Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Sdělil to v pondělí mluvčí univerzity Václav Hájek. Škola podle něho znovu zvažuje podání správních žalob. Umělecký historik Fajt potvrdil, že se na soud znovu obrátí i samostatně.

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Ošťádala a Fajta už na jaře 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.

"Univerzita Karlova obdržela prostřednictvím ministerstva školství rozhodnutí prezidenta republiky o nejmenování docenta Fajta a o nejmenování docenta Ošťádala profesory," konstatoval Hájek. Doplnil, že instituce předala záležitost advokátní kanceláři a konzultuje s ní i s oběma docenty další postup.

Podle právníka Hradu Marka Nespaly rozhodl prezident již v polovině loňského listopadu.

Zeman u uměleckého historika Fajta dříve kritizoval údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala prezidentovi vadí údajné kontakty s komunistickou Státní bezpečností.

Nespala nyní uvedl, že Hrad v novém rozhodnutí tyto prohřešky "katalogizoval" a zejména poukázal na "zásadní nedostatky ve jmenovacím řízení".

Odůvodnění rozhodnutí advokát komentovat prozatím nechtěl, podle něj by to bylo v tuto chvíli ve vztahu k účastníkům řízení neetické a dotaz by mělo zodpovědět ministerstvo školství, případně univerzita.

Ministerstvo potvrdilo, že prezidentovo rozhodnutí obdrželo 14. listopadu a že ho poté postoupilo univerzitě. K věci samotné se však rovněž vyjádřit nechtělo. "Podle zákona o vysokých školách ministr školství pouze zprostředkovává podání návrhu na jmenování profesorem mezi vědeckou radou vysoké školy a prezidentem republiky a kontroluje dodržení postupů. Ministr nemůže do dalších procesních kroků vedoucích ke jmenování profesorem zasahovat nad rámec kontroly povinností," napsala mluvčí úřadu Aneta Lednová.

"Poukazuje tam na některé odborné věci, které byly na univerzitě posuzovány, jako na možné chyby," uvedl k prezidentovu rozhodnutí rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Hrad údajně například zmínil, že Fajt na univerzitě neučil dostatečně dlouho. Podle Zimy však vyučoval také na Technické univerzitě Berlín. "V moderním světě se samozřejmě počítá i pedagogická aktivita na jiných významných pedagogických institucích," upozornil rektor.

Doplnil, že Zeman se opírá mimo jiné o stanovisko významného historika Pavla Preisse, který ovšem podle Zimy trpí závažnou zdravotní vadou, jež mu neumožňuje seznámit se přímo a osobně s příslušnými podklady. Rozhodnutí prý mimo jiné zmiňuje rozsáhlou sedmidílnou monografii, která má vycházet do roku 2024.

"Jedna z těch zarážejících věcí je, že v druhé reakci pana prezidenta změnili argumentaci a pan prezident začíná posuzovat, jestli ta či ona knížka je dostatečně vědecká. Jde do meritorních věcí odborných kvalifikací, což je kupodivu. Již soud řekl, že toto nepřísluší prezidentovi, protože máme akademické svobody, a ty jsou v rukou univerzitních orgánů. Toto je naprosto nepřípustné, proto jsme dohodnuti s Univerzitou Karlovou, že budeme dávat další žalobu," řekl v pondělí Fajt.

Věc Zemanovi vrátil k dalšímu řízení loni na jaře pražský městský soud, a to na základě žalob Fajta, Ošťádala a Univerzity Karlovy. Soud tehdy upozornil prezidenta na to, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky. Nepřípustně by tím totiž zasáhl do autonomie vysokých škol.