Policie spustila ve čtvrtek rozsáhlý zásah napříč celým Českem, který se týká dvou oddělených případů. V jednom vyšetřovatelé podle informací serveru Novinky.cz podezřívají šéfa firmy Kapsch Karla Feixe a ředitele antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petra Rafaje z korupce v souvislosti se snahou ovlivnit tendr na výběr elektronického mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k domovní prohlídce, která zmiňuje i místopředsedkyni antimonopolního úřadu Evu Kubišovou. Dokument hovoří o trestném činu přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomocí úřední osoby.

Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda ve čtvrtek odpoledne potvrdil, že zásah detektivů  souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) včetně zakázky na mýtný systém. Nikdo podle něj dosud nebyl ale obviněn.

"Část úkonů, která probíhala na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se týká některých veřejných zakázek, které byly řešeno na tomto úřadu, včetně veřejné zakázky na mýtný systém. V tuto chvíli žádné obvinění nepadlo. Nic víc k tomu nyní neřekneme," uvedl ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.

Žalobci se chystají vydat stručnou tiskovou zprávu k případu dnes v pozdějších večerních hodinách. Osvětlit by v ní měli rozdělení dvou kauz, kterým se dnes celý den věnují. Blíže případné propojení obou kauz nechtěl nyní Šereda komentovat. "Jsou to samostatné kauzy," doplnil žalobce.

Zásahy probíhaly na několika místech současně

Dopoledne zasahovali policisté v pražském sídle firmy Kapsch, která má na starosti především výběr mýtného pro kamiony na českých dálnicích a silnicích I. třídy. Policisté byli i v domě generálního ředitele firmy Karla Feixe, informovala Česká televize (ČT).

Podle mluvčího Kapsche Davida Šimoníka zatím v případu nebyl nikdo obviněn ani zadržen. "Generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix byl dnes ráno policií požádán o součinnost v prověřované trestní věci. Vyhověl a poté se přesunuli do sídla společnosti, kde v současné době probíhají úkony trestního řízení. Kapsch poskytuje policii maximální součinnost. Podrobněji se k věci nesmíme s odkazem na olomoucké státní zastupitelství vyjadřovat," uvedl pro HN Šimoník. Podle něj zásah skončil kolem páté hodiny odpoledne.

Podle zpravodajky ČTK byl před pražským sídlem Kapsche dopoledne klid. Po sedmé hodině ranní přišli do budovy Diamond Point, kterou má Kapsch pronajatou, policisté v civilu, řekl ČTK zaměstnanec firmy, která v domě také sídlí. Působili podle něj nenápadně, nechtěli vyvolávat rozruch. Stále jsou v kancelářích, na chodbě hlídá jen policistka s páskou na ruce, dodal.

Další zásahy probíhaly v Prostějově v domě poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a v Brně v budovách antimonopolního úřadu a na radnici Brno-střed. Policisté zadrželi podle serveru iDnes tamního radního za ANO Jiřího Švachulu. Ten ještě loni pracoval pro ÚOHS, který řešil zakázku na mýto, když byl členem rozkladové komise pro oblast dohledu nad zadáváním veřejných zakázek. Švachula, mimo jiné člen dozorčí rady ČD Cargo a sponzor ANO, má podle informací HN blízko k Jaroslavu Faltýnkovi. 

Údajně i díky Faltýnkovi se Švachula dostal do dozorčí rady ČD Cargo. Podle některých brněnských podnikatelů měl v minulosti Švachula v Brně provozovat zastavárny, nyní má v Údolní ulici galerii Aspekt a také vinárnu Garage Wine. Je znám jako člověk s dlouholetými vazbami na brněnskou politickou scénu.

Radnice městské části Brno-střed bude kvůli zmíněnému policejnímu zásahu zavřená celý den. "S policií spolupracuje tajemník úřadu, bližší informace nemám," řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Důvody zásahu nezná.

Samotný Faltýnek není podle svého advokáta Josefa Bartončíka z ničeho obviněn a policisté po něm chtěli pouze informace. "Policisté ho kontaktovali v nějaké kauze, která se ho absolutně netýká a mohl by v ní být maximálně v pozici svědka," řekl Bartončík. Faltýnek se omluvil ze čtvrtečního jednání Poslanecké sněmovny. Podle serveru Novinky.cz se Faltýnkovo jméno objevilo v rámci prověřování okolností zakázky na výběr mýtného, když o něm někdo z podezřelých hovořil zřejmě v odposleších.

Další zásah probíhal také v Prostějově zhruba 200 metrů od Faltýnkova domu v sídle marketingové společnosti TK Plus. V té má podíl vlivný sportovní manažer Miroslav Černošek.

Není jasné, proč se policie zajímala i o svědectví Miroslava Černoška, nicméně i on patří do okruhu lidí blízkých Jaroslavu Faltýnkovi. Černoškovy marketingové firmy při organizaci sportovních podniků také dlouhodobě spolupracují s firmou Kapsch. Černošek se díky TK Plus, která patří mezi největší české organizátory sportovních a kulturně-společenských akcí, řadí mezi nejvlivnější muže českého sportovního marketingu. 

Podle jeho mluvčího Karla Tejkala není Černošek ani podezřelý ani obviněný. "Pan Černošek byl požádán o součinnost ve vyšetřování, které se netýká chodu jeho firem ani akcí, které realizuje. Součinnost poskytl, vydal potřebné dokumenty a tím pro něj celá záležitost skončila. Jak vyplývá ze soudního příkazu, není v režimu podezřelého, obviněného, ani zadrženého," řekl ČTK Tejkal.

Pokud jde o brněnské sídlo antimonopolního úřadu, tak po 11:00 opustili zaměstnanci budovu. Z pokynu policistů navíc nemohli používat své počítače. Na místo později dorazili další policisté, před úřadem stojí i anton. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda zásah policie potvrdil. "Můžeme potvrdit, že v tuto chvíli probíhá u nás na úřadě zásah složek činných v trestním řízení a naši úředníci jim poskytují plnou součinnost," řekl Švanda.

Akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle informací Lidových novin do ní jsou zapojeny odhadem stovky policistů v rámci 60 týmů. Zda spolu všechny vyjmenované zásahy souvisí a jak, není zatím jasné.

"Mohu sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení ve dvou samostatných trestních věcech pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Více informací zatím poskytovat nebudeme," sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Policie se zajímá o firmu Kapsch za situace, kdy rakouská firma hledala cesty, jak se spolupodílet na fungování chystaného nového mýtného systému, který nyní staví konsorcium CzechToll/SkyToll propojené se skupinou PPF. Podle vícero zdrojů HN Kapsch nedávno nabídl, že by pro nového provozovatele zabezpečoval některé dílčí služby (např. kontrolu dodržování mýtné povinnosti). Zdroje blízké ministerstvu dopravy hovoří i o tom, že ve hře je stále i varianta, že by nový provozovatel mýta českou pobočku firmy Kapsch mohl odkoupit. Policejní vyšetřování kolem firmy Kapsch může však obchodní jednání výrazně zkomplikovat.

Kapsch provozuje mýto, další tendr ale prohrál

Kapsch v Česku doposud provozuje systém výběru mýtného na dálnicích pro kamiony. Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Loni v dubnu vybralo ministerstvo dopravy nového provozovatele mýtného systému. Vítězem tendru na výběr elektronického mýta od roku 2020 je konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a slovenský SkyToll. S cenou 10,75 miliardy korun má deset let vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a silnicích první třídy. Tendru se účastnil ještě Kapsch, maďarský National Toll Payment Services a německá T-Systems.

Několik měsíců po vyhlášení výsledků tendru Kapsch podal novou nabídku přímo ministru dopravy Danu Ťokovi (ANO), ta byla o 2,9 miliardy nižší než původní nabídka firmy a zhruba o čtvrt miliardy nižší než cena, kterou nabídlo vítězné konsorcium PPF a SkyTollu. Kapsch se zároveň snažil tendr napadnout u antimonopolního úřadu. Ten však loni v září námitky firmy zamítl a záhy ministerstvo dopravy podepsalo s PPF a společností SkyToll smlouvy. Kapsch poté napadl i tyto smlouvy, antimonopolní úřad jejich platnost letos v únoru potvrdil. Kapsch uvedl, že se obrátí na soud.

V účetním období od dubna 2017 do března 2018 firmě meziročně klesl zisk o 13,7 procenta na 170 milionů korun. Tržby činily 1,8 miliardy korun, meziročně zhruba o 230 milionů korun méně. Zisk společnosti je v Česku tvořen především právě příjmy z provozu elektronického mýta, přičemž výnos z mýtného se od 1. dubna 2017 do 31. března 2018 vyšplhal na 10,5 miliardy korun.