Vypadají legračně. Stojí vzpřímeně a podivně nehnutě, a přitom kličkují pražskými ulicemi rychlostí kolem dvaceti kilometrů v hodině. Ano, řeč je o těch, kteří poslední dva týdny přicházejí (anebo nepřicházejí) na chuť elektrickým koloběžkám v širším centru Prahy. Vyzkoušel jsem je také.

Koloběžky do Prahy přivezla americká firma Lime. Metropole Česka je sedmým evropským městem, kde se zkouší prosadit. Princip je stejný jako u všech podobných služeb, které už dnes v Praze nabízejí například půjčování kol nebo aut. Koncem září tedy přišly na řadu i elektrické koloběžky.

Stáhnete si aplikaci do telefonu, vložíte nějaké peníze a můžete vyrazit. Všechny koloběžky mají GPS sledování, takže na mapě zjistíte, kde najdete nejbližší volnou. A nabitou, to je důležité. V ulicích jich je určitě minimálně přes stovku, takže pravděpodobnost, že nějaká bude nablízku, je značná. Uvidíme, jak se to bude dařit, až se služba stane populárnější.

"Odemknutí" je snadné, do aplikace načtete prostřednictvím mobilu QR kód, který vidíte na řídítkách. Trvá to pár vteřin. Ozve se krátká uvítací "fanfára". A pak se jen jednou nohou postavíte na koloběžku, druhou se odrazíte a na řídítkách zmáčknete "plyn". Může se jet.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se s elektrokoloběžkami Lime jezdí po členité Praze? Vyjedou kopec i s téměř stokilovým šéfredaktorem iHNedu na palubě?
  • Přečtěte si, jak dopadl test této pražské novinky.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se