Přesné znění tří návrhů Evropské komise, které by vedly k odstranění střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, popsal v sobotu týdeník Respekt. Získal kopii třístránkového neveřejného dopisu, který Babišovi odeslal evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Navrhuje mu v něm, aby se odstřihl od Agrofertu, aby jeho bývalá firma přestala brát dotace, případně aby jako český premiér přestal zasahovat do všech rozhodnutí spojených s dotacemi. A k tomu plně zveřejnil svůj majetek.

Dopis podle týdeníku potvrzuje, že podle Evropské komise je český premiér minimálně od srpna 2018 v nepovoleném střetu zájmů. Tedy, že se jako politik podílí na rozdělování dotací a zároveň má skrze Agrofert z dotací osobní prospěch.

"O střetu zájmů dosud mluvil jen interní materiál unijních právníků, nyní ho ale potvrzuje v oficiální korespondenci i člen Evropské komise, a to velmi jednoznačným jazykem," uvádí Respekt.

Evropský komisař Günther Oettinger českého premiéra v dopise upozorňuje, že je v první řadě na orgánech jednotlivých států, aby nesoulad s novým nařízením Evropské unie proti střetu zájmů daly do pořádku. Pokud ale může za komisi něco doporučit, nabízí buď "zpřetrhat všechny vazby (vaše i vaší rodiny) na skupinu Agrofert", nebo "zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských strukturálních fondů", případně "se zdržet účasti na rozhodnutích, která se týkají vašeho (osobního) zájmu". Z dopisu plyne, že dokud si Andrej Babiš nevybere, bude mít jeho bývalá firma Agrofert zastaven přístup k strukturálním fondům Evropské unie.

Respekt připomněl, že Babiš již na dopis odpověděl. Tato odpověď se paradoxně dostala na veřejnost dřív než Oettingerův dopis, a to ještě před jednáním europoslanců. Premiér v jednostránkovém dokumentu píše, že české orgány žádný střet zájmů v jeho případě neshledaly, ale že na věc lze mít různý právní názor a že přijme "všechny nezbytné kroky, aby jeho aktivity byly v souladu s právem EU", dodávají autoři článku.

Koncern Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je v Česku jedničkou v zemědělsko-potravinářském sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v pekárenství a při zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také významná média. Hospodářské noviny v červenci uvedly, že Agrofert loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun.

Evropský parlament přijal tento týden rezoluci, ve které vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že Brusel nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro koncern Agrofert. České ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.