Kladenský zastupitel Petr Hašek z TOP 09 ukončí členství ve straně. Vedení strany je proti jeho účasti v nové kladenské koalici zahrnující vedle ODS a ANO i SPD. "Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, kterým tato strana jde," uvedl Hašek v prohlášení.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v pondělí na Twitteru uvedl, že Hašek má vystoupit z koalice, nebo ze strany, jinak bude z TOP 09 vyloučen.

"Za TOP 09 jasně říkám, že koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje. Dotyčný člen kladenské topky má jen dvě možnosti - vystoupit z koalice, nebo vystoupit ze strany. Jinak bude vyloučen pro porušení hodnot TOP 09," uvedl Pospíšil.

Hašek byl zvolen v uskupení Kladeňáci, které je z kandidátů STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Koaliční smlouvu podepsaly strany v neděli. Ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu má koalice 18 hlasů.

Hašek bude pokračovat v plnění volebního programu jako člen koalice Kladeňáci. Podle něj volební výsledek v Kladně nastolil obtížnou situaci, kdy zvítězilo hnutí Volba pro Kladno, které prosazuje opak priorit Kladeňáků.

"Striktně jedinou možností, jak splnit to, co jsme našim voličům slíbili, bylo vytvoření povolební koalice s ODS, ANO a SPD. Ačkoliv pro nás byla tato koalice dříve nepředstavitelná, společným jednáním jsme došli k zásadní programové shodě ve většině priorit," dodal Hašek.

O pozici svých straníků v kladenské koalici bude jednat také ODS.

Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy je situace v Kladně nestandardní. Primátorem tam má podle dohody koaličních stran být Dan Jiránek z ODS.

Na důvody spolupráce ODS s SPD se bude kladenských občanských demokratů ptát předsednictvo strany. "To, že na Kladně vznikla široká koalice všech stran proti panu (dosavadnímu primátorovi Milanu) Volfovi a KSČM ukazuje, že situace zde není zcela standardní. Pokud vím, kampaň na Kladně byla velmi vyhrocená, doprovázená masivními anonymními útoky na opozici. Detaily ale neznám, předpokládám, že se s kolegy z vedení sejdeme se zástupci kladenské ODS a budeme chtít slyšet jejich vysvětlení nastalé situace," sdělil Fiala.

Místopředsedkyně strany Alexandra Udženija už v neděli uvedla, že kladenská koalice nepatří mezi ty, které vedení ODS preferuje. Kongres strany nezakázal občanským demokratům utvořit koalici s SPD, takové usnesení má pouze ve vztahu ke KSČM.

Podle koaliční dohody se strany koalice v Kladně shodly například na klíčových investicích do chodníků, silnic, nových parkovacích míst, parků a sportovišť.

Prioritou by také mělo být transparentní hospodaření města a městských firem či zavedení participativního rozpočtu. Strany se rovněž shodnou na zrušení heren na území města.

Cílem koalice je i zamezit výstavbě hypermarketu v lokalitě Růžové pole.

Komunální volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu.

Druhá skončila se sedmi mandáty ODS, která byla dosud v opozici. Koalice Kladeňáci bude mít pět zastupitelů. Čtvrté ANO má v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šestá je SPD se dvěma mandáty. 

Související