Hnutí ANO patrně skončí v opozici v Brně, Jihlavě i Českém Krumlově, navzdory tomu, že tam volby vyhrálo. Předseda hnutí Andrej Babiš v případě Brna mluvil o "megapodrazu", protože koalice s účastí jeho hnutí byla podle něj na spadnutí. I když vítězné strany velmi často vládnoucí koalici na radnici sestavují, rozhodně se nedá říct, že to je v českých městech a obcích pravidlo. 

Premiér Babiš i prezident Miloš Zeman na dění v Brně reagovali výzvou k zavedení přímé volby starostů. "Potřebujeme přímou volbu starostů a primátorů, protože v Praze by pravděpodobně vyhrál pan Čižinský (Praha sobě), v Brně určitě Vokřál (ANO), v Ostravě Macura (ANO). Už mohli být primátoři a vybírali by si svoje týmy," uvedl v pátek pro Deník Babiš.

"Je to kombinace úspěchu strany a osobnosti. A teď si to aplikujme na případ podrazů, které nastaly v krajských i komunálních volbách. Kde například ODS by měla v Praze pana Svobodu jako primátora atd. Byl by vítězný kandidát. Ale teď místo toho přiběhnou 'trpaslíci' a začnou vás (vítěze - pozn. red.) kopat do kotníků," řekl v pondělí ve vysílání Českého rozhlasu Zeman.

Oba naráželi na to, že v komunálních volbách můžou voliči hlasovat i pro jednotlivé kandidáty napříč stranami. Výjimečně úspěšný kandidát tak může mít více hlasů než lídr vítězné strany. Jak ale politologové před volbami upozorňovali, hlas kandidátovi je primárně hlasem pro jeho stranu. Přímou volbu starostů vedle premiéra a prezidenta podporují i některé parlamentní strany, například piráti a SPD.

Po letošních komunálních volbách zatím ve většině případů platí, že koalici sestavuje vítězná strana. Do úterního odpoledne jsou dohodnuté nebo před dohodnutím koalice v 52 okresních městech. Vítěz voleb se do koalice nedostal v pětině z nich.

HN se zaměřily na uzavřené nebo uzavírající se koalice v okresních městech a spočítaly, kolik z nich obchází vítěze a jaké strany se na tom podílí. Na "obejití" vítěze se podílela velká část stran, které jsou zastoupeny v parlamentu, nejvíce pak lidovci, ANO a ODS.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolikrát vítěze obešli lidovci, ODS, hnutí ANO nebo piráti.
  • Která velká strana utrpěla nejvíc "megapodrazů"?
  • Přehled, kde už vznikly koalice.
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se