Sněmovní volby by podle březnového volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,5 procenta, od února zhruba tři procentní body ztratilo.

Po 14 procentech by shodně měli piráti a ODS. Mírně si polepšili, stejně jako SPD s 8,5 procenta. ČSSD a KSČM by měly po osmi procentech, obdobně strany STAN a KDU-ČSL by dosáhly na pětiprocentní hranici zajišťující místa poslanců. O jeden procentní bod méně by měla TOP 09. Výsledky ve čtvrtek agentura poskytla ČTK.

Zisk hnutí ANO se podle agentury po únorovém vrcholu vrátil mírně nad třicetiprocentní hranici. "Průzkum se z většiny konal v období, kdy ještě nebyly mediálně známy skutečnosti spojené s kauzou ovlivňování tendru na mýto a kauzou korupce na brněnské radnici," upozornila agentura.

Model byl vypracován na základě průzkumu, který se uskutečnil od 24. února do 24. března mezi 1038 respondenty. Hlasovat by z nich přišlo 64 procent. Účast by tedy byla podobná jako při předloňských sněmovních volbách.

ODS a piráti si od února polepšili o jeden procentní bod, SPD o půldruhého procentního bodu. Komunisté a sociální demokraté zopakovali únorový výsledek, stejně jako starostové a TOP 09. Lidovci si o jeden procentní bod pohoršili. S ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku však mají všechna tato tři sněmovní uskupení s nejmenším ziskem podobnou šanci na vstup do sněmovny, upozornil Median.

Související