Prezident Miloš Zeman vyzývá ke zrušení Senátu. "Instituce, které voliči nevěří a kterou pohrdají, je podle mého názoru hodná zrušení," řekl v pondělí v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál.

Pro zrušení horní komory parlamentu uvedl prezident dva základní argumenty:

"To, co je u nás důležité, je hlasování o důvěře vládě a státním rozpočtu. Obojí je vyhrazeno Poslanecké sněmovně, Senát do toho nemá co mluvit. A jakýkoli zákon, který Senát případně vrátí sněmovně, může být přehlasován pouhou prostou většinou 101 a více hlasů, kterou má samozřejmě každá vládní koalice. Senát jako takzvaná pojistka demokracie může fungovat jen v případě ústavních a volebních zákonů, každá chytrá vláda se ale zařídí tak, aby je neměnila. V takovém případě Senát nepotřebujete," vysvětlil je Zeman.

Sám ale prý nebude v tomto směru vyvíjet žádnou iniciativu. "Pokud Senát sám nebude souhlasit se svým rozpuštěním, je velmi jednoduchá cesta, jak ho zrušit - redukovat výdaje na Senát ve státním rozpočtu, který schvaluje sněmovna," radí.

Zeman se pro zrušení Senátu vyjadřoval už v minulosti. Nyní ale poprvé vyzval ke konkrétním krokům proti horní komoře.

V čele Senátu by si prezident přál Jaroslava Kuberu z ODS, a to údajně bez ohledu na to, že s politickými názory občanských demokratů nesouhlasí.

"Je to výrazná osobnost a to je důležitější než politické názory," tvrdí.

Mezi osobnostmi, kterým 28. října udělí státní vyznamenání, zmínil Zeman bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, kterou nazval "bojovnicí proti solárním baronům", slovenského podnikatele Pavola Krúpu, kterého tituloval jako "bojovníka proti Zdeňku Bakalovi", a někdejší poslankyni, novinářku a autorku knihy Krvavé oleje Janu Lorencovou, ta prý bojuje proti lidem spojeným s lehkými topnými oleji.

Prezident uvedl, že za výstižné pojítko tří oceněných považuje jejich boj proti "ekonomickým zm**ům".

Moderátor Jan Pokorný se posluchačům za prezidentův vulgarismus omluvil, Zeman jej pak zopakoval.

Moderátorův postoj označil za "pubertální odpor" vůči termínu, který sám považuje za adekvátní.

"Vulgarismy do vysílání Českého rozhlasu nepatří, mrzí nás to, že v médiu veřejné služby zazněly," řekl mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Český rozhlas to považuje za uzavřenou záležitost, rozhovory se Zemanem chce nadále připravovat. "Je to prezident České republiky, nejvyšší ústavní činitel a posluchači mají právo znát jeho názor," řekl.

V roce 2014 vyřkl Zeman vulgární slova v přímém přenosu Českého rozhlasu v souvislosti s názvem ruské skupiny Pussy Riot. Český rozhlas se poté rozhodl Hovory z Lán předtáčet, na což Zeman tehdy odmítl přistoupit.

Sociální demokracii Zeman varoval před rozštěpením. ČSSD by se podle něj měla sjednotit za předsedou Janem Hamáčkem a místopředsedou Jiřím Zimolou. K výsledku strany v komunálních a senátních volbách uvedl, že nebylo možné očekávat posílení ČSSD tak krátce po jejím vstupu do vlády s hnutím ANO. Menšinový koaliční kabinet vznikl na konci června.

"Varuji sociální demokracii, aby se rozštěpila. Doporučuji jí, aby si uchovala tandem Hamáček-Zimola. Také jí doporučuji, aby se na (březnovém) sjezdu vytvořilo vedení, které bude s tímto tandemem spolupracovat, a ne mu házet klacky pod nohy," řekl Zeman.

Kritizoval také bývalého statutárního místopředsedu ČSSD Milana Chovance za jeho dopis spolustraníkům, ve kterém doporučoval ČSSD odejít z vlády a případně tolerovat nově vzniklé vládní uskupení. "Je nesportovní, když tady proběhlo referendum, které rozhodlo o účasti ve vládě, vyzývat k narušení výsledků tohoto referenda," poukázal Zeman na vnitrostranické referendum, v němž se členové ČSSD v květnu vyslovili pro vstup do vlády s ANO. Připomněl také, že Chovanec neuspěl na jarním sjezdu při kandidatuře na předsedu ČSSD.

Zeman uvedl, že sociální demokracie nemohla očekávat rychlý vzestup voličských preferencí jen tři měsíce od vstupu do vlády. Podotkl také, že v komunálních i senátních volbách, v nichž ČSSD zaznamenala výrazné ztráty, se ukázalo, že rozhodují osobnosti. "Když strany úspěšné osobnosti nemají, nemohou se divit, že čelí porážce," řekl.


Podnikatel Zdeněk Bakala je majitelem vydavatelství Economia, které vydává mimo jiné Hospodářské noviny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist