V Česku se začíná vyvíjet zcela nový druh motoru pro satelity obíhající Zemi. Takzvaný air-breathing (tedy vzduch dýchající) iontový motor má družicím umožnit létat níž než dnes a prakticky bez paliva, bude jim k tomu stačit pouze atmosféra Země. Motory bude vyvíjet Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) společně s firmou SpaceLab EU. Věří, že projekt má komerční potenciál stovek milionů eur. Společný vývoj přijde na miliony eur. Spolumajitel firmy SpaceLab EU a zároveň autor nápadu Michal Pajr popsal novinku v rozhovoru pro HN.

Znamená to tedy, že motory nebudou potřebovat jinou pohonnou látku než zbytkovou atmosféru Země? A co si pod tím představit?

Ano, přesně to je principem motoru. Dnes na udržení družic potřebujete palivo. Čím níže družice je, tím více paliva potřebujete. "Air-breathing" typ motoru funguje skvěle tam, kde je ještě zbytková atmosféra, tedy právě na nízkých oběžných drahách. Na těchto drahách dnes dlouhodobě nelétají žádné družice. Je to místo, kde jsou současné družice na konci života a zbývá jim několik měsíců, než shoří v atmosféře. Zpřístupnění těchto drah (VLEO) díky novému motoru může přinést velký rozvoj v telekomunikacích, pozorování země, vzniku kosmických hotelů a mnoho dalšího.

Jak celý nápad vznikl?

Není to nová myšlenka, která by neexistovala v době, kdy jsem se na to "znova zaměřil", což bylo v roce 2014. V té době už existovala obrovská poptávka po provozování velkých flotil družic, už ne jen jednotlivých kusů. Noví velcí investoři přišli se záměry provozovat stovky družic na oběžných drahách s cílem pokrýt internetem celý svět. S tím přišel typicky Elon Musk, Google chtěl udělat to samé nejprve pomocí balónu, v nejnovějším záměru ale pokrytí světu internetem řeší také pomocí družic.

Jak do toho zapadáte vy?

Jako podnikatel, inovátor a člověk se vztahem k letectví a láskou ke kosmonautice jsem vedl základní úvahu, co nám brání, abychom družice provozovali v nižších výškách než obvykle, tedy asi v 250 kilometrech. Tam je zbytková atmosféra, takže jsem si položil otázku, jak využít zbytkovou atmosféru k pohonu. Pomocí středoškolské fyziky jsme došli k úvahám, že by to mělo fungovat s využitím principů elektrostatiky. Ve zbytkové atmosféře jsou některé částice kladně nabité, jiné záporně.
Motor je dokáže urychlit, a získat tak impuls pro družici.

Pak jste s tím oslovil Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ)?

Ano, po nějaké době jsem za nimi došel, je to fantastická organizace evropského rozměru. Tam jsem našel tým lidí, kteří byli stejně tak zapálení do vesmíru, a tam jsem jim předložil tuto již dříve publikovanou myšlenku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.