Vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše podle očekávání úspěšně přestála v pátek hlasování o vyslovení nedůvěry.  Opozice nedisponovala potřebným 101 hlasem. Poslanci vládní ČSSD opustili jednací sál. Pro vyslovení nedůvěry vládě tak bylo 92, proti 90 poslanců. Zbylých 18 se hlasování neúčastnilo.

Samo hlasování trvalo asi půlhodinu. Předcházela mu ale zhruba sedmihodinová debata. Opoziční lídři v úvodu jednání sněmovny Babiše kritizovali, zatěžuje podle nich vládu i zemi. Babiš se mimo jiné opřel do novinářům a zopakoval, že odstoupit nehodlá. Kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách.

Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry svolala šestice opozičních stran v reakci na poslední vývoj v případu Čapí hnízdo.

ODS, piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN nedokázali získat na svou stranu žádného dalšího poslance. Zákonodárci ANO, ČSSD a komunistů, kteří koalici ve sněmovně tolerují, vládu podrželi. Zákonodárci ANO a KSČM přímým hlasováním proti vyslovení nedůvěry, sociální demokraté nepřímo již zmíněným a předem avizovaným odchodem ze sálu těsně před hlasováním. O návrhu vyslovit vládě nedůvěru se hlasovalo po jménech, kdy každý hlasující poslanec musel povstat a říci, zda je pro návrh či proti němu.

Opozice schůzi svolala kvůli reportáži Televize Seznam s Andrejem Babišem mladším. Ten v ní spolupracovníky svého otce obvinil z toho, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na anektovaném Krymu. Oba Babišové čelí v případu obvinění z dotačního podvodu. Ministerský předseda synova slova odmítá. Babiš junior podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:28
On-line reportáž začíná

Vážení čtenáři, celý den pro vás budeme sledovat dění kolem hlasování o nedůvěře pro kabinet předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, které kvůli novým zjištěním v kauze Čapí hnízdo vyvolala opozice. Jednání Poslanecké sněmovny začne v 9:00.

08:38
Netolický: Je to symbolické gesto

Místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický patří ve straně k největším kritikům premiéra Andreje Babiše. Přesto obhajuje středeční rozhodnutí předsednictva a poslaneckého klubu ČSSD opustit sál, které znamená, že Babiš přežije páteční hlasování o nedůvěře vládě. "Je to symbolické gesto. Hnutí ANO tímto říkáme, aby si problémy spojené se svým premiérem řešilo. My jako ČSSD s tím nemáme nic společného, a proto ze sálu odejdeme," říká v rozhovoru pro HN Netolický.

08:52
Babiš se ráno sešel s premiérem Estonska Ratasem

Premiér Andrej Babiš před dopoledním hlasováním o nedůvěře pro jeho kabinet přijal v Kramářově vile v Praze estonského premiéra Jüriho Ratase. 

Hlavním tématem obou státníků bude digitalizace. Oba politici se zúčastní konference Digitální Česko 2018+, na které se bude diskutovat o eGovernmentu.

Zejména o digitalizaci státní správy bude dnes v Praze jednat premiér Andrej Babiš (ANO) se svým estonským protějškem Jürim Ratasem.

08:55
Hlasování vyvolalo prohlášení Babišova syna

Hlasování o nedůvěře vládě vyvolala nedávná reportáž serveru Seznam Zprávy. Syn premiéra Andreje Babiše reportérům řekl, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. 

Premiér následně jeho výroky odmítl s tím, že jeho syn je psychicky nemocný. Zároveň popřel, že by Andrej Babiš mladší byl z Česka unesen.

Tvrzením Babišova syna se začíná zabývat policie i pražští městští žalobci.

V centru Prahy se po zveřejnění reportáže sešly tisíce lidí. Demonstranti volali po demisi Babiše.

08:57
Předseda ODS Fiala dorazil do sněmovny
08:59
Fiala komentoval hlasování na tiskové konferenci

"Takové problémy se nesmí stát normou pro výkon funkce předsedy vlády," prohlásil před jednáním předseda ODS Petr Fiala.

09:00
Začátek jednání

Mimořádná schůze sněmovny k hlasování o nedůvěře kabinetu Andreje Babiše právě začíná.

09:04
Babiš dorazil do sněmovny

Premiér Andrej Babiš právě dorazil do Poslanecké sněmovny, informuje redaktor HN Radek Bartoníček.

09:05
Analýza Petra Honzejka: Babiš je nejpopulárnějším politikem

09:06
Faltýnek: Jednoznačně podporujeme tuto vládu a premiéra

"Výstupem jednání našeho poslaneckého klubu je jednoznačná podpora této vlády, jednoznačná podpora pana premiéra, ale hlavně, a to poprvé, náš poslanecký klub vyzval pana premiéra, aby dál bojoval, aby dál úspěšně vládl a aby dál tato vláda přijímala dobré zákony pro naši zemi," řekl na tiskové konferenci před schůzí sněmovny místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

09:08
Fiala: Pozici ČSSD nerozumí vůbec nikdo

"Pokud jde o ČSSD, tak to je pozice, které nerozumí vůbec nikdo. Pochybuji, že jí rozumí sami sociální demokraté. My tedy určitě ne. Co mě na ČSSD opravdu mrzí, je pokrytectví a alibismus, se kterým svalují odpovědnost na opozici. Mně to připadá úsměvné," řekl předseda ODS Petr Fiala.

09:10
Zkuste si sestavit vládní koalici podle vlastních představ

Jaké jsou možnosti ve sněmovně?
Sestavte si vlastní koalici:

0

Vyberte strany:
  •   ANO 2011 (78)
  •   ODS (25)
  •   Pirati (22)
  •   SPD (22)
  •   ČSSD (15)
  •   KSČM (15)
  •   KDU-ČSL (10)
  •   TOP09 (7)
  •   STAN (6)
Zakšrtněte výše, jaké strany mají být součástí koalice.


 

09:15
Fiala: Jak si představujeme, že budou věci dál fungovat?

Jako první se k řečnickému pultíku postavil předseda ODS Petr Fiala. "Dnes zde nerozhodujeme o vládě ani o politické orientaci vlády ani dnes nebudeme hlasovat o úspěších a neúspěších této vlády," zahájil svůj projev Fiala. 

"V případě, že dnes nevyslovíme nedůvěru vládě, v případě, že zůstane ve funkci současný předseda vlády, jak si vlastně představujeme, že budou věci dál fungovat," pokračoval Fiala. 

"Máme tu co dočinění s nejdůkladnějším, největším střetem zájmů, jaký jsme si donedávna nedovedli představit ani teoreticky," řekl předseda ODS. 

09:26
Fiala: Je absurdní, aby Česko vedl člověk s takovým množstvím problémů

"Nebudeme tu hlasovat o jménech," řekl Fiala s tím, že v dnešním hlasování nejde o osobu Andreje Babiše, ale o širší chápání pozice premiéra. "Budeme hlasovat o ústavní pozici předsedy vlády, je absurdní, aby Českou republiku vedl člověk s takovým množstvím problémů," řekl Fiala.

Předseda ODS zakončil svůj projev.

Petr Fiala

09:28
Babiš: Novináři mě naháněli jako lovnou zvěř

U řečnického pultu vystřídala Fialu hlavní postava dnešního jednání - šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

"Někteří z vás na to skočili," zahájil Babiš s tím, že celou kauzu odstartovali reportéři serveru Seznam Zprávy, které označil termínem "nájemní žoldáci". 

"Novináři mě naháněli jako lovnou zvěř," dodal Babiš.

09:33
Babiš: Pravda je na mé straně

Podle premiéra byla reportáž "takzvaných novinářů" cíleně načasována na dobu před oslavami výročí 17. listopadu.

"Pravda je na mé straně a já doufám, že už to chápe většina z vás," prohlásil premiér.

Předseda vlády se nyní věnuje duševní nemoci svého syna Andreje Babiše mladšího a popisuje, jakým způsobem se seznámil s jeho ošetřující lékařkou Ditou Protopopovou.

09:37
Zvukový záznam z první části Babišova projevu
09:40
V Poslanecké sněmovně chybí pět poslanců

Z dnešní schůze se omluvilo pět poslanců. Omluvy, jak je přečetl v úvodu předseda dolní komory Radek Vondráček, dodalo po dvou poslancích z vládních ANO a ČSSD, komunista Vladimír Koníček a opoziční pirátka Lenka Kozlová. Kozlová, jak ale později oznámil Vondráček, omluvu zrušila a je přítomná.

09:44
Babiš: To se všichni zbláznili?

"Jsem nezkorumpovatelný. Já jsem nějaké riziko? Směšné," řekl Babiš, který vyvracel polemiky o tom, že ošetřovatelka jeho syna mohla být tajnou agentkou. 

"To se všichni zbláznili? Děti jsou to nejcennější," řekl Babiš na adresu těch, kteří si myslí, že nechal svého syna unést.

09:52
Babiš: Musím mluvit o novinářských hyenách

"Když si to celé dám dohromady, musím mluvit o novinářských hyenách," řekl Babiš s tím, že reportáž ze Švýcarska měla za cíl svrhnout vládu.

"Nehodlám rezignovat na základě lživé a velice neetické reportáže," řekl na adresu serveru Seznam Zprávy.

"V životě sem nechodilo tolik státníků a politiků jak za naší vlády, od francouzského prezidenta, německé kancléřky. Za čtyři dny jsem mluvil s víc politiky než všichni opoziční poslanci v životě," řekl Babiš, jenž právě vychvaluje svou vládu. "Česká republika je slyšet na Evropské radě a v zahraničí," dodal.  

09:55
Redaktor HN: Sněmovna je jen výjimečně zaplněna jako dnes

Poslanecká sněmovna je málokdy tak naplněná jako dnes, píše redaktor HN Radek Bartoníček.

10:01
Babiš: Můj syn byl na Krymu na výletě

"Dnes už všichni chápete, že můj syn byl na výletě na Krymu, kde navíc poznal svou přítelkyni. I to je pro někoho asi problém. Přítelkyni, se kterou je momentálně zasnoubený, a já jsem tomu strašně rád," poznamenal Babiš.

Premiér Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně.

10:06
Babiš zakončil svůj projev, nyní řeční Bartoš

Za potlesku části poslanců Babiš zakončil svůj zhruba čtyřicetiminutový projev, nyní k řečnickému pultíku vystoupal předseda pirátů Ivan Bartoš. Následně s projevem vystoupí předseda SPD Tomio Okamura a poté předseda komunistů Vojtěch Filip.

10:11
Podívejte se na nejzajímavější pasáž Babišova projevu
externí video: Víte, proč jsem neodstoupil? Protože pravda je na mé straně, hájil se Babiš ve sněmovně
Vite_proc_jsem_neodstoupil_Protoze_pravda_je_na_me_strane_hajil_se_Babis_ve_snemovne.png
10:15
Bartoš: V čele vlády by měl stát slušný člověk

"Kvalita života a demokracie není žebříček nejúspěšnějších firem. Nestačí, aby zemi vedl ten nejdravější manažer nebo ten, kdo je nejvíce slyšet. V čele vlády by měl stát morální, etický a slušný člověk, který má kredit i před svými politickými oponenty," řekl předseda pirátů Ivan Bartoš.

P201811230309401

10:17
Piráti i SPD budou hlasovat pro nedůvěru

Piráti vyjádří podle svého předsedy Ivana Bartoše vládě nedůvěru. Pro nedůvěru budou hlasovat také poslanci SPD, jelikož vláda podle Tomia Okamury neprosazuje programové priority SPD.

10:27
Pospíšil: Babiš mluví o puči, neměl by být premiérem
10:32
Aktuální snímek ze sněmovny

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda ČSSD Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba z ANO).

Poslanecká sněmovna

10:35
Filip: Nenechám ze sebe dělat pitomce

"Opravdu ze sebe nenechám dělat pitomce. Jde tady o mediální kauzu," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že opoziční poslanci se nechají manipulovat médii.

10:45
Nechtějte po nás, abychom dělali vaši práci, vzkázal Hamáček opozici

"To, co se děje kolem premiéra, vládu zatěžuje," zahájil svůj projev předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Podle něj jsou ale výsledky voleb a názor prezidenta jasné, tedy ve prospěch hnutí ANO.

"Chápu, že na nás bude opozice útočit, to je její právo, ale nechtějte po nás, abychom za vás dělali vaši práci," řekl Hamáček.

"Opozice nemá vizi jak dál," prohlásil Hamáček, podle kterého je dnešní hlasování jen divadlo.

Jan Hamáček

10:50
Bělobrádek: Jednáme o hodnotách a o principu

U řečnického pultu je nyní předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který v souvislosti s Andrejem Babišem hovoří o "gigantickém střetu zájmů". Křesťanští demokraté budou hlasovat pro nedůvěru, přestože podle jejich předsedy nesouhlasí s tím, jakým způsobem byl pořízen rozhovor s Andrejem Babišem mladším. S vládou totiž nesouhlasí od jejího počátku.

Bělobrádek se podle svých slov často stýká se špičkovými evropskými politiky, kteří se jej často ptají na politickou situaci v České republice. "Není pravdou, že to nikoho nezajímá, není pravdou, že nikdo nemá problém s tím, že ve vládě je člověk, který je obviněn ze závažného trestného činu," řekl Bělobrádek.

"Tady jde o víc než o to, kdo bude předsedou vlády, jednáme o hodnotách, o principu, o institucích," dodal Bělobrádek.

Pavel Bělobrádek

10:59
Kalousek: Babiš je v obludném konfliktu zájmů

"Je to realita, která jako rakovina rozežírá principy právního státu," řekl bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš je podle něj v "obludném konfliktu zájmů," a jelikož jde o premiéra, je v konfliktu zájmů také celá vláda. 

"Je skutečně v souladu s vaším svědomím uprchnout před hlasováním do bufetu nebo do vašich kanceláří?" zeptal se poslanců ČSSD Miroslav Kalousek.

11:06
Farský: Tato vláda je vládou minulosti

V Poslanecké sněmovně nyní hovoří Jan Farský ze STAN. Ve svém projevu kritizuje Babišův kabinet. "Tato vláda je vládou minulosti," řekl Farský. Podle něj je v tragickém stavu zejména české školství, důchodový systém, výstavba dálnic a hospodaření s vodou, kritizoval také podíl vlády na předlužení občanů.

Nyní bude hovořit šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, následně Petr Gazdík ze STAN a Radim Fiala z SPD.

Jan Farský

11:20
Faltýnek: Nechme rozhodnout orgány činné v trestním řízení

U řečnického pultu je šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ve svém projevu připomněl jednání sněmovny o vydání jeho a Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Sám tehdy hlasoval pro své vydání, protože podle svých slov chtěl nechat orgány činné v trestním řízení případ prošetřit.  

"Obecně věříme v princip nezávislosti práce policie, státního zástupce a soudu, tak prosím nás všechny, věřme tomu i nadále," řekl Faltýnek.

11:33
Chovanec na jednání sněmovny chybí

Podle zpravodaje HN z Poslanecké sněmovny Radka Bartoníčka se dnešního hlasování o nedůvěře vládě neúčastní poslanec ČSSD Milan Chovanec. Exministr vnitra není v lavici a podle kolegů ani nepřijde, z jednání se omluvil.

Na jednání není přítomen ani další sociální demokrat Jiří Běhounek.

11:49
Vinu za své vlastní selhání shazujete na opozici, vzkázal Stanjura Hamáčkovi

U řečnického pultu nyní stojí Zbyněk Stanjura z ODS. Ve svém projevu kritizuje předsedu ČSSD Jana Hamáčka.

"Co nám vlastně vyčítáte? Místo, abyste řekli politicky jasně například 'my za touto vládou stojíme, my jsme její součástí', tak vykládáte takové silácké prohlášení typu 'pane Babiši, ukončete tuhle trapnost' a vinu shazujete na opozici za své vlastní selhání," řekl exministr dopravy Stanjura.

11:58
Pusťte si vystoupení předsedy ČSSD
externí video: Opozice tlačí na ČSSD a nemá vizi, co dál, dnešní hlasování je divadlo, říká Hamáček
Opozice_tlaci_na_CSSD_a_nema_vizi_co_dal_dnesni_hlasovani_je_divadlo_rika_Hamacek.jpg
12:06
Chvojka: Krizi zavinil Babiš, nikoliv ČSSD

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka znovu vysvětluje, proč se sociální demokraté rozhodli opustit před hlasováním sál.

"Naše kauzy to nejsou, je to kauza Andreje Babiše, ale my nebudeme přece hlasovat proti vládě, kde máme svých pět ministrů. To by přece nemělo politickou logiku a byl by to nesmysl. Ale tímto se alespoň symbolicky od jeho kauz distancujeme a tím odchodem budeme deklarovat, že se nám nelíbí tyto jeho kauzy," řekl Chvojka.

"My jsme tuto krizi nezavinili, zavinil ji premiér Andrej Babiš," dodal.

"Plán B je jasný, protože ho řekl pan prezident," uzavřel Chvojka svůj výstup. Upozornil tak na to, že v případě pádu vlády by další pokus na sestavení kabinetu od prezidenta Miloše Zemana dostal znovu Andrej Babiš.

12:10
Jednání přihlíží slovenská delegace

Sněmovnu navštívila slovenská delegace ústavně-právního výboru.

12:11
Projev předsedy SPD Tomia Okamury
externí video: Okamura: Dnešní hlasování je součástí pokusu o převrat, ČSSD je třeba nahradit SPD
Okamura_Dnesni_hlasovani_je_soucasti_pokusu_o_prevrat_CSSD_je_treba_nahradit_SPD.jpg
12:21
Výměna názorů mezi Hamáčkem a Stanjurou

U řečnického pultu se nyní točí poslanci s dvouminutovými faktickými poznámkami. Názory si vyměňují hlavně předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

12:34
Bartošek: Je to vláda mezinárodní ostudy

"Myslím si, že tuto vládu lze směle označit za vládu mezinárodní ostudy," řekl poslanec za KDU-ČSL Jan Bartošek v narážce na problémy premiéra Andreje Babiše.

Podle Bartoška hnutí ANO nemůže dopustit výměnu premiéra a svého lídra Andreje Babiše, protože by se ocitlo v chaosu. "Odchodem Andreje Babiše z čela hnutí ANO končí hnutí ANO," řekl Bartošek. Podle něj ANO není standardní demokratickou stranou, kde by docházelo k výměně vedení, pokud je spojené s nějakou kauzou.

12:40
Kdo za tou "kampaní" podle vás stojí, zeptala se Pekarová Adamová Babiše

"Jsem přesvědčena, že se nám to do budoucna velmi vymstí," řekla k současné politické situaci, kdy je v čele vlády trestně stíhaný premiér, Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

Pekarová Adamová zmínila, že Babiš často hovoří o údajné kampani. "Kdo si tu kampaň podle vás objednal, kdo je ten, kdo za tím stojí?" zeptala se Pekarová Adamová předsedy vlády.

12:50
Schwarzenberg: Pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte

"Nejsem vyšetřovatel, nejsem soudce a nejsem ani psychiatr," řekl na úvod svého vystoupení Karel Schwarzenberg (TOP 09) s tím, že by se do dnešní diskuse nejraději nezapojoval. Podle jeho slov se jej lidé v zahraničí se zděšením často ptají, co se v Česku v souvislosti s kauzou českého premiéra děje.

Podle Schwarzenberga je český premiér břímě pro pověst Česka a pro českou diplomacii. "Byl by úkaz minimálně vděčnosti, kdybyste odstoupil," řekl Schwarzenberg. "Prosím vás, pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte," uzavřel bývalý prezidentský kandidát.

13:05
Babiš se omlouvá na půl hodiny

Premiér Andrej Babiš požádal sněmovnu, aby mohl půl hodiny chybět na jednání, protože se chce rozloučit s estonským premiérem.

13:39
Poslanci už diskutují čtyři a půl hodiny

Zákonodárci už debatují čtyři a půl hodiny. Aktuálně řeční poslanec České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík, podobně jako řada jeho předřečníků se věnuje dosavadní činnosti kabinetu Andreje Babiše. 

14:00
Babiš by se měl chovat za všech okolností stejně, domnívá se Blažek z ODS

"Pan premiér, od kohokoli, co napíše jakýkoliv darebák, co napíše mediálně a jemu se to hodí, klidně to přečte, ale běda, když se to stane jemu, to je určitě strašně nespravedlivé," řekl Pavel Blažek z ODS. 

"Pana Babiše jako předsedy vlády si budu považovat až tehdy, až zaznamenám, že na nějakého jeho velkého odpůrce bude spáchána nějaká 'kampaň' a on řekne 'ne, tím se já nezabývám, to je kampaň'. Zatím to neudělal nikdy," odůvodnil Blažek své rozhodnutí hlasovat pro nedůvěru vládě. 

14:12
Rozhovor s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Chvojkou
externí video: Nejsme alibisti, odejít na hlasování o nedůvěře není slabošské, říká Chvojka
Nejsme_alibisti_odejit_na_hlasovani_o_neduvere_neni_slabosske_rika_Chvojka.jpg
14:15
Demonstrace proti Babišovi se odkládá

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi, která měla začít na Malostranském náměstí ve 14:00, se zatím nekoná. Podle zpravodaje HN Radka Bartoníčka je na místě prázdno. Lidé by se měli začít scházet v 15:00.

14:17
Projev Karla Schwarzenberga
externí video: Schwarzenberg: Prosím, pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte
Schwarzenberg_Prosim_pane_premiere_osvobodte_tuto_zemi_a_odstupte.jpg
14:42
Slovo si vzal Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Jako první poslanec vládních stran v obecné rozpravě vystoupil Lubomír Zaorálek (ČSSD), který kritizoval politiku vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase.

Srovnal je s vládami Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše.

14:50
Kdyby se ČSSD nedohodla, že odejde, tak bych pro vládu zvedl ruku, zakončil svůj projev Zaorálek

"Někdy partnery nacházíme tam, kde se člověk diví a kde má pocit, že by chtěl lepší – s lepší historií, s čistší historií a nezatížené třeba trestním stíháním. To není šťastné, ale všude kolem nás nevznikají vlády lehce, jsou to často vlády složité a jsou zatíženy různými břemeny," vysvětlil svůj postoj Zaorálek (ČSSD).

14:57
Přeběhlíky jsme nesháněli, podpora vlády je otázka svědomí, říká Kalousek

14:59
Opoziční politici Zaorálkův projev kritizují

Mikuláš Peksa (piráti) Lubomíra Zaorálka (ČSSD) upozornil, že má příležitost ruku zvednout. "Takhle důvěra vlády nevzniká, ta je v dobrém i ve zlém," uvedl zase Pavel Blažek (ODS) směrem k celé sociální demokraci, která nevysloví důvěru vládě, v níž sedí.

15:10
Hovoří předseda klubu pirátů Michálek

Jakub Michálek (piráti) začal svůj projev přirovnáním MF Dnes k Rudému právu a styl vládnutí koalice ke komunismu. Andrej Babiš podle něj "má rétorický styl Milouše Jakeše".

15:21
Michálek označil boj Babišovy vlády s korupcí za výsměch

Svůj projev ilustroval Jakub Michálek (piráti) grafem znázorňujícím zvyšující se objem dotací společnosti Agrofert, která patří do svěřenského fondu premiéra Babiše (ANO).

15:25
Dolejš: Podpora vlády s SPD? To by byl problém, i pro Babiše je to nouzová varianta

Projevy SPD jsou krajně xenofobní, nacionalisticky zaměřené, Babiš by s takovou podporou narazil u členů své strany, říká Jiří Dolejš, poslanec KSČM.

 

15:29
Smějte se, máte na to maximálně tři roky, zakončil svůj projev Michálek

Jakub Michálek (piráti) ujistil Andreje Babiše (ANO), že výzvu, aby ho porazili ve volbách, piráti přijímají.

15:52
Po necelých sedmi hodinách schůze dostal slovo Žáček (nestr. za ODS)

Po dlouhé výměně názorů převážně mezi piráty a poslanci ANO pokračuje rozprava příspěvkem Pavla Žáčka (ODS), po něm jsou přihlášeni další tři řečníci. Po každém příspěvku se však hlásí mnoho dalších poslanců k faktickým poznámkám. 

15:57
Pavel Žáček se vrátil ke kauze Andreje Babiše ml.

Žáček (ODS) se po debatách o suchu, digitalizaci či infrastruktuře vrátil k problematice cesty Andreje Babiše ml. na Krym. "Otázka zní, proč pan Babiš junior nezamířil ze Švýcarska na západ, třeba do Francie, kde by mohl navštívit některý z majetků – restaurací – pana Babiše? Proč zamířil na východ?" zeptal se Žáček na konci svého krátkého projevu.

16:01
Rozpustit sněmovnu? Jen krycí manévr Hamáčka, vláda neplní program, říká Bartoš

Rozpuštění sněmovny vymyslel Hamáček na poslední chvíli, poslanci ČSSD svojí nepřítomností podrží vládu. Mně není nic po rodině Babiše, chci čestného premiéra, říká předseda pirátů Ivan Bartoš.

 

16:02
K řečnickému pultu přišel Martin Kupka (ODS), poslední poslanec přihlášený do rozpravy

"Historie jednou bude vědět, jak jsme dnes hlasovali, a bude vědět, kdo hlasoval špatně," zakončil před ním svou řeč Bohuslav Svoboda.

16:05
Rozprava skončila

Všichni poslanci přihlášení do rozpravy už před sněmovnou vystoupili. 

16:07
Začíná hlasování o vyslovení nedůvěry vládě

První k hlasování byl vylosován Pavel Juříček, který není přítomen. Hlasovat se tedy bude v abecedním pořadí od Adama Kalouse.

16:11
Hlasování zatím nepřináší žádné překvapení

Komunisté a ANO hlasují proti návrhu. ODS, piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN pro návrh. Poslanci ČSSD opustili sál.

16:26
Hlasování Poslanecké sněmovny je u konce

O výsledcích bude jasno za deset minut, v 16:35.

16:28
Vláda hlasování o nedůvěře ustála

Hlasování Poslanecké sněmovny je u konce. Pro vyslovení nedůvěry vládě bylo 92, proti 90 poslanců. Zbylých 18 se hlasování neúčastnilo. Oficiální výsledky budou známé v 16:35.

16:38
Oficiální výsledky potvrdily výsledek hlasování: Poslanecká sněmovna nevyslovila vládě nedůvěru

Opozici se pro návrh nepodařilo sehnat 101 hlasů. Kabinet Andreje Babiše tedy pokračuje ve vládě. Pro návrh na vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 poslanců, proti 90. Zbylých 18 v jednacím sále nebylo. Nikdo se nezdržel.

16:40
Mimořádná 23. schůze Poslanecké sněmovny skončila

Hlasování se zúčastnilo 182 poslanců. Předseda ČSSD Jan Hamáček svolal ihned po ukončení schůze brífink.

16:43
Hlasování dopadlo podle očekávání, uvedl Hamáček bezprostředně po skončení schůze

"ČSSD šla do vlády s hnutím ANO, aby mohla prosazovat svůj program," zopakoval Jan Hamáček (ČSSD). Upozornil však, že vládní spolupráci zatěžují okolnosti kolem Andreje Babiše (ANO).

16:52
Brífink po hlasování svolal i předseda KDU-ČSL Bělobrádek

V úvodu Pavel Bělobrádek upozornil, že lidovci hlasovali jednotně pro vyslovení nedůvěry vládě.

"Situace je přehledná v tom smyslu, jak se strany k situaci staví. Jsem přesvědčen, že je to jedna z bitev boje, který pokračuje. Je to boj za právní stát," uvedl dále Bělobrádek.

16:56
Jako další se k dnešnímu hlasování vyjádřili piráti

Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše většina poslanců, která se nabála vyjádřit názor, hlasovala pro návrh opozice. Bartoš dále kritizoval, že vláda neplní své programové prohlášení. "Role konstruktivní opozice a hlídacích psů je nám vlastní," dodal.

17:01
Premiér ztratil podporu sněmovny, komentoval hlasování Fiala

"Předseda vlády si udržel funkci, ale neudržel si důvěru většiny Poslanecké sněmovny," uvedl předseda ODS Petr Fiala a dodal, že kdyby se hlasovalo o důvěře, tak by ji pravděpodobně současný premiér nezískal.

17:16
Brífink po dnešní mimořádné schůzi svolala i TOP 09

"KSČM a ČSSD přebírají odpovědnost, že má ČR trestně stíhaného premiéra, který svými kroky maří vyšetřování kauzy Čapí hnízdo," zahájil brífink předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Miroslav Kalousek upozornil ještě na tzv. záložní koalici, kterou podle něj představuje ANO, KSČM a SPD.

17:20
Celá dnešní akce měla smysl, uvedl Vít Rakušan ze STAN

"Je smutné to, jak se vyvíjí nejstarší česká demokratická strana a že se ukazuje, že jediné, na čem je schopna dohodnout se, je nepřijít do sálu," komentoval rozhodnutí ČSSD nezúčastnit se hlasování o nedůvěře Rakušan. "Konečná čísla jsou 92:90. Většina přítomných poslanců vyslovila vládě Andreje Babiše nedůvěru," upozornil.

17:31
Tyhle zoufalí lidé nemají program, jenom Babiše, uvedl po schůzi Andrej Babiš

"Šlo hlavně o to, aby opozice měla možnost mě urážet, ponižovat. Vynikali v tom hlavně piráti. Vypadali, že jsou někteří pod vlivem drog," řekl úvodem tiskové konference Babiš. "Naši lidé nejsou hloupí a já jim děkuji za ty tisíce e-mailů a smsek," poděkoval za podporu voličů Babiš. Na dotaz redaktorky Seznam.cz odmítl odpovědět.

17:36
Hamáček: Mám čisté svědomí, vláda funguje, kauzu Babiše ml. nechci komentovat

Vláda je úspěšná, je to ale přehlušováno kauzou Andreje Babiše, kdyby jí nebylo, není žádný problém, komunikace s premiérem funguje, nevidím důvod připojit se k opozici a hlasovat proti vlastní vládě, říká předseda ČSSD Jan Hamáček.

 

18:02
Výsledky dnešní schůze sněmovny okomentoval i předseda SPD Okamura

"Nejsme stranou, která by chtěla destrukci nebo mediální lynč. To naopak odmítáme," záhajil brífink SPD Tomio Okamura s odkazem na tzv. demokratický blok pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. "Snažili jsme se o to, abychom ČSSD a jejich program vyměnili za program SPD," dodal.

18:08
Babiš se na tiskovce hádal s novináři: Já budu odpovídat komu chci, řekl

Spolupráce s kyperskou firmou Seznam vám sedí dobře, zaútočil Andrej Babiš na redaktorku České televize poté, co mu položila dotaz, na který předtím odmítl odpovědět televizi Seznam. Budu odpovídat komu chci, dodal premiér.

 

18:14
Hrnčíř z SPD: Menšinovou vládu ANO bychom podpořili, chceme bránit vlast a kulturu

Pád vlády jsme chtěli, ale do nové bychom nešli, ale podpořili bychom menšinovou s ANO, jsme zklamaní, že bude pokračovat ta, kde je účastna ČSSD, je to rozhádaná a nedůvěryhodná partaj, a to je špatné pro občany, říká poslanec SPD Jan Hrnčíř.

 

18:46
Tisíc lidí míří v pochodu proti vládě na Staroměstské náměstí

Odpůrci současné menšinové vlády ANO a ČSSD, která dnes ustála ve sněmovně pokus opozice o vyslovení nedůvěry, vyrazili po šesté hodině od Pražského hradu na Staroměstské náměstí, kde se od 20:00 uskuteční protivládní demonstrace.

Průvod demonstrantů se vydal od Pražského hradu na Staroměstské náměstí, kde se uskutečnila protivládní demonstrace.

18:54
Demonstranti proti vládě, která dnes ustála hlasování o nedůvěře, už dorazili na Karlův most

19:16
Vyjádření prezidenta Miloše Zemana
19:29
Máme toho dost, skandují lidé na Národní třídě

 

20:09
Na Staroměstském náměstí začala demonstrace proti menšinové vládě ANO a ČSSD

 

20:27
Za demisi vlády demonstruje několik tisíc lidí

Protest na Staroměstském náměstí v centru Prahy pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, který letos už několik demonstrací proti Babišovu kabinetu uspořádal.

Akce bude podle předsedy pořádajícího spolku Mikuláše Mináře krátká a úderná. Účastníky také vyzval k tomu, aby neuráželi premiéra, prezidenta ani voliče ANO a nenadávali jim. "Stačí se pouze držet faktů," řekl.

20:57
Demonstranti zakončili protest hymnou
22:28
Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři, on-line reportáž z dnešní mimořádné schůze sněmovny k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše končí. Děkujeme, že jste ji s námi sledovali. Tématu se budeme věnovat i nadále.

Víte, proč jsem neodstoupil? Protože pravda je na mé straně, hájil se Babiš ve sněmovně

Okamura: Dnešní hlasování je součástí pokusu o převrat, ČSSD je třeba nahradit SPD

Opozice tlačí na ČSSD a nemá vizi, co dál, dnešní hlasování je divadlo, říká Hamáček

Nejsme alibisti, odejít na hlasování o nedůvěře není slabošské, říká Chvojka

Schwarzenberg: Prosím, pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte