Středočeský krajský úřad pravomocně rozhodl o odvolání v kauze možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Věc nebo část tohoto rozhodnutí vrátil k novému projednání. Babišův právník Václav Knotek odmítl rozhodnutí komentovat. Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

"Spis byl na základě informací oprávněné úřední osoby včetně rozhodnutí ve čtvrtek předán zpět na městský úřad Černošice. Krajský úřad Středočeského kraje věc vrátil k dalšímu projednání úřadu v Černošicích. Tím je ‚řízení o odvolání‘ vedené krajským úřadem pro tuto chvíli ukončeno," uvedl kraj na svém webu.

Starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické) odpoledne potvrdil, že spis byl na podatelnu úřadu skutečně doručen. Na další prošetření má nyní správní orgán až 60 dnů a dalších až 30 dnů na zpracování a vydání rozhodnutí. 

Městský úřad v Černošicích Babišovi v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle rozhodnutí, které mají HN k dispozici, šlo o 200 tisíc korun. Babiš se odvolal, případem se proto zabývali krajští úředníci. Ti však verdikt nepotvrdili, ale vrátili případ k projednání.

Mluvčí krajského úřadu Helena Frintová redakci ve čtvrtek dopoledne potvrdila, že rozhodnutí je již pravomocné.

Babišův právník Václav Knotek odmítl rozhodnutí komentovat. "Nezlobte se, ale nebudu danou kauzu žádným způsobem komentovat," napsal redakci Knotek. Reakci premiéra Babiše HN zjišťuje.

Podle informací redakce krajský úřad vyhověl odvolání Babišova právníka Knotka mimo jiné v tom, že vytkl černošickému úřadu, že se nevypořádal se všemi argumenty premiérova advokáta. 

Středočeský úřad vyvolává pochybnosti, tvrdí piráti

Opoziční krajští zastupitelé za STAN navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních úřadů, například v Praze. Poukazovali na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová to označila za úsměvné. Připomněla, že pražskou radnici vede pirátská strana, která krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou kritizovala.

Piráti upozorňovali na nedávnou reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Odbor správních agend, který měl případ řešit, byl začleněn do odboru legislativně právního. Ředitel krajského úřadu Holub jakoukoliv účelovost odmítl. Reorganizace se podle něj začala chystat už loni a s kauzou nesouvisí. Příslušní úředníci podle něj nebyli přesunuti jinam ani propuštěni a jejich kompetence zůstaly stejné.

Premiér se ve správním řízení hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu a tím splnil povinnosti dané zákonem o střetu zájmů. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International ČR. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

"Je těžké nyní hodnotit bez přístupu k dokumentům, zda je rozhodnutí relevantní a oprávněné, nebo zda úřad hraje pouze o čas, což nahrává spekulacím o podjatosti," komentovala na twitteru postup krajského úřadu Transparency International ČR.

Související