně jiným způsobem," poznamenal.

Odmítl, že by důvodem byl incident, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu. Odchod z úřadu jí oznámil ve středu.

Ministryně byla kritizována i za svůj nedávný výrok, že za vyšší cenu dat si Češi mohou sami, protože moc využívají bezplatné wi-fi připojení.

Premiér Babiš její výroky označil za nepřijatelné. Prezident Zeman se Novákové naopak zastal, uvedl, že z jejích slov se dělá skandál.

Loni v červenci sklidila ministryně kritiku za svá slova pro internetovou televizi DVTV ke své účasti ve vládě vedené trestně stíhaným Babišem.

Nováková tehdy uvedla, že podobně jako on se při žádostech o dotace chovala "velká většina podnikatelů". Její výrok kritizovali opoziční politici. Nováková se poté za vyjádření omluvila.

Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Ťok oznámil svůj konec ve funkci ministr dopravy v pondělí.

"Dlouhodobě chci z vlády pryč, už nechci být v politice. Dohodl jsem se na tom s panem premiérem, ale dali jsme si gentlemanskou dohodu, že to nebudu nikde potvrzovat a nechám scénář na něm," prohlásil Ťok v pondělí ve Strakově akademii. Předtím rozhodnutí zveřejnil na serveru Novinky.cz.

Zmíněnou gentlemanskou dohodu s premiérem Andrejem Babišem údajně uzavřel letos v lednu, kdy mu předal demisi.

Podle Babiše se končící ministr nemá za co stydět, opozice naproti tomu míní, že byl neúspěšný a nezvládal svůj resort. 

Babišova vláda zažila od jmenování loni koncem června tři ministerské změny. Kvůli podezření z plagiátorství brzy skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD), nahradili je Jan Kněžínek a Jana Maláčová. Po několikaměsíčním sporu s Hradem o jmenování Miroslava Pocheho bylo plnohodnotně obsazeno ministerstvo zahraničí Tomášem Petříčkem (oba ČSSD), do poloviny října ho vedl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.