Náčelník Vojenské policie Pavel Kříž končí ve funkci, od pátku ho nahradí plukovník generálního štábu Miroslav Murček. O změně rozhodl ministr obrany Lubomír Metnar, zdůvodnil ji dlouhodobou nespokojeností se situací uvnitř Vojenské policie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Kříž řekl, že Vojenskou policii se snažil vždy řídit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Změnu ve středu projednal sněmovní výbor pro obranu. Kříž vojenské policisty vedl od roku 2015.
Čtyřicetiletý Kříž ve funkci skončí ve čtvrtek, od pátku velení převezme Murček. Podle ministerstva obrany je Murček zkušený voják s pětadvacetiletou praxí u vojenské policie. "Praktické zkušenosti získal z výkonu řídících funkcí včetně velitele Velitelství Vojenské policie Olomouc. Působil v pěti zahraničních misích," uvedl úřad.
Vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jana Zechmeisterová řekla, že Metnar nebyl spokojen s tím, jak Kříž Vojenskou policii vedl, a s jeho koncepcí, což se v poslední době projevilo v napětí v mezilidských a pracovních vztazích. "Začalo se to negativně projevovat na plnění úkolů Vojenské policie," řekla Zechmeisterová.
Kříž nechtěl vyjádření ministerstva komentovat. Řekl, že Metnar využil svého práva a ke čtvrtku ho odvolal s tím, že od pátku bude zařazen v takzvané dispozici. V ní jsou maximálně na půl roku vojáci, u kterých nemůže být rozhodnuto o jejich služebním zařazení. "Za mě mohu pouze říci, že jsem se vždy snažil řídit Vojenskou policii dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a chtěl bych tímto poděkovat vojenským policistkám a vojenským policistům za jejich práci v posledních čtyřech letech ve prospěch Vojenské policie," poznamenal. Novému náčelníkovi Vojenské policie popřál hodně sil a úspěchů v nelehké funkci.
Na žádost ministra se ve středu ráno sešel sněmovní branný výbor. Ze zákona musí výbor jmenování nového náčelníka VP projednat, souhlas jeho členů ale výbor nepotřebuje. "Důvody (odvolání a jmenování) nám pan ministr sdělil, ale výbor jednal v režimu důvěrné, takže další informaci poskytovat nemůžeme," řekla předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS).
Místopředseda výboru Jan Lipavský pokládá rozhodnutí Metnara za důvěryhodné. "Pan ministr uvedl, že jsou závažná personální a manažerská pochybení ze strany pana Kříže," dodal. Členové výboru se podle něho dozvěděli případy takových pochybení, nemohou je ale zveřejňovat. Nový ředitel bude podle Lipavského pozván na příští zasedání výboru a bude moci představit svou koncepci. Podle pirátů by měly být vrcholné pozice obsazované výběrovým řízením, což se nestalo, řekl Lipavský.
Důvěryhodně svůj krok Metnar vysvětlil i podle místopředsedy lidovců Jana Bartoška. Člen výboru Jan Řehounek (ANO) řekl, že debata byla bouřlivá. Hlasování o usnesení, že výbor zprávu ministra vzal na vědomí, podle něj nebylo jednotné. Nepodpořili ho dva členové výboru.
O Vojenské policii se v posledních měsících hovořilo v souvislosti s vyšetřováním okolností mnohamiliardových vojenských zakázek. Vojenští policisté na základě podnětu bývalé ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) prověřují zakázky na nákup mobilních radarů MADR nebo víceúčelových vrtulníků. Metnar minulý týden řekl deníku Právo, že o stavu vyšetřování není informován, protože je vedeno nezávisle. "Vyšetřování těch zakázek už běží rok a rok ještě může běžet," poznamenal. V souvislosti s radary dodal, že po svém nástupu zadal revizi zakázky a zjištěny byly vady v souvislosti s paragrafem šest zákona o veřejných zakázkách. "To znamená netransparentnost a dodatečně dodávaná kritéria," řekl Metnar.
Vojenská police byla zřízena v roce 1991. V jejím čele stojí náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany. Na starosti má policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany. Od roku 2016 získala pravomoc samostatně vyšetřovat některé trestné činy související s armádou nebo ministerstvem obrany.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist