Čínská technologická firma Huawei získala zakázku na dodávku síťových přepínačů pro ministerstvo vnitra a policejní prezidium. Uspěla s požadavkem na 2,1 milionu korun, ostatní nabídky byly dražší. Ministerstvo vnitra podle oficiálního prohlášení využití síťových komponent od Huaweie jako riziko nevidí, protože se mají používat pro interní systém nepřipojený k internetu. Napsal to v úterý server Lupa.cz.
Podle dřívějších informací serveru Ekonomicky-denik.cz smlouva ještě nebyla uzavřena a neúspěšní uchazeči mohou v patnáctidenní lhůtě podat proti výsledku námitku.
Za nabídkou firmy Huatech se podle webů umístily firmy Simac Technik s nabídkou 3,4 milionu korun a Datera s cenou 4,7 milionu korun.
Před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu i čínská ambasáda.
Zakázku na modernizaci síťových prvků za víc než 19 milionů korun vypsalo ministerstvo vnitra. Měla čtyři části, Huawei usiloval o všechny a získal jednu. Síťové přepínače nabídl spolu s firmou Huatech výrazně levněji než konkurence, další dvě nabídky byly na 3,4 milionu a 4,6 milionu korun. Takzvané switche budou umístěny v budovách policejního prezidia a organizace Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.
V síti, pro kterou jsou určeny, se aktuálně využívají prvky od Hewlett-Packard a další čínské společnosti Lenovo, napsal server.
Huatech a Huawei dodaly policejnímu prezidiu switche a další síťové komponenty už dřív. Obě firmy dodávají i pro resort ministerstva vnitra, například prostřednictvím státního podniku NAKIT. Mezi největší zákazníky Huatechu a Huaweie z veřejného sektoru patří Česká televize, Lesy České republiky, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nebo ČD-Telematika, píše Lupa. Huatech také dodává technologie do energetické společnosti ČEZ a pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Varování NÚKIB před technologiemi čínských firem opakovaně bagatelizoval prezident Miloš Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni. Bezpečnostní výhrady vůči Huaweii zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist