Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše ovládlo města, ztrácí ale Prahu. Levice zaznamenala v komunálních volbách v Česku debakl, komentoval výsledky hlasování v Česku slovenský tisk.

"Debakl levice. Sociální demokraté a komunistická strana v komunálních volbách zcela propadli a ztratili většinu měst, v nichž dosud vládli," napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že největší radost má Babišovo hnutí ANO, které vyhrálo ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce.

Za fiasko komunálních a souběžných senátních voleb list označil výsledek hnutí SPD Tomia Okamury. "Tato strana postavila kampaň na boji proti imigrantům. V Senátu nebude mít ani jedno křeslo a i v komunálních volbách získala jen malý počet mandátů," poznamenal Nový čas.

Podle listu Pravda ANO dobylo téměř všechna krajská a okresní sídla, přichází ale o kontrolu nad hlavním městem a jeho kandidáti v druhém kole senátních voleb asi mnoho neuhrají. "Na počty mandátů zvítězili nezávislí kandidáti, ti tradičně bodovali v malých zastupitelstvech, kde voliče více než stranická příslušnost motivuje zájem o dobré spravování obce. Babišovu ANO ovšem nelze upřít, že jako vítěz v absolutním počtu hlasů zůstává nejúspěšnějším politickým seskupením i v komunálních volbách," uvedl deník. Připomněl ale vyjádření politologů, že jde o Pyrrhovo vítězství, a to kvůli ústupu hnutí ANO z pozic v české metropoli.

Denník N napsal, že Babiš kvůli výsledku komunálních voleb v Praze přišel o pocit neporazitelnosti. "Jinde v Česku Babiš uspěl. Potvrdilo se, že momentálně sbírá hlavně levicové hlasy, čímž postupně likviduje své partnery v koalici - sociální demokraty a komunisty," soudí list. Dodal, že důsledky v mnoha případech historického propadu tradičních levicových stran v komunálních i senátních volbách by mohly otřást kabinetem.