Čínská technologická firma Huawei získala zakázku na dodávku síťových přepínačů pro ministerstvo vnitra a policejní prezidium. Uspěla s požadavkem na 2,1 milionu korun, ostatní nabídky byly dražší. Ministerstvo vnitra podle oficiálního prohlášení využití síťových komponent od Huaweie jako riziko nevidí, protože se mají používat pro interní systém nepřipojený k internetu. Napsal to v úterý server Lupa.cz.

Podle dřívějších informací serveru Ekonomicky-denik.cz smlouva ještě nebyla uzavřena a neúspěšní uchazeči mohou v patnáctidenní lhůtě podat proti výsledku námitku.

Za nabídkou firmy Huatech se podle webů umístily firmy Simac Technik s nabídkou 3,4 milionu korun a Datera s cenou 4,7 milionu korun.

Před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu i čínská ambasáda.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Zakázku na modernizaci síťových prvků za víc než 19 milionů korun vypsalo ministerstvo vnitra. Měla čtyři části, Huawei usiloval o všechny a získal jednu. Síťové přepínače nabídl spolu s firmou Huatech výrazně levněji než konkurence, další dvě nabídky byly na 3,4 milionu a 4,6 milionu korun. Takzvané switche budou umístěny v budovách policejního prezidia a organizace Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.

V síti, pro kterou jsou určeny, se aktuálně využívají prvky od Hewlett-Packard a další čínské společnosti Lenovo, napsal server.

Huatech a Huawei dodaly policejnímu prezidiu switche a další síťové komponenty už dřív. Obě firmy dodávají i pro resort ministerstva vnitra, například prostřednictvím státního podniku NAKIT. Mezi největší zákazníky Huatechu a Huaweie z veřejného sektoru patří Česká televize, Lesy České republiky, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nebo ČD-Telematika, píše Lupa. Huatech také dodává technologie do energetické společnosti ČEZ a pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Varování NÚKIB před technologiemi čínských firem opakovaně bagatelizoval prezident Miloš Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni. Bezpečnostní výhrady vůči Huaweii zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist