Radnicí v Rýmařově na Bruntálsku otřásl v úterý okolo 17:00 výbuch. Při explozi nebyl nikdo zraněn. Večer policisté na svém Twitteru oznámili, že zadrželi člověka, kterého v souvislosti s výbuchem prověřují. Rýmařovský starosta Luděk Šimko řekl, že v budově v době výbuchu bylo několik lidí, nikdo na radnici ani v jejím okolí ale při výbuchu nebyl zraněn. Uvedl, že podle nepotvrzených informací někdo do budovy přinesl výbušné zařízení.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková potvrdila pouze výbuch na radnici. "V tuto chvíli probíhá ohledání místa činu, zajišťování stop a další procesní úkony," řekla mluvčí. Policisté střeží místo i ve středu a budou pokračovat v ohledání prostor.

"V objektu byli tři lidé. V celém spodním patře to rozbilo okna, vyvalilo okenice, takže jsem rád, že se nikomu nic nestalo," řekl starosta Šimko. Radnice bude ve středu uzavřená.

Podle starosty radnici nikdo nevyhrožoval. "Vůbec nevím, o jakého člověka jde. Nějací problémoví lidé jsou pořád, ale že by to bylo tak vážné... To vůbec o ničem nevím," řekl starosta.

Do radnice se on ani zaměstnanci zatím nedostali.

"Zatím nás nepustili dovnitř, takže nemůžeme ani analyzovat výši škod a dělat nějaké opravy. Dnes máme zavřeno a předpokládám, když se to vyvíjí tak, jak se to vyvíjí, že bude možná zavřeno zítra a možná i v pátek," řekl Šimko.

Úředníci z radnice mají volno. "Máme tři budovy, takže volno mají jenom čtyři odbory, další dvě budovy fungují normálně bez omezení. Uvidíme, jak se policie vyjádří, kdy alespoň budeme moct začít odstraňovat škody," řekl starosta.

Výbuch na radnici zažili v roce 2005 v Havířově. Krátce po poledni 10. prosince 2005 otřásla budovou exploze, když neznámý člověk na toaletách odboru sociálních věcí zapálil papír a do ohně vložil tlakovou nádobku blíže neurčeného spreje. Nikdo nebyl zraněn, škody byly nepatrné.

S Havířovem je také spojena jedna z největších tragédií na radnicích. V září 2006 zde bývalý ředitel Technických služeb Havířov Pavel Slíva během zasedání havířovského městského zastupitelstva zastřelil ekonomického náměstka primátorky Martina Balšána (ČSSD). Krátce předtím zastřelil v Ostravě pětapadesátiletou advokátku Ivanu Kabzanovou, která Technické služby Havířov zastupovala. Po druhé vraždě se Slíva sám zabil. Pravděpodobně střílel kvůli sporu o cenu akcií TSH, jež získal ještě jako ředitel společnosti.

Fyzické útoky na představitele obcí nejsou ojedinělé. Například v prosinci 2017 zaútočil muž sekerou a nožem na starostu Jistebnice na Táborsku. Napadený starosta skončil v nemocnici, útočník ve vazbě. V únoru 2013 provoz registru vozidel v budově říčanské radnice narušil incident, při němž jeden z klientů napadl pracovnici za přepážkou a poté i přivolaného strážníka. Žena utrpěla lehké zranění.