Češi tráví v nemocnici v průměru nejdelší dobu ze všech občanů členských zemí Evropské unie. Vyplývá to ze statistiky za rok 2016, kterou ve čtvrtek zveřejnil unijní statistický úřad Eurostat. Zatímco Nizozemci pobývali na lůžku v průměru jen 4,5 dne, Češi 9,6 dne.
Podle statistik českého Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je ale průměrná délka hospitalizace kratší, v roce 2016 uvádí 8,6 dne. Od roku 1992 navíc klesla téměř o polovinu. V roce 2017, z něhož pochází poslední zveřejněná data, to bylo 8,7 dne. Z pohledu české statistiky by tak Češi předloni primát neměli.
"Výsledek zprávy Eurostatu mě překvapil, ale je třeba se zamyslet nad tím, co vše je v té statistice zahrnuto, protože podle zveřejněných údajů je tam zahrnuta nejen akutní péče, ale i následná a dlouhodobá péče, což samo o sobě prodlužuje uváděné průměrné hodnoty," řekl k výsledkům Česka ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Některé státy podle něj v údajích dlouhodobou péči zahrnutou nemají, což výsledky zkresluje.
Devět a více dní v nemocnici v roce 2016 podle statistiky EU pobývali podle Eurostatu také Chorvaté (9,3), Francouzi (9,1) a Němci (devět). Například Slováci podle statistiky na lůžku v průměru pobývali 7,4 dne, a umístili se tak ve střední části žebříčku. Podobně jsou na tom i Poláci (7,2 dne).
Nejkratší dobu strávili v lůžkové péči v nemocnicích Nizozemci (4,5 dne), jejichž úřady nicméně do statistiky nezahrnují zařízení pro dlouhodobě nemocné, dále Bulhaři (5,3 dne) a Dánové (5,5 dne). Pro tři unijní země - Řecko, Maďarsko a Portugalsko - nejsou data k dispozici.
Ze sedmi zemí mimo Evropskou unii, jejichž data Eurostat rovněž zveřejnil, je situace v Česku srovnatelná jen s tou v Srbsku, kde byl v roce 2016 průměrný počet dní, které pacienti strávili v nemocnici na lůžku, rovněž 9,5. Vůbec nejkratší dobu podle statistiky strávili v nemocnici Turci - jen 4,2 dne.
Celkem bylo v roce 2017 v ČR přes 2,2 milionu hospitalizací. Průměrně to bylo 55 800 pacientů. Z nich 22 procent bylo ve fakultních nemocnicích, necelých šest procent v nemocnicích následné péče.
Dlouhodobě nejvíc hospitalizací je na interních odděleních. Na druhém místě byla chirurgická oddělení. Součástí třetiny hospitalizací byla nějaká operace, nejčastěji na odděleních plastické chirurgie a ortopedie.
České ministerstvo uvedlo, že cílem je sice zkracování doby hospitalizace, to ale nesmí být na úkor kvality péče o pacienta. "Délku hospitalizací by měly primárně řešit zdravotní pojišťovny s poskytovateli zdravotní péče," dodal ministr.
Ke snížení délky pobytu v nemocnici by měl podle něj vést i nový systém úhrady za péči v nemocnicích, který plánuje postupně zavádět od příštího roku.
Má podpořit vyšší efektivitu a posílit ambulantní řešení a jednodenní chirurgii.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist