Ruskem šířené dezinformace mohly pomoct americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi do Bílého domu i ovlivnit referendum o brexitu. Dezinformacím oslavujícím Rusko se daří i v Česku. Pokud by se dvacet největších dezinformačních serverů v zemi počítalo jako jedno médium, patřilo by k nejsilnějším serverům v zemi. Vyplývá to ze srovnání návštěvnosti tuzemských proruských webů, které HN sestavily z dat za loňský listopad.

Ze zjištění plyne, že kumulovaný dopad proruských dezinformačních webů v Česku je obrovský. Dohromady měly za loňský listopad zhruba poloviční návštěvnost jako třetí nejnavštěvovanější portál v zemi, Seznam Zprávy, a v celkovém pořadí podle návštěvnosti by se tento "superserver" umístil za sledované období na šestém místě.

Metodika analýzy

Při sestavování seznamu největších proruských serverů v zemi HN vycházely z databáze dezinformačních webů, kterou sestavil portál Neovlivní.cz. Původní seznam obsahoval 29 proruských webů.

U jednotlivých titulů byl následně prostřednictvím analytické stránky SimiliarWeb.com zjištěn počet návštěv za listopad 2018, čímž vznikl unikátní seznam dvaceti nejnavštěvovanějších českých proruských serverů. 

Výsledný seznam obsahuje tyto weby: ParlamentniListy.cz, cz.sputniknews.com, AC24.cz, Aeronet.cz, ProtiProud.cz, Zvedavec.org, Vinegret.cz, NWOO.org, Rukojmi.cz, SkrytaPravda.cz, VlasteneckeNoviny.cz, EuroDenik.cz, BezPolitickeKorektnosti.cz, FreeGlobe.cz, EUPortal.cz, CzechFreePress.cz, InfoKuryr.cz, EUServer.cz, SvetKolemNas.info a Lajkit.cz.

Data byla následně porovnána s listopadovými čísly nejnavštěvovanějších webů v zemi, které byly odvozeny ze srovnání serveru MediaGuru

Mezi ně patří: iDnes.cz, Novinky.cz, SeznamZpravy.cz, Blesk.cz, Aktualne.cz, Denik.cz, Lidovky.cz a Eurozpravy.cz.

Zahrnuty do srovnání nebyly servery Nova.cz a CeskaTelevize.cz, které by dle listopadových dat spadaly mezi nejnavštěvovanější tituly, nicméně obsahově jsou na pomezí zpravodajských portálů a internetových televizí.

Zahrnuty nebyly ani čistě sportovní weby a stránka Super.cz, již server MediaGuru mezi zpravodajské weby nezařadil.

Data dále odhalují, že proruským webům v Česku jasně dominuje pár titulů, kam směřuje drtivá většina návštěv. Následuje celá řada menších portálů, které jsou často provázány a vzájemně na sebe odkazují.

Jednoznačným českým dezinformačním lídrem s 8,5 milionu návštěv měsíčně jsou Parlamentní listy, za nimiž stojí senátor Ivo Valenta. V tabulce návštěvnosti následuje česká mutace kremelského Sputniku. Kolem jednoho milionu navštívení měsíčně vykázaly ještě servery AC24.cz a Aeronet.cz. Dohromady tato dezinformační "velká čtyřka" pokrývá 85 procent všech návštěv tuzemských proruských webů.

Zajímavé závěry lze vyvodit také z průměrného času, který uživatelé stráví na jednotlivých webech. Průměrný čtenář Parlamentních listů a českého Sputniku na těchto stránkách brouzdá pokaždé zhruba šest (Sputnik, 06:09), respektive sedm (Parlamentní listy, 07:11) minut, což je v porovnání s dalšími dezinformačními i ostatními zpravodajskými weby, s výjimkou Idnes.cz (05:59), několikanásobná hodnota. Ukazuje se tedy, že čtenáři hlavních dezinformačních portálů jsou na internetu velmi aktivní.

Dopad serverů, které využívají manipulativních technik, na českou veřejnost lze vyčíst také z celkového stráveného času za sledované období. Hodnota byla z dat vypočítána jako součin počtu návštěv a délky průměrné návštěvy (viz tabulka na konci textu).

Pokud se budeme držet již zmíněného dezinformačního "superserveru", celkový čas, který čtenáři na tomto pomyslném webu za loňský listopad strávili, činí 1 481 871 hodin.

Pro porovnání - na třetím nejnavštěvovanějším webu v Česku (Seznam Zprávy) je to 1 071 536 hodin.

Češi tak kumulovaně na dezinformačních serverech stráví o třetinu více času než na zpravodajské "trojce" českého internetu dle návštěvnosti.

Ve srovnání s ostatními českými zpravodajskými weby by se tento imaginární dezinformační "superserver" umístil v celkovém stráveném času uživatelů na čtvrtém místě (za stránkami iDnes.cz, Novinky.cz a Blesk.cz).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.