Daňová úleva pro firmy, které se věnují také vědě či výzkumu, přináší inovátorským podnikům problémy. Berní úřady nejenže odmítají uznat náklady na vývoj, ale při vymáhání penále za údajný daňový nedoplatek neváhají sáhnout ani do peněz, které mají firmy připravené na další projekty. HN zmapovaly případ, kdy touto cestou skončily v rukou exekutora prostředky z evropských fondů. Vše přitom rozhodli úředníci od stolu, aniž by dotyčnou firmu navštívili a přesvědčili se na vlastní oči, zda provádí výzkum, či ne.

K soudu míří žaloba spolku Energoklastr za Slavkova u Brna. Ten se zabývá vývojem v oblasti energetických úspor. V roce 2016 mu berní úředníci doměřili odvod téměř dva miliony korun z důvodů porušení rozpočtové kázně neboli nedodržení dotačních podmínek. Na stejnou částku pak úředníci stanovili penále za nedodržení podmínek. Energoklastr přitom poukazuje na to, že úředníci rozhodli o nesplnění dotačních podmínek právě „od stolu“, aniž by vývojové pracoviště navštívili. Peníze navíc v exekuci stáhli z účtu, na kterém byly prostředky z evropských fondů, určené pro zcela jiný projekt. „Základní problém je, že finanční úřad nám z účtů zabavuje finance, které nám Evropská unie na projekt posílá a totálně ignoruje jakoukoliv snahu o domluvu,“ popsal situaci Josef Komárek, zastupující spolek Energoklastr.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.