Vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše podle očekávání úspěšně přestála v pátek hlasování o vyslovení nedůvěry. Opozice nedisponovala potřebným 101 hlasem. Poslanci vládní ČSSD opustili jednací sál. Pro vyslovení nedůvěry vládě tak bylo 92, proti 90 poslanců. Zbylých 18 se hlasování neúčastnilo.
Samo hlasování trvalo asi půlhodinu. Předcházela mu ale zhruba sedmihodinová debata. Opoziční lídři v úvodu jednání sněmovny Babiše kritizovali, zatěžuje podle nich vládu i zemi. Babiš se mimo jiné opřel do novinářům a zopakoval, že odstoupit nehodlá. Kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách.
Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry svolala šestice opozičních stran v reakci na poslední vývoj v případu Čapí hnízdo.
ODS, piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN nedokázali získat na svou stranu žádného dalšího poslance. Zákonodárci ANO, ČSSD a komunistů, kteří koalici ve sněmovně tolerují, vládu podrželi. Zákonodárci ANO a KSČM přímým hlasováním proti vyslovení nedůvěry, sociální demokraté nepřímo již zmíněným a předem avizovaným odchodem ze sálu těsně před hlasováním. O návrhu vyslovit vládě nedůvěru se hlasovalo po jménech, kdy každý hlasující poslanec musel povstat a říci, zda je pro návrh či proti němu.
Opozice schůzi svolala kvůli reportáži Televize Seznam s Andrejem Babišem mladším. Ten v ní spolupracovníky svého otce obvinil z toho, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na anektovaném Krymu. Oba Babišové čelí v případu obvinění z dotačního podvodu. Ministerský předseda synova slova odmítá. Babiš junior podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.
On-line reportáž
Vážení čtenáři, celý den pro vás budeme sledovat dění kolem hlasování o nedůvěře pro kabinet předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, které kvůli novým zjištěním v kauze Čapí hnízdo vyvolala opozice. Jednání Poslanecké sněmovny začne v 9:00.
Místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický patří ve straně k největším kritikům premiéra Andreje Babiše. Přesto obhajuje středeční rozhodnutí předsednictva a poslaneckého klubu ČSSD opustit sál, které znamená, že Babiš přežije páteční hlasování o nedůvěře vládě. "Je to symbolické gesto. Hnutí ANO tímto říkáme, aby si problémy spojené se svým premiérem řešilo. My jako ČSSD s tím nemáme nic společného, a proto ze sálu odejdeme," říká v rozhovoru pro HN Netolický.
Premiér Andrej Babiš před dopoledním hlasováním o nedůvěře pro jeho kabinet přijal v Kramářově vile v Praze estonského premiéra Jüriho Ratase.
Hlavním tématem obou státníků bude digitalizace. Oba politici se zúčastní konference Digitální Česko 2018+, na které se bude diskutovat o eGovernmentu.
Hlasování o nedůvěře vládě vyvolala nedávná reportáž serveru Seznam Zprávy. Syn premiéra Andreje Babiše reportérům řekl, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu.
Premiér následně jeho výroky odmítl s tím, že jeho syn je psychicky nemocný. Zároveň popřel, že by Andrej Babiš mladší byl z Česka unesen.
Tvrzením Babišova syna se začíná zabývat policie i pražští městští žalobci.
V centru Prahy se po zveřejnění reportáže sešly tisíce lidí. Demonstranti volali po demisi Babiše.
Lídr opozice Petr Fiala, která nemá dost hlasů na sestavení “antibabišovské” vlády, přichází do Sněmovny - jednání o vyjádření nedůvěry vládě může začít... pic.twitter.com/ZpgBVQdA9F
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 23, 2018
"Takové problémy se nesmí stát normou pro výkon funkce předsedy vlády," prohlásil před jednáním předseda ODS Petr Fiala.
Mimořádná schůze sněmovny k hlasování o nedůvěře kabinetu Andreje Babiše právě začíná.
Premiér Andrej Babiš právě dorazil do Poslanecké sněmovny, informuje redaktor HN Radek Bartoníček.
Pokus o vysvětlení trvající podpory AB a prognózu kam pod ním může země dojít. "Babiš není nebezpečím pro demokracii proto, že by ji chtěl aktivně zničit. Ale destrukce liberální demokracie může být vedlejším produktem jeho politiky," říká Tomáš Lebeda.https://t.co/IZNnT3w0XZ
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) November 23, 2018
"Výstupem jednání našeho poslaneckého klubu je jednoznačná podpora této vlády, jednoznačná podpora pana premiéra, ale hlavně, a to poprvé, náš poslanecký klub vyzval pana premiéra, aby dál bojoval, aby dál úspěšně vládl a aby dál tato vláda přijímala dobré zákony pro naši zemi," řekl na tiskové konferenci před schůzí sněmovny místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
"Pokud jde o ČSSD, tak to je pozice, které nerozumí vůbec nikdo. Pochybuji, že jí rozumí sami sociální demokraté. My tedy určitě ne. Co mě na ČSSD opravdu mrzí, je pokrytectví a alibismus, se kterým svalují odpovědnost na opozici. Mně to připadá úsměvné," řekl předseda ODS Petr Fiala.
Jaké jsou možnosti ve sněmovně?
Sestavte si vlastní koalici:
- ANO 2011 (78)
- ODS (25)
- Pirati (22)
- SPD (22)
- ČSSD (15)
- KSČM (15)
- KDU-ČSL (10)
- TOP09 (7)
- STAN (6)
Jako první se k řečnickému pultíku postavil předseda ODS Petr Fiala. "Dnes zde nerozhodujeme o vládě ani o politické orientaci vlády ani dnes nebudeme hlasovat o úspěších a neúspěších této vlády," zahájil svůj projev Fiala.
"V případě, že dnes nevyslovíme nedůvěru vládě, v případě, že zůstane ve funkci současný předseda vlády, jak si vlastně představujeme, že budou věci dál fungovat," pokračoval Fiala.
"Máme tu co dočinění s nejdůkladnějším, největším střetem zájmů, jaký jsme si donedávna nedovedli představit ani teoreticky," řekl předseda ODS.
"Nebudeme tu hlasovat o jménech," řekl Fiala s tím, že v dnešním hlasování nejde o osobu Andreje Babiše, ale o širší chápání pozice premiéra. "Budeme hlasovat o ústavní pozici předsedy vlády, je absurdní, aby Českou republiku vedl člověk s takovým množstvím problémů," řekl Fiala.
Předseda ODS zakončil svůj projev.
U řečnického pultu vystřídala Fialu hlavní postava dnešního jednání - šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
"Někteří z vás na to skočili," zahájil Babiš s tím, že celou kauzu odstartovali reportéři serveru Seznam Zprávy, které označil termínem "nájemní žoldáci".
"Novináři mě naháněli jako lovnou zvěř," dodal Babiš.
Podle premiéra byla reportáž "takzvaných novinářů" cíleně načasována na dobu před oslavami výročí 17. listopadu.
"Pravda je na mé straně a já doufám, že už to chápe většina z vás," prohlásil premiér.
Předseda vlády se nyní věnuje duševní nemoci svého syna Andreje Babiše mladšího a popisuje, jakým způsobem se seznámil s jeho ošetřující lékařkou Ditou Protopopovou.
A co byste řekli vy v prvních dvou minutách, kdybyste stáli na místě Andreje Babiše v této chvíli ve Sněmovně? On zvolil tato slova - viz audio... pic.twitter.com/qJdmG0jQpI
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 23, 2018
Z dnešní schůze se omluvilo pět poslanců. Omluvy, jak je přečetl v úvodu předseda dolní komory Radek Vondráček, dodalo po dvou poslancích z vládních ANO a ČSSD, komunista Vladimír Koníček a opoziční pirátka Lenka Kozlová. Kozlová, jak ale později oznámil Vondráček, omluvu zrušila a je přítomná.
"Jsem nezkorumpovatelný. Já jsem nějaké riziko? Směšné," řekl Babiš, který vyvracel polemiky o tom, že ošetřovatelka jeho syna mohla být tajnou agentkou.
"To se všichni zbláznili? Děti jsou to nejcennější," řekl Babiš na adresu těch, kteří si myslí, že nechal svého syna unést.
"Když si to celé dám dohromady, musím mluvit o novinářských hyenách," řekl Babiš s tím, že reportáž ze Švýcarska měla za cíl svrhnout vládu.
"Nehodlám rezignovat na základě lživé a velice neetické reportáže," řekl na adresu serveru Seznam Zprávy.
"V životě sem nechodilo tolik státníků a politiků jak za naší vlády, od francouzského prezidenta, německé kancléřky. Za čtyři dny jsem mluvil s víc politiky než všichni opoziční poslanci v životě," řekl Babiš, jenž právě vychvaluje svou vládu. "Česká republika je slyšet na Evropské radě a v zahraničí," dodal.
Poslanecká sněmovna je málokdy tak naplněná jako dnes, píše redaktor HN Radek Bartoníček.
"Dnes už všichni chápete, že můj syn byl na výletě na Krymu, kde navíc poznal svou přítelkyni. I to je pro někoho asi problém. Přítelkyni, se kterou je momentálně zasnoubený, a já jsem tomu strašně rád," poznamenal Babiš.
Za potlesku části poslanců Babiš zakončil svůj zhruba čtyřicetiminutový projev, nyní k řečnickému pultíku vystoupal předseda pirátů Ivan Bartoš. Následně s projevem vystoupí předseda SPD Tomio Okamura a poté předseda komunistů Vojtěch Filip.
"Kvalita života a demokracie není žebříček nejúspěšnějších firem. Nestačí, aby zemi vedl ten nejdravější manažer nebo ten, kdo je nejvíce slyšet. V čele vlády by měl stát morální, etický a slušný člověk, který má kredit i před svými politickými oponenty," řekl předseda pirátů Ivan Bartoš.
Piráti vyjádří podle svého předsedy Ivana Bartoše vládě nedůvěru. Pro nedůvěru budou hlasovat také poslanci SPD, jelikož vláda podle Tomia Okamury neprosazuje programové priority SPD.
Premiér Babiš mluví o pokusu vyslovit vládě nedůvěru podle Ústavy jako o puči. Potvrzuje tím opět, že by neměl být premiérem.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) November 23, 2018
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda ČSSD Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba z ANO).
"Opravdu ze sebe nenechám dělat pitomce. Jde tady o mediální kauzu," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že opoziční poslanci se nechají manipulovat médii.
"To, co se děje kolem premiéra, vládu zatěžuje," zahájil svůj projev předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Podle něj jsou ale výsledky voleb a názor prezidenta jasné, tedy ve prospěch hnutí ANO.
"Chápu, že na nás bude opozice útočit, to je její právo, ale nechtějte po nás, abychom za vás dělali vaši práci," řekl Hamáček.
"Opozice nemá vizi jak dál," prohlásil Hamáček, podle kterého je dnešní hlasování jen divadlo.
U řečnického pultu je nyní předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který v souvislosti s Andrejem Babišem hovoří o "gigantickém střetu zájmů". Křesťanští demokraté budou hlasovat pro nedůvěru, přestože podle jejich předsedy nesouhlasí s tím, jakým způsobem byl pořízen rozhovor s Andrejem Babišem mladším. S vládou totiž nesouhlasí od jejího počátku.
Bělobrádek se podle svých slov často stýká se špičkovými evropskými politiky, kteří se jej často ptají na politickou situaci v České republice. "Není pravdou, že to nikoho nezajímá, není pravdou, že nikdo nemá problém s tím, že ve vládě je člověk, který je obviněn ze závažného trestného činu," řekl Bělobrádek.
"Tady jde o víc než o to, kdo bude předsedou vlády, jednáme o hodnotách, o principu, o institucích," dodal Bělobrádek.
"Je to realita, která jako rakovina rozežírá principy právního státu," řekl bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš je podle něj v "obludném konfliktu zájmů," a jelikož jde o premiéra, je v konfliktu zájmů také celá vláda.
"Je skutečně v souladu s vaším svědomím uprchnout před hlasováním do bufetu nebo do vašich kanceláří?" zeptal se poslanců ČSSD Miroslav Kalousek.
V Poslanecké sněmovně nyní hovoří Jan Farský ze STAN. Ve svém projevu kritizuje Babišův kabinet. "Tato vláda je vládou minulosti," řekl Farský. Podle něj je v tragickém stavu zejména české školství, důchodový systém, výstavba dálnic a hospodaření s vodou, kritizoval také podíl vlády na předlužení občanů.
Nyní bude hovořit šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, následně Petr Gazdík ze STAN a Radim Fiala z SPD.
U řečnického pultu je šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ve svém projevu připomněl jednání sněmovny o vydání jeho a Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Sám tehdy hlasoval pro své vydání, protože podle svých slov chtěl nechat orgány činné v trestním řízení případ prošetřit.
"Obecně věříme v princip nezávislosti práce policie, státního zástupce a soudu, tak prosím nás všechny, věřme tomu i nadále," řekl Faltýnek.
Podle zpravodaje HN z Poslanecké sněmovny Radka Bartoníčka se dnešního hlasování o nedůvěře vládě neúčastní poslanec ČSSD Milan Chovanec. Exministr vnitra není v lavici a podle kolegů ani nepřijde, z jednání se omluvil.
Na jednání není přítomen ani další sociální demokrat Jiří Běhounek.
U řečnického pultu nyní stojí Zbyněk Stanjura z ODS. Ve svém projevu kritizuje předsedu ČSSD Jana Hamáčka.
"Co nám vlastně vyčítáte? Místo, abyste řekli politicky jasně například 'my za touto vládou stojíme, my jsme její součástí', tak vykládáte takové silácké prohlášení typu 'pane Babiši, ukončete tuhle trapnost' a vinu shazujete na opozici za své vlastní selhání," řekl exministr dopravy Stanjura.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka znovu vysvětluje, proč se sociální demokraté rozhodli opustit před hlasováním sál.
"Naše kauzy to nejsou, je to kauza Andreje Babiše, ale my nebudeme přece hlasovat proti vládě, kde máme svých pět ministrů. To by přece nemělo politickou logiku a byl by to nesmysl. Ale tímto se alespoň symbolicky od jeho kauz distancujeme a tím odchodem budeme deklarovat, že se nám nelíbí tyto jeho kauzy," řekl Chvojka.
"My jsme tuto krizi nezavinili, zavinil ji premiér Andrej Babiš," dodal.
"Plán B je jasný, protože ho řekl pan prezident," uzavřel Chvojka svůj výstup. Upozornil tak na to, že v případě pádu vlády by další pokus na sestavení kabinetu od prezidenta Miloše Zemana dostal znovu Andrej Babiš.
Sněmovnu navštívila slovenská delegace ústavně-právního výboru.
U řečnického pultu se nyní točí poslanci s dvouminutovými faktickými poznámkami. Názory si vyměňují hlavně předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
"Myslím si, že tuto vládu lze směle označit za vládu mezinárodní ostudy," řekl poslanec za KDU-ČSL Jan Bartošek v narážce na problémy premiéra Andreje Babiše.
Podle Bartoška hnutí ANO nemůže dopustit výměnu premiéra a svého lídra Andreje Babiše, protože by se ocitlo v chaosu. "Odchodem Andreje Babiše z čela hnutí ANO končí hnutí ANO," řekl Bartošek. Podle něj ANO není standardní demokratickou stranou, kde by docházelo k výměně vedení, pokud je spojené s nějakou kauzou.
"Jsem přesvědčena, že se nám to do budoucna velmi vymstí," řekla k současné politické situaci, kdy je v čele vlády trestně stíhaný premiér, Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.
Pekarová Adamová zmínila, že Babiš často hovoří o údajné kampani. "Kdo si tu kampaň podle vás objednal, kdo je ten, kdo za tím stojí?" zeptala se Pekarová Adamová předsedy vlády.
"Nejsem vyšetřovatel, nejsem soudce a nejsem ani psychiatr," řekl na úvod svého vystoupení Karel Schwarzenberg (TOP 09) s tím, že by se do dnešní diskuse nejraději nezapojoval. Podle jeho slov se jej lidé v zahraničí se zděšením často ptají, co se v Česku v souvislosti s kauzou českého premiéra děje.
Podle Schwarzenberga je český premiér břímě pro pověst Česka a pro českou diplomacii. "Byl by úkaz minimálně vděčnosti, kdybyste odstoupil," řekl Schwarzenberg. "Prosím vás, pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte," uzavřel bývalý prezidentský kandidát.
Premiér Andrej Babiš požádal sněmovnu, aby mohl půl hodiny chybět na jednání, protože se chce rozloučit s estonským premiérem.
Zákonodárci už debatují čtyři a půl hodiny. Aktuálně řeční poslanec České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík, podobně jako řada jeho předřečníků se věnuje dosavadní činnosti kabinetu Andreje Babiše.
"Pan premiér, od kohokoli, co napíše jakýkoliv darebák, co napíše mediálně a jemu se to hodí, klidně to přečte, ale běda, když se to stane jemu, to je určitě strašně nespravedlivé," řekl Pavel Blažek z ODS.
"Pana Babiše jako předsedy vlády si budu považovat až tehdy, až zaznamenám, že na nějakého jeho velkého odpůrce bude spáchána nějaká 'kampaň' a on řekne 'ne, tím se já nezabývám, to je kampaň'. Zatím to neudělal nikdy," odůvodnil Blažek své rozhodnutí hlasovat pro nedůvěru vládě.
Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi, která měla začít na Malostranském náměstí ve 14:00, se zatím nekoná. Podle zpravodaje HN Radka Bartoníčka je na místě prázdno. Lidé by se měli začít scházet v 15:00.
Jako první poslanec vládních stran v obecné rozpravě vystoupil Lubomír Zaorálek (ČSSD), který kritizoval politiku vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase.
Srovnal je s vládami Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše.
"Někdy partnery nacházíme tam, kde se člověk diví a kde má pocit, že by chtěl lepší – s lepší historií, s čistší historií a nezatížené třeba trestním stíháním. To není šťastné, ale všude kolem nás nevznikají vlády lehce, jsou to často vlády složité a jsou zatíženy různými břemeny," vysvětlil svůj postoj Zaorálek (ČSSD).
Mikuláš Peksa (piráti) Lubomíra Zaorálka (ČSSD) upozornil, že má příležitost ruku zvednout. "Takhle důvěra vlády nevzniká, ta je v dobrém i ve zlém," uvedl zase Pavel Blažek (ODS) směrem k celé sociální demokraci, která nevysloví důvěru vládě, v níž sedí.
Jakub Michálek (piráti) začal svůj projev přirovnáním MF Dnes k Rudému právu a styl vládnutí koalice ke komunismu. Andrej Babiš podle něj "má rétorický styl Milouše Jakeše".
Svůj projev ilustroval Jakub Michálek (piráti) grafem znázorňujícím zvyšující se objem dotací společnosti Agrofert, která patří do svěřenského fondu premiéra Babiše (ANO).
Projevy SPD jsou krajně xenofobní, nacionalisticky zaměřené, Babiš by s takovou podporou narazil u členů své strany, říká Jiří Dolejš, poslanec KSČM.
Jakub Michálek (piráti) ujistil Andreje Babiše (ANO), že výzvu, aby ho porazili ve volbách, piráti přijímají.
Po dlouhé výměně názorů převážně mezi piráty a poslanci ANO pokračuje rozprava příspěvkem Pavla Žáčka (ODS), po něm jsou přihlášeni další tři řečníci. Po každém příspěvku se však hlásí mnoho dalších poslanců k faktickým poznámkám.
Žáček (ODS) se po debatách o suchu, digitalizaci či infrastruktuře vrátil k problematice cesty Andreje Babiše ml. na Krym. "Otázka zní, proč pan Babiš junior nezamířil ze Švýcarska na západ, třeba do Francie, kde by mohl navštívit některý z majetků – restaurací – pana Babiše? Proč zamířil na východ?" zeptal se Žáček na konci svého krátkého projevu.
Rozpuštění sněmovny vymyslel Hamáček na poslední chvíli, poslanci ČSSD svojí nepřítomností podrží vládu. Mně není nic po rodině Babiše, chci čestného premiéra, říká předseda pirátů Ivan Bartoš.
"Historie jednou bude vědět, jak jsme dnes hlasovali, a bude vědět, kdo hlasoval špatně," zakončil před ním svou řeč Bohuslav Svoboda.
Všichni poslanci přihlášení do rozpravy už před sněmovnou vystoupili.
První k hlasování byl vylosován Pavel Juříček, který není přítomen. Hlasovat se tedy bude v abecedním pořadí od Adama Kalouse.
Komunisté a ANO hlasují proti návrhu. ODS, piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN pro návrh. Poslanci ČSSD opustili sál.
O výsledcích bude jasno za deset minut, v 16:35.
Hlasování Poslanecké sněmovny je u konce. Pro vyslovení nedůvěry vládě bylo 92, proti 90 poslanců. Zbylých 18 se hlasování neúčastnilo. Oficiální výsledky budou známé v 16:35.
Opozici se pro návrh nepodařilo sehnat 101 hlasů. Kabinet Andreje Babiše tedy pokračuje ve vládě. Pro návrh na vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 poslanců, proti 90. Zbylých 18 v jednacím sále nebylo. Nikdo se nezdržel.
Hlasování se zúčastnilo 182 poslanců. Předseda ČSSD Jan Hamáček svolal ihned po ukončení schůze brífink.
"ČSSD šla do vlády s hnutím ANO, aby mohla prosazovat svůj program," zopakoval Jan Hamáček (ČSSD). Upozornil však, že vládní spolupráci zatěžují okolnosti kolem Andreje Babiše (ANO).
V úvodu Pavel Bělobrádek upozornil, že lidovci hlasovali jednotně pro vyslovení nedůvěry vládě.
"Situace je přehledná v tom smyslu, jak se strany k situaci staví. Jsem přesvědčen, že je to jedna z bitev boje, který pokračuje. Je to boj za právní stát," uvedl dále Bělobrádek.
Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše většina poslanců, která se nabála vyjádřit názor, hlasovala pro návrh opozice. Bartoš dále kritizoval, že vláda neplní své programové prohlášení. "Role konstruktivní opozice a hlídacích psů je nám vlastní," dodal.
"Předseda vlády si udržel funkci, ale neudržel si důvěru většiny Poslanecké sněmovny," uvedl předseda ODS Petr Fiala a dodal, že kdyby se hlasovalo o důvěře, tak by ji pravděpodobně současný premiér nezískal.
"KSČM a ČSSD přebírají odpovědnost, že má ČR trestně stíhaného premiéra, který svými kroky maří vyšetřování kauzy Čapí hnízdo," zahájil brífink předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Miroslav Kalousek upozornil ještě na tzv. záložní koalici, kterou podle něj představuje ANO, KSČM a SPD.
"Je smutné to, jak se vyvíjí nejstarší česká demokratická strana a že se ukazuje, že jediné, na čem je schopna dohodnout se, je nepřijít do sálu," komentoval rozhodnutí ČSSD nezúčastnit se hlasování o nedůvěře Rakušan. "Konečná čísla jsou 92:90. Většina přítomných poslanců vyslovila vládě Andreje Babiše nedůvěru," upozornil.
"Šlo hlavně o to, aby opozice měla možnost mě urážet, ponižovat. Vynikali v tom hlavně piráti. Vypadali, že jsou někteří pod vlivem drog," řekl úvodem tiskové konference Babiš. "Naši lidé nejsou hloupí a já jim děkuji za ty tisíce e-mailů a smsek," poděkoval za podporu voličů Babiš. Na dotaz redaktorky Seznam.cz odmítl odpovědět.
Vláda je úspěšná, je to ale přehlušováno kauzou Andreje Babiše, kdyby jí nebylo, není žádný problém, komunikace s premiérem funguje, nevidím důvod připojit se k opozici a hlasovat proti vlastní vládě, říká předseda ČSSD Jan Hamáček.
"Nejsme stranou, která by chtěla destrukci nebo mediální lynč. To naopak odmítáme," záhajil brífink SPD Tomio Okamura s odkazem na tzv. demokratický blok pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. "Snažili jsme se o to, abychom ČSSD a jejich program vyměnili za program SPD," dodal.
Spolupráce s kyperskou firmou Seznam vám sedí dobře, zaútočil Andrej Babiš na redaktorku České televize poté, co mu položila dotaz, na který předtím odmítl odpovědět televizi Seznam. Budu odpovídat komu chci, dodal premiér.
Pád vlády jsme chtěli, ale do nové bychom nešli, ale podpořili bychom menšinovou s ANO, jsme zklamaní, že bude pokračovat ta, kde je účastna ČSSD, je to rozhádaná a nedůvěryhodná partaj, a to je špatné pro občany, říká poslanec SPD Jan Hrnčíř.
Odpůrci současné menšinové vlády ANO a ČSSD, která dnes ustála ve sněmovně pokus opozice o vyslovení nedůvěry, vyrazili po šesté hodině od Pražského hradu na Staroměstské náměstí, kde se od 20:00 uskuteční protivládní demonstrace.
Takže dobrý páteční večer z Karlova mostu... pic.twitter.com/CHx8WTCr67
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 23, 2018
Prezident republiky Miloš Zeman: pic.twitter.com/JgsN6NaBrB
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 23, 2018
Národní třída právě teď pic.twitter.com/RAyZQPnfhE
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 23, 2018
“Vláda získala důvěru, co si o tom myslíte?” pic.twitter.com/RATc0tlJxA
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 23, 2018
Protest na Staroměstském náměstí v centru Prahy pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, který letos už několik demonstrací proti Babišovu kabinetu uspořádal.
Akce bude podle předsedy pořádajícího spolku Mikuláše Mináře krátká a úderná. Účastníky také vyzval k tomu, aby neuráželi premiéra, prezidenta ani voliče ANO a nenadávali jim. "Stačí se pouze držet faktů," řekl.
Hymnu na závěr demonstrace @milionchvilek zazpívala Dagmar Pecková. pic.twitter.com/n0RQkD48gz
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 23, 2018
Vážení čtenáři, on-line reportáž z dnešní mimořádné schůze sněmovny k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše končí. Děkujeme, že jste ji s námi sledovali. Tématu se budeme věnovat i nadále.
Víte, proč jsem neodstoupil? Protože pravda je na mé straně, hájil se Babiš ve sněmovně
Okamura: Dnešní hlasování je součástí pokusu o převrat, ČSSD je třeba nahradit SPD
Opozice tlačí na ČSSD a nemá vizi, co dál, dnešní hlasování je divadlo, říká Hamáček
Nejsme alibisti, odejít na hlasování o nedůvěře není slabošské, říká Chvojka
Schwarzenberg: Prosím, pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist